Jak kupić dom – co sprawdzić?

Jak kupić dom – co sprawdzić?

Kupno wymarzonego domu nigdy nie powinno odbywać się w pośpiechu i bez wcześniejszego sprawdzenia najważniejszych kwestii. Pomimo bardzo wysokich cen na aktualnym rynku nieruchomości domy wciąż sprzedają się w krótkim czasie. Nie powinno być to jednak powodem podejmowania decyzji w sposób pochopny i nieprzemyślany. Warto zapoznać się z lista najważniejszych spraw oraz informacji do sprawdzenia, o których nie należy zapomnieć przed ostatecznym podjęciem decyzji. jak kupić dom, aby potem nie żałować?

Jak kupić dom – co warto sprawdzić?

Wysokość opłat

Bardzo ważne jest dopytanie o rzeczywistą wysokość opłat ponoszonych każdego miesiąca. Warto poprosić o pokazanie prawdziwych rachunków, które pozwolą ocenić koszty utrzymania nieruchomości po przeprowadzce.

Sprawdzając wysokość rachunków za media i ogrzewanie należy również dopytać o ilość domowników. Poza kosztami ponoszonymi w związku ze zużyciem prądu, wody lub gazu warto dopytać także o inne ewentualne opłaty, które wiążą się z posiadaniem konkretnej nieruchomości.

ogrzewanie w domu

Zgodność z projektem budynku

Istotne jest skontrolowanie jakości technicznej całego budynku. W pierwszej kolejności należy sprawdzić dziennik budowy, w którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące odbiorów technicznych na poszczególnych etapach budowy.

Ponadto dzięki temu możliwe jest również sprawdzenie pozwolenia na budowę wydanego przez właściwy urząd. Jeśli budynek nie został zbudowany po otrzymaniu pozwolenia na budowę oznaczać to może samowolę budowlaną lub też stworzenie projektu i całego budynku wyłącznie na zgłoszenie.

W takich sytuacjach należy ponownie zastanowić się nad chęcią zakupu, ponieważ może wiązać się to z pewnym ryzykiem. Porównanie projektu budynku ze stanem faktycznym daje wiele cennych informacji, które pozwalają lepiej zastanowić się nad ostateczną decyzją.

Wpisy do księgi wieczystej

Jeśli dom posiada księgę wieczystą stanowi ona zdecydowanie najcenniejsze źródło informacji dotyczących całej inwestycji. Obecnie księgę wieczystą można sprawdzić w sieci internetowej więc nie wymaga to specjalnych starań i wysiłku ze strony osoby sprzedającej nieruchomość.

Jeśli jednak wymarzony i upatrzony dom nie posiada księgi wieczystej wciąż możliwe jest skontrolowanie stanu prawnego całej nieruchomości wraz z działką, na której się znajduje. Należy pamiętać, że brak księgi wieczystej może skomplikować nieco sprawy związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego na zakup domu.

jak kupić dom?

Jak kupić dom – Rzeczoznawca

Bardzo dobrym rozwiązaniem przed zakupem domu jest skorzystanie z usługi profesjonalnego i doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego. Dobrze, jeśli jednocześnie posiada również uprawnienia budowlane.

Taka osoba jest w stanie sprawdzić stan techniczny budynku, wszystkich instalacji, a także wycenić realną wartość całej nieruchomości. Koszty związane z usługa rzeczoznawcy należy traktować jako najlepsza inwestycję. Mogą pomóc wiele zaoszczędzić w dłuższej perspektywie.

Jakość instalacji

Poza skontrolowanie wszystkich dokumentów i widocznych elementów budynku warto dokonać także kontroli instalacji. Instalacje powinien sprawdzać specjalisty, który jest w stanie dać gwarancję jakości.

Fachowiec z dużym doświadczeniem będzie potrafił ocenić jakie usterki lub ewentualne problemy występują w konkretnym domu. A także, czy nadają się do łatwej i nieskomplikowane naprawy za niewielkie pieniądze. Do zadań fachowca należy również przejrzenie i dokładne sprawdzenie dotychczasowych raportów z wcześniejszych kontroli lub regularnych przeglądów.

Sąsiedztwo i okoliczna infrastruktura

Decydując się na zakup domu dla siebie i całej swojej rodziny warto zorientować się w okolicznej infrastrukturze. Dostępność odpowiednich usług, sklepów, szkół i przedszkoli oraz ośrodków zdrowia to najpotrzebniejsze miejsce, które powinny znajdować się w pobliżu domu.

Warto również dowiedzieć się jacy sąsiedzi mieszkają obok i jaka atmosfera panuje na całym osiedlu. Najprzyjemniej i najbardziej komfortowo z całą pewnością mieszka się w miejscu, z którego wszędzie można szybko dotrzeć, a sąsiedzi są uprzejmi oraz wspierający.

lokalizacja nieruchomości

Jak kupić dom? Ustawienie budynku na działce

Ostatnią kwestią, którą warto sprawdzić jest ustawienie domu na działce względem stron świata. Dokładne określenie kierunków pozwoli oszacować, w której części domu jest najjaśniej o poranku, a gdzie słońce dociera przez okna dopiero po południu.

Wpadające do domu światło może mieć bardzo duży wpływ na codzienny komfort wszystkich domowników oraz ilość naturalnego światła, które jest zdecydowanie najlepsze. Ilość oraz wielkość okien również może mieć znaczenie, jednakże w wielu domach istnieje szansa na wymianę okien w razie potrzeby.1 thought on “Jak kupić dom – co sprawdzić?”

  • Kiedy szukaliśmy z mężem działki budowlanej najważniejsze były dla nas piękne widoki, cisza i spokój. Po trzech lata mieszkania wiem, że jak drugi raz szukałabym swojego miejsca do życia, to na pierwszym miejscy byłaby infrastruktura i udogodnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *