Długo kwitnące kwiaty na taras i balkon

Długo kwitnące kwiaty na taras i balkon

Najlepszym sposobem na upiększenie balkonu czy tarasu jest wkomponowanie w całą przestrzeń odpowiednich roślin ozdobnych. Obecnie na rynku sprzedażowym mamy dostęp do wielu gatunków roślin o pięknych i trwałych kwiatach. Co istotne, nie są one trudne w hodowli, gdyż nie wymagają specjalistycznej wiedzy i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jakie wybrać długo kwitnące kwiaty na taras i balkon? Podpowiadamy

Długo kwitnące kwiaty na taras i balkon – trwałe piękno.

Rośliny ozdobne na taras i balkon dzieli się na te, które mogą być ustawione w pełnym słońcu oraz gatunki zdecydowanie lubiące cień. Dzięki wcześniejszemu rozplanowaniu obsadzenia tarasu takimi roślinami można sobie w przyszłości zaoszczędzić rozczarowań oraz kłopotów.

Innym celem, do którego warto dążyć, podczas dekorowania tarasu jest zakup gatunków kwiatów, które są niezwykle trwałe. Dzięki temu będziemy mogli bardzo długo cieszyć się ich pięknym widokiem. Jakie rośliny w związku z tym warto mieć w swoim otoczeniu?

Z pewnością świetnie sprawdzi się jastrun, zwany również margerytką lub złocieniem. Jest to roślina należąca do najbujniej kwitnących roślin ogrodowych i potrafi stworzyć na tarasie istne morze kwiatów. Co prawda w naszym klimacie można spotkać dziko rosnące złocienie, jednak hodowlane odmiany charakteryzują się dużą paletą, jeśli chodzi o pokrój i kolory. W sprzedaży znajdziemy wersje białe, czerwone, różowe i żółte.

Bujne i efektowne pelargonie

Wiele osób posiadających tarasy uwielbia pelargonie. Dzieje się tak dlatego, że kwitną one niezwykle bujnie i efektownie. Poza tym można nimi cieszyć oczy przez długi czas, gdyż są bardzo trwałe. W sprzedaży znajdziemy odmiany o wzniesionym pokroju oraz zwisające. Będą się zatem nadawać do skrzynek, jak i wiszących doniczek.

Pelargonia

Pelargonie zaczynają swoje kwitnienie już od maja i mogą utrzymać się w takim stanie do pierwszych przymrozków. Jest to możliwe dzięki temu, że przez cały ten okres rozwijają mnóstwo kwiatów. Najczęściej będą to płatki w kolorze różowym, czerwonym, białym lub liliowym. Jednak można też spotkać odmiany o różnych kombinacjach kolorystycznych.

Petunie i surfinie idealne kwiaty na tarasy i balkony

Obok pelargonii często spotykanymi roślinami tarasowymi są petunie. Kwiaty te uwielbiają miejsca dobrze nasłonecznione. Ich ojczyzną są kraje Ameryki Południowej. Petunie, które upiększają nasze tarasy, są hybrydami, których kwiaty mają imponującą różnorodność kolorów.

Odmiany petunii, które posiadają zwisające pędy, nazywa się surfiniami. Ich pojawienie się na rynku zawdzięczamy Japończykom. Do nas surfinie dotarły pod koniec lat 90. Te piękne rośliny kwitną od lata do późnej jesieni. Do rozwinięcia kwiatów potrzebują dużych ilości promieni słonecznych, dlatego najbujniej zakwitają w letnie upalne dni.

Surfinie

Przy hodowli tych roślin trzeba pamiętać, że muszą być one chronione przed nadmiernym wiatrem i deszczem. Aby petunia dobrze się rozwijała, trzeba regularnie usuwać z niej zwiędłe kwiaty. W ten sposób przyczynimy się do upiększenia rośliny, ale też pobudzimy ją do dalszego kwitnienia.

Portulaka wielkokwiatowa

Bardzo ciekawą rośliną, która może upiększyć nasze tarasy, jest zaliczana do sukulentów portulaka wielkokwiatowa. Dzięki temu, że roślina ta posiada lekko zwisające pędy, można ją posadzić do skrzynek lub wiszących ozdobnych doniczek.

portulaka wielkokwiatowa na tarasie

Niektórzy sadzą tę roślinę z innymi, dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt. Oczywiście zda to egzamin tylko wtedy, gdy rośliny towarzyszące będą odznaczać się takimi samymi potrzebami na wodę i światło jak portulaki. Idealnie będą się do tego nadawać stokrotki afrykańskie, przypołudniki i gazanie. Kwiaty portulaki będą cieszyły nasze oczy przez całe lato. Posiadają one pokrój pełny lub półpełny. Płatki tych roślin są białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe i różowe.

Aksamitki i melampodium – długo kwitnące kwiaty

Dla początkujących ogrodników poleca się na taras aksamitki. Ze względu na to, że są to u nas rośliny jednoroczne, można cyklicznie wypróbowywać coraz to nowe odmiany. Obecnie na rynku jest ich kilkadziesiąt. Obok niskich mamy też wysokie warianty. Kwiaty są pojedyncze, jak i pełne. Występujące barwy to zakres między połyskliwym złotem a brązową czerwienią. Aksamitki bardzo dobrze się czują w miejscach obficie nasłonecznionych, choć nie przeszkadzają im również obszary zacienione. Ze względu na to, że są mało odporne na chłód najlepiej je wystawić, kiedy mina już wiosenne przymrozki.

aksamitki na tarasie

Do ciekawych roślin tarasowych zalicza się też melampodium. Wytwarza ona mnóstwo kwiatków, które w swym kształcie przypominają gwiazdki. Ich główny kolor, to żółtopomarańczowy, nasycony żółty oraz cytrynowożółty. Jeśli będziemy tę roślinę regularnie oczyszczać z przekwitłych kwiatów, to zachowa swój urok przez długi czas. Melampodium zalicza się do roślin jednorocznych. Odznacza się ona nie tylko pięknymi kwiatami, ale też ładnymi liśćmi, które idealnie komponują się z barwą kwiatów.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *