Domy parterowe – zalety i wady. Dla kogo parterówka?

Domy parterowe – zalety i wady. Dla kogo parterówka?

Co prawda domy parterowe w Polsce cieszą się mniejszą popularnością niż konstrukcje piętrowe. Jednak jednokondygnacyjne budynki spełniają potrzeby wielu użytkowników i są dla nich lepszym rozwiązaniem. U kogo sprawdzi się dom parterowy i jakie są jego wady i zalety? Dla kogo parterówka będzie dobrym wyborem? Opowiemy o tym w poniższym artykule.

Dom parterowy — dla kogo?

Wciąż krąży opinia, że na domy parterowe decydują się głównie pary w podeszłym wieku. Najprawdopodobniej powstała ona ze względu na brak schodów i wejście do wewnątrz z poziomu podjazdu. Co prawda są to udogodnienia sprzyjające osobom mającym problem z wchodzeniem po schodach, ale nie tylko w ich stronę kierowane są projekty tego typu konstrukcji.

Faktem jest, że niski dom, ukryty wśród wysokich drzew i innych roślin sprzyja poczuciu komfortu i kontaktu z naturą. Z tego powodu dom parterowy z możliwością wyjścia na taras lub prosto do ogrodu jest doskonałym sposobem na kontakt z przyrodą na co dzień. Popularny jest też krążący mit o mniejszych walorach estetycznych takich budynków. Obecnie jednak możemy zdecydować się na jeden z wielu projektów i z pewnością trudno powiedzieć, że domom tym daleko do designu i funkcjonalności!

dom parterowy z wyjściem na taras

Taka konstrukcja jest świetnym pomysłem, jeśli zależy nam na czasie. Niski dom nie będzie wymagał wznoszenia kolejnych poziomów stropów, co wiąże się z oczekiwaniem na wiązanie mieszanek betonowych. Warto się natomiast zastanowić, czy skrócenie czasu pracy nawet o kilka tygodni jest wystarczającym argumentem przy budowie domu na wiele lat, a nawet pokoleń.

Domy parterowe — wymagania

Zanim zdecydujemy się na budowę konkretnego domu jednorodzinnego, warto ocenić własne zasoby nie tylko finansowe, ale też wartości niematerialne. Wszystko po to, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania. Aby nieco ułatwić zadanie, poniżej przedstawiamy wymagania do budowy domu parterowego.

Działka — prosta i rozległa

Biorąc pod uwagę metraż domów jednorodzinnych, najczęściej buduje się budynki o powierzchni około stu metrów kwadratowych. Pamiętajmy, że w przypadku domów piętrowych, powierzchnia ta rozkłada się na więcej poziomów. W związku z tym, w przypadku domu parterowego na działce budowlanej musi być nieco więcej miejsca przeznaczanego na zabudowę.

Potrzebujemy parceli mającej odpowiednie wymiary — na której zmieści się budynek w odległościach zgodnych z prawem budowlanym. Dodatkowo, tego typu budynki zaleca się budować na działce płaskiej, o niewielkiej różnicy poziomów.

Jaka działka pod parterówkę?

Dla ilu osób jest dom parterowy?

Budując dom jednorodzinny, musimy też wiedzieć, ile docelowo osób w nim zamieszka. Istotna jest tu liczba w odniesieniu do obecnej sytuacji, jak i planów na przyszłość. W domach piętrowych nieco łatwiej o stworzenie intymnej atmosfery, ale to wszystko jest kwestią indywidualną.

Weźmy pod uwagę nie tylko skład rodziny — w przypadku domu parterowego jesteśmy skazani na ciągły kontakt z domownikami. Członkowie rodziny będą wpadać na siebie przed wyjściem do pracy, podczas posiłków, wypoczynku, czy też przed snem. Jeśli domownicy z natury spędzają ze sobą dużo czasu i najlepiej czują się właśnie w dużym gronie, dom parterowy powinien świetnie się sprawdzić. Jednak jeśli cenimy sobie maksymalną prywatność — lepiej zdecydować się na budynek piętrowy.

Parterówka — podział na strefy

W większości przypadków dom parterowy podzielony jest na dwie podstawowe strefy:

  • dzienna — miejsce spotkań rodziny, czyli kuchnia, jadalnia, salon lub taras
  • nocna — bardziej prywatne miejsce, z reguły niedostępne dla gości. Mieszczą się tu łazienki z sypialniami, pokoje dziecięce lub sauna z siłownią.

Domy wielopoziomowe często podzielone są nieco inaczej, według klucza określającego strefy. Strefa dzienna to poziom pierwszy, a nocą kierujemy się na wyższe piętra. Dzięki temu możemy rozdzielić wszystko według własnego komfortu. W przypadku domów jednorodzinnych nawet świetnie zaprojektowanych, strefy mogą się wzajemnie przenikać, co nie zawsze jest pożądane.

dlaczego warto wybudować dom

Parterówki — czy warto się zdecydować?

Wiele osób budujących domy bierze pod uwagę głównie cenę inwestycji. Czy w takim razie domy parterowe są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą nieco zaoszczędzić? Domy parterowe są przede wszystkim szybsze w budowie — nie wymagają wznoszenia stropów. Dzięki temu koszty robocizny i doboru materiałów budowlanych jest niższy. Ułatwiona jest też kwestia ocieplenia regularnej bryły niskiego budynku.

Natomiast na niekorzyść domów przemawia większa połać dachowa, która jest konieczna do pokrycia szerszego budynku. Jest to wyższy koszt w porównaniu z domów o wielu kondygnacjach. Nie obejdzie się też bez bardziej rozległych prac ziemnych, zwłaszcza w budynkach podpiwniczonych.

Domy parterowe – Podsumowanie

Ciężko jest wskazać jednoznacznie, czy dom parterowy jest dobrym wyborem w każdym przypadku. Wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania, preferencje i perspektywy na przyszłość. Warto też przeanalizować wady i zalety domów piętrowych, co może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Z pewnością chwila zastanowienia się zaowocuje inwestycją, z której będziemy zadowoleni przez długie lata.1 thought on “Domy parterowe – zalety i wady. Dla kogo parterówka?”

  • Ja tam wolę dom piętrowy, większa prywatność, większy ogród. Może na starość zmienię zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *