Jak urządzić przedpokój otwarty na salon?

Jak urządzić przedpokój otwarty na salon?

Otwarta przestrzeń w mieszkaniu lub domu daje często wrażenie, że pomieszczenia są większe, niż wskazywałyby na to liczby. Z drugiej strony – zwykle ważne jest, aby w jakiś sposób podzielić część mieszkalną ze względu na funkcje poszczególnych jej części. Zapewnia to mieszkańcom większą intymność na co dzień. Jest też wygodne ze względu na konieczność znalezienia odpowiedniego miejsca na wszystko bez względu na to, z jakim metrażem mamy do czynienia. Jak zaaranżować przedpokój otwarty na salon? Poznaj kilka wskazówek.

Przedpokój otwarty na salon – jak urządzić?

Przedpokój, który jest otwarty na salon to częste rozwiązanie, ale nie dla wszystkich wygodne. Nie zawsze chce się, żeby każdy, kto puka do drzwi zaglądał do pomieszczeń, w których spędza się czas z rodziną, czy przyjaciółmi. Otwarta przestrzeń daje często wrażenie dużej ilości powietrza, światła i dobrej energii, której przepływu nie ograniczają stojące wszędzie ścianki działowe.

Chcąc zachować tę koncepcję, a jednocześnie zadbać o komfort codziennego funkcjonowania, można skorzystać z któregoś ze sposobów na to, aby niewielkim nakładem kosztów podzielić ją jednak na oddzielne strefy.

Różne funkcje pomieszczeń

Połączenie salonu z kuchnią to dla wielu osób opcja wygodna i praktyczna na co dzień. Nieco inaczej wygląda sytuacja z otwartym na salon przedpokojem. Przede wszystkim przedpokój to miejsce, w którym chciałoby się zostawić płaszcz, parasol i buty zanim wejdzie się do kolejnych pomieszczeń. Zostawiając te rzeczy za sobą. W salonie z kolei chciałoby się spędzać czas wolny od trosk, za to związany z relaksem.

Z jednej strony funkcja przedpokoju zdecydowanie różni się od funkcji salonu czy pokoju dziennego. Z drugiej – ważne jest, aby swoją funkcję pełnił on na tyle, żeby było to wygodne dla wszystkich. Nie bardzo chce się wchodzić do salonu w zabłoconych butach. Ale też nie bardzo chciałoby się pić ulubioną kawę, mając wrażenie, że siedzi się w przedpokoju.

Na szczęście łatwo dostępne są rozwiązania, które pomagają odpowiednio zaaranżować taką przestrzeń. W zależności od pomysłu, przedpokój można urządzić dokładnie w takim samym stylu, jak salon lub też odwrotnie. Dzięki zabiegom aranżacyjnym wyodrębnić całkowicie to miejsce.

jak urządzić przedpokój otwarty na salon

Praktyczne rozwiązania w aranżacji przedpokoju otwartego na salon.

Jednym z dobrych rozwiązań jest umieszczenie w przedpokoju otwartym na salon szafy wnękowej – o ile jest na to miejsce. Lub nawet niewielkich rozmiarów stojącej szafy wzdłuż jednej ze ścian. Dzięki temu w prosty sposób będzie można zachować w tym miejscu porządek.

W szafie powinno zmieścić się kilka wieszaków na kurtki i płaszcze oraz przynajmniej jedna półka na buty. Ubrania i buty odpowiednio zabezpieczone i schowane przed wzrokiem mieszkańców nie będą burzyły ich spokoju podczas wypoczynku. Przebywając w salonie nie będą mieli wrażenia ciągłego nieładu w tym miejscu.

Jednocześnie przedpokój połączony z salonem wartom urządzić w takim stylu, który nawiązuje do wystroju salonu. Dzięki temu zniknie wrażenie pewnej niewygody wynikającej z połączenia tych dwóch części mieszkania. Jeśli przedpokój – dzięki odpowiedniej kolorystyce, tapetom na ścianie, stylowi mebli czy innym dodatkom – będzie płynnie przechodził w część wypoczynkową wówczas da to wrażenie zupełnie odwrotne – pewnego komfortu i dobrze zagospodarowanej przestrzeni.

Sposoby na przechowywanie ubrań i butów

Nie wszystkim przeszkadza pewien rodzaj luzu w codziennym życiu. Obecność różnych przedmiotów, ubrań i innych rzeczy jest po prostu czymś naturalnym. To samo dotyczy przestrzeni, która w naturalny sposób łączy różne funkcje.

Postawienie w przedpokoju otwartym na salon stojącego wieszaka na kurtki i niewielkiej, ale stylowej półki na buty to również ciekawa opcja. Pod warunkiem, że całość pasuje do stylu urządzenia mieszkania i ładnie się z nim komponuje. Oryginalny wieszak stojący lub powieszony na ścianie może być częścią interesującej koncepcji urządzenia wnętrza. Do tego można dobrać niebanalny stojak na parasole i aranżacja będzie kompletna.

Jeśli z jakichś przyczyn nie da się oddzielić przedpokoju od salonu, a chciałoby się mieć wrażenie ładu i porządku, można na ażurowej półce na buty ustawić odpowiedniej wielkości kosze wiklinowe lub ozdobne pudła. Będą służyły do przechowywania obuwia na co dzień.  

przechowywanie w szafie

Przedpokój otwarty na salon – sposoby na oddzielenie przedpokoju od salonu.

Istnieją proste sposoby na to, aby część, która ma być przedpokojem, oddzielić w jakiś sposób od części wypoczynkowej. Jednym z nich jest postawienie w miejscu, które miałoby stanowić pewną umowną granicę pomiędzy przedpokojem, a salonem wysokiego ażurowego regału. Na regale można postawić kilka książek, ozdobne naczynia lub pamiątki. Dzięki temu w przedpokoju nadal będzie w miarę jasno, a każdy wchodzący do mieszkania w pierwszej chwili zatrzyma wzrok na eleganckim regale. To zamiast skupiać się na wystroju dalszej części mieszkania.

Podobną funkcję mogą pełnić modne i popularne ostatnio ażurowe lamele. Ładny kolor drewna, dopasowany odpowiednio do stylu mebli, doda wnętrzu charakteru. W zależności od stylu mieszkania ciekawą opcją może być także postawienie w przedpokoju, który chce się oddzielić od salonu, dekoracyjnego parawanu. Jeżeli w przedpokoju jest wystarczająca ilość miejsca może on stanowić bardzo stylowy element wystroju.  

Przedpokój otwarty na salon można próbować, dzięki wymienionym wyżej zabiegom, oddzielić fizycznie od salonu. Można też spróbować optycznie podzielić tę przestrzeń. Warto zdecydować się na inny rodzaj podłogi w miejscu przedpokoju. Inną kolorystykę ścian i dodatków. Również ozdobne dywaniki czy meble mogą stanowić umowną granicę pomiędzy salonem a przedpokojem. Na przykład komoda, albo niewielka komódka, czy tez pufa lub fotel.

Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb i tego, co dla kogo jest wygodne. Ważne jest, aby codzienne korzystanie z jednej i drugiej strefy było komfortowe dla mieszkańców. Bo przecież tak naprawdę o to chodzi w urządzaniu wszelkich pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli zastosowane rozwiązanie pozwala jednocześnie zachować pewną harmonię w aranżacji danego wnętrza to znaczy, że jest ono dobre.1 thought on “Jak urządzić przedpokój otwarty na salon?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *