Czy można grzać klimatyzacją?

Czy można grzać klimatyzacją?

Klimatyzatory są coraz bardziej powszechnym widokiem w naszych domach i głównie kojarzą się chłodzeniem pomieszczenia, kiedy na dworze panują upały. Jednak, nawet kiedy upały się skończą, klimatyzator w dalszym ciągu może być bardzo użyteczny. Wynika to z faktu, że wiele dostępnych na rynku modeli oprócz funkcji chłodzenia, ma również funkcję grzania. Czy można grzać klimatyzacją? Jak to działa?

Czy można grzać klimatyzacją?

Nowoczesny klimatyzator, czyli ogrzewanie i ochłodzenia pomieszczenia

Obecne w sprzedaży klimatyzatory, kompletnie nie przypominają tych, które były dostępne na początku istnienia tego typu urządzeń. Postęp technologiczny, z jakim mieliśmy do czynienia przez lata, sprawił, że nowoczesne klimatyzatory obok funkcji smart (czyli podłączenie do smartfonu) posiadają również funkcję ogrzewania.

Jest to niezwykle przydatne w okresie przejściowym (wiosna-jeśnień), kiedy ogrzewanie albo jeszcze nie zostało w pełni uruchomione, albo kiedy już zostało wyłączone, a chłodne dni lub noce jeszcze się zdarzają.

Ogrzewanie klimatyzacją

Pomimo tego, że nowoczesne klimatyzatory mają funkcję ogrzewanie, nie warto stosować ich, jako głównego źródła ciepła w całym domu lub pomieszczeniu. Klimatyzacja jednak, świetnie sprawdzi się jako uzupełniające źródło ciepła, które na dodatek ma kilka ważnych zalet:

– łatwość i szybkość uruchomienia,
– cicha praca, która nie przeszkadza domownikom,
– bezawaryjne działanie,
– wykorzystanie klimatyzatora do ogrzewania, nie wymaga dodatkowych czynności.

Pomimo że nowoczesne klimatyzatory, są bardzo nowoczesnymi urządzeniami, to podczas ogrzewania ich wydajność spada, w momencie, kiedy spada również temperatura na zewnątrz. Ogrzewanie klimatyzacją jest najbardziej efektywne, kiedy temperatura zewnętrzna wynosi od 0 do −5 stopni Celsjusza. Oczywiście, są urządzenia, które radzą sobie z dużo większymi mrozami na zewnątrz, jednak dobrej klasy klimatyzator kosztuje odpowiednio dużo pieniędzy.

Dla wielu osób ma również znaczenie ekologia ogrzewania. Również pod tym względem ogrzewania klimatyzacją wypada bardzo dobrze. Z klimatyzatora nie wydobywają się, żadne spaliny lub inne gazy, które mają znaczący wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Również ciepło powietrze, które jest wprowadzane do pomieszczenia, jest dużo lepszej jakości niż to, którym oddychamy, wynika to z faktu, że klimatyzator jest wyposażony w system specjalnych filtrów, które oczyszczają powietrze z zewnątrz.

chłodzenie i ogrzewanie klimatyzatorem

Na czym polega grzanie klimatyzacją?

Nowoczesne klimatyzatory, które mają funkcję grzania, są wyposażone w pompę ciepła powietrze-powietrze, dzięki czemu urządzenie może uzyskać efekt zupełnie odwrotny do chłodzenia, czyli właśnie ogrzewanie powietrza.

Różnica w działaniu całości klimatyzacji jest bardzo prosta: kiedy klimatyzator ochładza pomieszczenie, jednostka, która znajduje się wewnątrz budynku spełnia funkcję parownika, a jednostka zewnętrza, spełnia funkcję skraplacza. W momencie włączenia funkcji ogrzewania ich role się odwracają.

Opłacalność ogrzewania klimatyzacją

Ogrzewanie klimatyzacją, jest dużo bardziej opłacalne w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami elektrycznymi. Wynika to z faktu wydajności całego urządzenia. Posiada ono wydajny nawiew oraz wentylator. Dzięki takiemu rozwiązaniu, temperatura w pomieszczeniu może zostać podniesiona w ciągu kilku minut, a automatyka urządzenia pozwoli ją utrzymywać przed długi czas.

Przyjmuje się, że ogrzewanie klimatyzacją może być tańsze od tradycyjnych grzejników elektrycznych nawet o 60-80%. Tradycyjny grzejnik elektryczny o mocy 2000 W zużywa dokładnie tyle energii. Klimatyzator ma większą moc, bo 3000 W. W zależności od modelu urządzenia może zużyć ok. 800 W, aby osiągnąć identyczny rezultat.

Najłatwiejszym sposobem porównania kosztu energii elektrycznej, jaki musimy ponieść, aby ogrzać pomieszczenie, jest sprawdzenie w instrukcji poboru mocy urządzenia oraz jego wydajności. Następnie należy porównać to z powierzchnią pomieszczenia, jakie zamierzamy w ten sposób ogrzewać. Oczywiście w zależności od poziomu temperatury, koszty jakie musimy ponieść mogą się różnić.

opłata za ogrzewanie

Czy można grzać klimatyzacją? Tak, ale tylko pomocniczo

Praktycznie każdy nowoczesny klimatyzator ma funkcję ogrzewania. Pomimo sporej liczby zalet oraz niższych, w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami, kosztów jakie musimy ponieść, tego typu forma ogrzewania jest polecana jako pomocnicza, a nie główna.

Jest to idealne rozwiązanie na sezon przejściowy. Jednak kiedy przyjdzie prawdziwa zima, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą klasyczne metody ogrzewania. Wydajność klimatyzacji podczas ogrzewania, spada wraz ze spadkiem temperatury, jaka występuje za oknem. Ogrzewanie klimatyzacją? Tak, ale z głową.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *