Farby do łazienek – czym się kierować przy wyborze?

Farby do łazienek – czym się kierować przy wyborze?

Malowanie ścian odpowiednio dobraną farbą, jest zdecydowanie tańszym i prostszym rozwiązaniem, niż kładzenie płytek. Należy jednak mieć na uwadze, że w łazience panują specyficzne warunki. Częsta obecność wilgoci oraz duże wahania temperatury, a także bezpośredni kontakt z wodą – na to wszystko narażona jest farba, która zostanie wykorzystana w łazience. Na szczęście, na rynku dostępne są specjalne produkty, które sprostają wyzwaniu i będą w stanie przetrwać w łazienkowym mikroklimacie. Odpowiedni skład farb sprawia, że są one odporne na wilgoć i nie są w stanie stać się siedliskiem szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów. Czym charakteryzują się farby do łazienek i którą wybrać?

Czym powinna się charakteryzować dobra farba do łazienki?

Zanim kupisz konkretny produkt, zastanów się, czego tak właściwie od niego oczekujesz. Może się bowiem okazać, że pierwszy produkt, który znajdziesz w internecie lub na sklepowej półce, wcale nie będzie spełniał twoich oczekiwań. Na co należy zwrócić uwagę, kupując farbę do łazienki?

Pierwszym parametrem, który powinien cechować dobrej jakości farbę do łazienki jest odporność na ścieranie. Ponieważ ściany w łazience należy regularnie myć, to powłoka powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej wybrać produkty, które spełniają europejską normę PN-EN 13300, a więc należą do pierwszej klasy ścieralności. Kupując farby tej klasy możesz być pewny, że będzie to produkt faktycznie odporny na ścieranie.

Kolejną, dość oczywistą, kwestią jest wodoszczelność farby. Produkt, który zostanie wykorzystany do pokrycia ścian w łazience powinien być hydrofobowy. W innym przypadku, farba może zawilgotnieć i stać się siedliskiem szkodliwych mikroorganizmów. Nie wspominając o tym, że tylko hydrofobowa powłoka pozwala na swobodne czyszczenie ścian z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

farby łazienkowe

Farby do łazienek – Czy kolor i wykończenie powłoki mają znaczenie?

Na rynku znajdują się farby łazienkowe matowe, półmatowe, satynowe i błyszczące. Również paleta dostępnych kolorów jest bardzo zróżnicowana. Czy przy zakupie warto kierować się czymś innym, niż własnymi upodobaniami estetycznymi?

To zależy. Teoretycznie, jasne kolory są bardziej odporne na ścieranie. Jeśli jednak wiesz, że twoja łazienka nie będzie regularnie brudzona np. przez bawiące się dzieci lub zwierzęta, możesz spokojnie sięgnąć po farbę w dowolnym kolorze.

Farby do łazienek – Farba lateksowa czy ceramiczna?

Przeglądając farby łazienkowe, z pewnością zwrócisz uwagę na to, że produkty te dzielą się na dwie grupy. Jedną grupę stanowią farby lateksowe, a drugą farby ceramiczne. Jak można się spodziewać, obie grupy mają swoje wady i zalety. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze.

Lateksowe farby łazienkowe są farbami emulsyjnymi, akrylowymi z dużą zawartością żywic. Powłoka, którą tworzą jest elastyczna, paroprzepuszczalna i wytrzymała. Cechy te sprawiają, że ściany pokryte farbą lateksową można myć i szorować, bez obawy, że uszkodzi się powłokę. Ogromną zaletą tej grupy farb jest to, że są one wodorozcieńczalne, a co za tym idzie, bezpieczne dla zdrowia i praktycznie bezzapachowe. Co równie ważne, farby lateksowe nadają się do malowania po dowolnym podłożu.

Ceramiczne farby łazienkowe są z kolei niezwykle trwałe. A dodatkowo, zawierają ceramiczne drobinki, pozwalające na uzyskanie idealnie gładkiej, twardej powłoki o delikatnie błyszczącym wykończeniu. Wśród zalet tego typu farb należy wymienić fakt, że powierzchnie pokryte tego rodzaju farbą odpychają kurz i inne zabrudzenia. Ponadto, powłoki ceramiczne są bardzo odporne na regularne mycie, szorowanie i ścieranie. Nawet po kilku latach, ceramiczna powłoka będzie wyglądać idealnie, a na jej powierzchni nie pojawią się ślady użytkowania.

farba do łązienki

Co jeszcze warto wiedzieć o farbach łazienkowych?

Szukając farby, która wytrzyma wilgotny mikroklimat, dobrze jest szukać produktów, które zawierają dodatki srebra lub tytanu. Mogą to być np. lateksowe produkty o działaniu biobójczym. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszej jakości farba, nie rozwiąże wszystkich problemów. Żeby mieć stu procentową pewność, że w twojej łazience nie rozwiną się grzyby, ani inne szkodliwe drobnoustroje, zadbaj również o odpowiednie ogrzewanie i wentylację łazienki.

Na koniec warto wspomnieć o malowaniu farbą strefy mokrej. Jeżeli chcesz pomalować np. ścianę pod prysznicem lub przy wannie, dobrym pomysłem może okazać się wykorzystanie wodoodpornej farby połączonej z bezbarwnym lakierem poliuretanowym. Połączenie tych dwóch produktów pozwoli ci na uzyskanie trwałej, nie przepuszczającej pary wodnej powłoki, która jednocześnie będzie szczelna i odporna na mycie oraz ścieranie.1 thought on “Farby do łazienek – czym się kierować przy wyborze?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *