Jak zadbać o taras przed zimą?

Jak zadbać o taras przed zimą?

Balkon czy taras w okresie wiosenno-letnim jest dla wielu oazą relaksu w gorące lub wolne od pracy wieczory. Coraz częściej staje się też jedynym naturalnie zagospodarowanym miejscem w najbliższym otoczeniu. Dlatego często odgrywa rolę zacisza, w którym można odetchnąć po całodziennych trudach, gonitwach i zmaganiach. Kiedy jednak przychodzi okres jesienno-zimowy warto pomyśleć o dobrym przygotowaniu tego miejsca na czas spoczynku, by w przyszłości służył nam jak najdłużej. Jakie działania konserwacyjne są wskazane jeśli chodzi o taras czy balkon? Jak zadbać o taras przed zimą?

Odpowiednie zabezpieczenie wrażliwych elementów tarasu

Kiedy przychodzi jesień i posuwa się w czasie, odczuwamy instynktowną potrzebę porządkowania i zabezpieczania naszego otoczenia. Na tarasie czy balkonie mogą być wystawione meble, których używaliśmy od kwietnia lub maja i teraz należałoby je przenieść na przykład do piwnicy.

Większość roślin kwitnących czy liścioozdobnych też wymaga zabezpieczenia i przeniesienia w miejsca o wyższych temperaturach. Wszystkie te rośliny czy drzewka, których nie zmieścimy w innych pomieszczeniach, należy odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią i mrozem. Trzeba uczynić to dopiero, gdy przyjdą przymrozki, by nie doprowadzić do ich zaparzenia. Do materiałów, które odpowiednio zabezpieczą nasze drzewka, czy krzewy można zaliczyć słomę, szary papier, korę, trociny i agrowłókninę.

Nie powinno się natomiast do tego celu używać plastikowych toreb czy folii. Te materiały nie przepuszczają powietrza i mogą przyczynić się do wielu chorób naszych tarasowych roślin. Zabezpieczenie drzewek i krzewów jest tym bardziej istotne jeśli nasz balkon nie jest osłonięty przed wiatrem. Silne zimne jego powiewy nie tylko potęgują uczucie mrozu, ale też wysuszają zieleń.

Jesienna konserwacja, czyli jak zadbać o taras przed zimą?

jak zadbać o taras przed zimą

Balkon czy taras pozostawiony bez żadnego zabezpieczenia na zimę szybciej ulegnie zniszczeniu. Deszcz, wiatr, słońce i mróz to czynniki powodujące niemałe zniszczenia. Jeśli obudowa tarasu lub balkonu jest z drewna, należy ją zakonserwować odpowiednimi preparatami. To samo tyczy się drewnianych mebli, których nie możemy przenieść w inne miejsce. Drewniane elementy trzeba oczyścić, odtłuścić, a następnie poddać impregnacji.

Donice z kwiatami można opatulić folią bąbelkową i obwiązać sznurkiem. Dodatkowo stawiamy ją na styropianie, by powstała dobra izolacja od ziemi. Niektóre rośliny mogą wymagać zabezpieczenia łodyg. Ze względu na to, że każdy gatunek ma swoje wymagania, trzeba do tej sprawy podejść indywidualnie.

Sam balkon czy taras należy przed zimą dobrze posprzątać. Na bieżąco usuwamy opadające liście. Pozostawione same sobie z czasem zaczną nabierać wilgoci i gnić, co będzie powodować nieprzyjemne zapachy. Wszystkie skrzynki i inne pojemniki dokładnie szorujemy i osuszamy. Na wiosnę z pewnością przydadzą się nam na nowo.

Meble ogrodowe na cztery pory roku

A co wówczas jeśli w okresie jesieni lub zimy zaświeci cieplej słońce i najdzie nas ochota, by posiedzieć w zaciszu balkonu i korzystać z dobrodziejstwa świeżego powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest wybór odpowiednich mebli do takich miejsc.

Jeśli zakupiliśmy składany stół i krzesła, to łatwiej nam będzie je schować na zimę, ale też wyciągnąć i na nowo rozstawić podczas sprzyjającej aury. Można wtedy nie tylko odpocząć na zewnątrz, ale też napić się herbaty czy kawy, poczytać książkę, czy w inny sposób skorzystać z dobrej pogody. Zestaw takich mebli nie musi być drogi, a zapewni łatwość w dostępie i sprawne składanie lub rozkładanie bez dużego wysiłku.1 thought on “Jak zadbać o taras przed zimą?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *