Czym ocieplić ściany budynku?

Czym ocieplić ściany budynku?

Obniżenie kosztów ogrzewania w domach używanych wymaga termomodernizacji. Zakres prac i wartość oczekiwanych oszczędności zależeć będzie od aktualnego stanu budynku – docieplenia ścian, stropów i podłóg, uszczelnień okien oraz efektywności wykorzystania zużytego paliwa. Zanim się zaczną, powinniśmy ustalić, które prace przyniosą największe korzyści iw jakiej kolejności, jeśli termomodernizację będziemy przeprowadzać etapami oraz czym ocieplić ściany budynku?

Czym ocieplić ściany budynku? Opłacalność termomodernizacji 

Termomodernizacja budynków to proces składający się z kilku etapów, którego celem jest uzyskanie następujących korzyści. Zwiększenie efektywności użytkowania poprzez zmniejszenie strat ciepła i zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej – oszczędności dzięki znacznie niższym kosztom zakupu kapitału na te cele.

Zapewnia odpowiedni komfort użytkownikom, utrzymując stabilne warunki wewnętrzne przy niskim zużyciu energii oraz braku dynamicznych spadków i wzrostów temperatury, które często są przyczyną alergii i innych dolegliwości. Chroń środowisko poprzez ograniczenie emisji toksycznych związków do środowiska – mniejsza emisja to czystsze powietrze wokół nas, oszczędność nieodnawialnych źródeł energii takich jak: gaz ziemny, ropa naftowa, węgiel kamienny. Popraw estetykę i funkcjonalność.

termoizolacja budynku - dobór materiałów

Jaki wybrać materiał do ocieplenia ścian zewnętrznych domu? – Cechy które muszą posiadać materiały

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na współczynnik przenikania ciepła U ściany wielowarstwowej składa się znacznie więcej czynników niż jeszcze kilka lat temu. Oprócz oporu cieplnego materiałów budowlanych użytych do budowy ścian zewnętrznych, przy obliczaniu współczynnika przenikania ciepła uwzględnia się również puste przestrzenie powietrzne w warstwie ocieplenia, które zmniejszają izolacyjność warstwy. A także łączniki mechaniczne, które zmniejszają parametry cieplne jego właściwości izolacyjnych.

Przy wyborze materiałów izolacyjnych należy zwrócić uwagę na jego przewodność cieplną λ. Współczynnik lambda wskazuje, jak dobrze materiał zapobiega ucieczce ciepła. Im jest niższa, tym produkt charakteryzuje się lepszą izolacyjnością termiczną. Dla danej przegrody przewodność cieplna λ przeliczana jest na współczynnik przenikania ciepła U.

Styropian

Styropian występuje w dwóch rodzajach. W standardowej wersji EPS oraz w tzw. polistyrenie, czyli XPS. Podczas procesu produkcyjnego na powierzchni styropianu EPS, który jest naturalnym izolatorem, widoczne są charakterystyczne pory. Jednocześnie porowatość sprawia, że wariant ten nie sprawdzi się w miejscach narażonych na działanie warunków atmosferycznych lub innych czynników zewnętrznych, np. na fundamentach. To najlepszy sposób na ocieplenie ścian, parteru czy stropodachu. Co ważne, styropian ma ograniczoną przepuszczalność powietrza, co pozwala na stosowanie go pod każdy rodzaj tynku.

Jaka jest zatem grubość najlepszego styropianu do ocieplenia domu? Powiedzmy, że dla domów energooszczędnych i pasywnych powinno to być około 15-22 cm. Jednak grubość styropianu nie jest tak ważna jak wartość lambda. W zależności od rodzaju materiału, cieńsze warianty mogą być lepszymi izolatorami niż grubsze warianty.

Warto pamiętać, że wykonuje się niewiele izolacji, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas układania. Zanim przystąpimy do pracy, zdecydujmy, jaka metoda montażu zostanie zastosowana, jaka zaprawa zostanie użyta oraz czy materiał będzie dodatkowo kołkowany do styropianu.

czym ocieplić ściany budynku - styropian

Wełna mineralna

Wełnę mineralną produkuje się z naturalnych surowców takich jak szkło czy bazalt. Złożony proces produkcyjny przekształca te materiały w płyty izolacyjne i maty izolacyjne. W specjalnym piecu kamień i piasek topi się w temperaturze dochodzącej do 1400 stopni Celsjusza. Następnie są one wdmuchiwane w cienkie włókna, z których powstaje wełna. Wełna jest następnie impregnowana żywicą organiczną i kształtowana w celu utwardzenia w piecu do utwardzania i cięcia. Z 1 metra sześciennego szkła lub kamienia można uzyskać około 60 metrów sześciennych wełny.

Płyty, maty i granulaty z wełny mineralnej służą do izolacji termicznej i akustycznej różnych elementów budynku. Izolacyjność termiczna wełny wynosi 0,045~0,032 W/(m*K). Im niższa wartość, tym lepsza izolacja. Izolacyjność termiczna styropianu zaczyna się już od 0,031 W/(m*K), dlatego w tej konkurencji wypada nieco lepiej. Należy jednak wiedzieć, że skuteczność izolacji zależy od prawidłowego ułożenia materiału. Wełna mineralna ze względu na swoją wagę i specjalną strukturę posiada doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Dlatego wykonanie ocieplenia wełną mineralną wpływa na komfort akustyczny pomieszczenia.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *