Budowa domu, czy kupno gotowego?

Budowa domu, czy kupno gotowego?

Przychodzi taki moment w życiu, że człowiek decyduje się na zamieszkanie w swoich czterech kątach. Myśli nawet, by te cztery kąty były pokaźny rozmiarów. Marzy o domu. Wtedy bardzo często pojawiają się obawy natury finansowej. Co bardziej się opłaca? Budowa domu czy kupno gotowego? W poniższym wpisie przyjrzymy się jakie są plusy i minusy obu rozwiązań.

Budowa domu czy gotowa oferta – Co jest tańsze?

Trudno w to uwierzyć, ale przy budowie domu możesz dużo więcej zaoszczędzić! Wynika to z faktu, że możesz czuwać nad wieloma aspektami tworzenia swojego miejsca. Będziesz doskonale znać każdą złotówkę włożoną w swoją nieruchomość, która powstaje od zera.

Kontrolujesz to gdzie i za jaką cenę nabywane są materiały budowlane. Od Ciebie również zależy czy wybierzesz te lepszej czy gorszej jakości. To jednak tylko jedna strona medalu.

Budowa domu – trzymasz rękę na pulsie przez cały czas

budowa domu

Druga strona medalu to czas i możliwości jakie posiadasz, jeśli chodzi o rozpoczęcie i kontynuowanie budowy. Niekiedy same dobre chęci nie wystarczą. Jeśli nie masz smykałki do majsterkowania ani znajomości w branży budowlanej, możesz zostać w bardzo przykrej sytuacji. Budowa domu będzie się tak ślimaczyć, aż ostatecznie możesz jej zaprzestać z braku sił i odpowiedniej pomocy.

Pójdziesz wtedy na łatwiznę. Żeby jednak tak się nie stało przemyśl dobrze jakie etapy budowy domu Ciebie czekają. Przede wszystkim, jeśli rzeczywiście nie masz odpowiedniej wiedzy i umiejętności przy budowie domu, musisz liczyć się z tym, że przed Tobą trudne zadanie znalezienia dobrej, wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Tak zwana „robocizna” będzie kwestią, na której zdecydowanie nie zaoszczędzisz. Zwłaszcza, jeżeli prac przy budowie będzie się mnożyć.

Nie poddawaj się jednak tak szybko! Zawsze istnieje jeszcze możliwość negocjowania stawek, jakie będziesz płacić pracownikom. To, co istotne i czasochłonne to interesowanie się materiałami budowlanymi z różnych hurtowni. Jeśli rzeczywiście nie chcesz wydać fortuny na budowę domu to w Twoich rękach będzie zorientowanie się gdzie zakupy bardziej się opłacają. Od przyszłego właściciela i jego znajomości rynku oraz zaangażowania będą zależeć ostateczna koszta.


Zakup domu – przyjść na gotowe

By zakupić gotowy dom potrzeba ogromnej dawki cierpliwości, by znieść te ciągnące się w nieskończoność poszukiwania. Oglądanie domów, wertowanie wyszukiwarek w Internecie. Jeśli jest się wytrwałym, w końcu można trafić na doskonałe oferty domów, które spełniają wszystkie kryteria poszukującego! Często są  to bardzo szczęśliwe sytuacje, gdzie sprzedającemu zależy na jak najszybszym sprzedaniu działki z posiadłością, a ta jest bardzo zadbana, dom jest wykończony i umeblowany.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że zdarzają się sytuacje, gdzie wszystko w domu i na działce trzeba będzie wywrócić do góry nogami, by doprowadzić go do stanu używalności. Ważne też, by odpowiadał gustom przyszłych właścicieli. Wszystko wtedy zależy od środków finansowych jakimi dysponują kupujący oraz od czasu, jaki chcą włożyć w dom.  

zakup nieruchomości

Dla cierpliwych

Zarówno budowa własnego domu, jak i kupno gotowego jest dla osób o mocnych nerwach i bardzo cierpliwych. Jaki jest czas związany z budową domu? Może to być nawet kilka lat. Wszystko zależy od tego jak będą postępować prace, jakie będą warunki pogodowe i czy przy poszczególnych etapach budowy nie zabraknie odpowiednich ludzi. Dlatego tak ważne jest zatrudnienie odpowiedniej firmy budowlanej. Mimo wszystko uwzględniwszy wiele aspektów budowy – zajmie to co najmniej dwa lata. 


Kiedy decydujemy się na kupno gotowego domu z rynku wtórnego lub pierwotnego, nieruchomość posiada się już od zaraz, a prace nad nią można rozpocząć w każdej chwili. W zależności od stanu finansów modernizacje nowego miejsca można stopniować, ale to co najważniejsze – dom – już stoi i ma się go na własność. 

W obu sytuacjach nie trzeba od razu dysponować wszystkimi pieniędzmi, które chce się przeznaczyć na budynek. Jednak to, o czym trzeba pamiętać to, że potrzeba czasu, by stworzyć sobie swoją ostoję – swój dom marzeń. Nie wszystko ma się od zaraz. Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *