Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Kaloryfery niemal zimne, a jedyny moment, kiedy robi Ci się gorąco to ten, kiedy otrzymujesz rachunek za ogrzewanie? Poznaj sposoby jak rozsądnie wykorzystywać i oszczędzać ciepło, abyś nie marzł, a rachunki nie przyprawiały o zawrót głowy. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Podpowiadamy.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Oto kilka sposobów.

1. Uszczelnienie drzwi i okien.

Jednym z najczęstszych powodów uciekania ciepła z domu są nieszczelne okna i drzwi. Wystarczy, że uszczelki będą źle dopasowane albo stare i już nagrzewanie pomieszczeń będzie mniej efektywne. Zamknij wszystkie okna i drzwi i mokrą dłonią sprawdź, czy skądś nie wieje wiatr. Na mokrej skórze dużo wyraźniej odczujesz zimno z nieprawidłowo uszczelnionych otworów.

2. Zakręcanie kaloryfera przed wietrzeniem pomieszczeń.

Wietrzenie pomieszczeń jest ważne dla naszego komfortu i zdrowia. Dobrze przewietrzona sypialnia gwarantuje lepszy sen, a świeżość powietrza nie tylko jest przyjemna, ale także pobudza nasz organizm do pracy.

Jeżeli chcesz wywietrzyć pomieszczenie, to pamiętaj, aby zakręcić kaloryfer tuż przed otwarciem okna. Staraj się również wietrzyć dość krótko, żeby nie wyziębić całego pomieszczenia, które od nowa, po zamknięciu okien będzie trzeba nagrzać.

Ekonomiczne grzanie - wietrzenie pomieszczeń

3. Ustawienie mebli.

W okresie grzewczym ustawienie mebli oraz używanie długich firan i zasłon może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o koszty. Jeżeli zasłonisz czymś kaloryfery, to naturalne jest, że ciepło będzie się kumulowało za przeszkodą, a nie rozchodziło na cały pokój, który chcesz ogrzać.

Jeżeli na czas letni kaloryfer zasłaniasz meblem, to może spróbuj zmienić jego ustawienie na kilka miesięcy? Natomiast firany i zasłony możesz swobodnie podpiąć specjalnym klamrami lub na jesienne i zimowe miesiące zawiesić na karniszu takie, które będą sięgać maksymalnie do parapetu.

4. Odsłanianie okien w dzień.

Korzystanie z naturalnego ciepła jest doskonałą opcją oszczędzanie ogrzewania w ciągu dnia. Kiedy świeci słońce, nasze pomieszczenia ogrzewają się od wpadających promieni. Staraj się odsłaniać zasłony oraz rolety, żeby ciepło z zewnątrz mogło bez przeszkód wkradać się do Twoich pomieszczeń, powodując naturalny wzrost temperatury i zmniejszając konieczność dogrzewania domu sztucznie.

Nieco inaczej natomiast wygląda sytuacja, gdy na zewnątrz jest pochmurna i mroźna pogoda. Wtedy warto jednak zasłonić rolety kiedy nie ma nas w domu. Zapobiegniemy w ten sposób utracie ciepła przez szyby.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu - słońce ogrzewające pomieszczenie

5. Ekran za grzejnikiem.

Niewiele osób wie o tym, że ciepło wydzielane przez grzejniki ucieka w stronę ściany za nimi. Przez to tracimy go co najmniej połowę. Montaż ekranu odbijającego ciepło zadziała jak lustro, dzięki czemu część ciepła, którą pochłonęłaby ściana, wróci do pomieszczenia.

6. Ciepły sweter i skarpety.

Ciepło z zewnątrz to nie wszystko. Warto zadbać również o pielęgnowanie swojego własnego, wewnętrznego ciepła. Kiedy wychodzisz na minusowe temperatury, zakładasz grubą kurtkę i buty, żeby nie zmarznąć.

W domu również warto zadbać o ciepłe ubranie, bo dzięki temu nie wychłodzisz się tak bardzo i nie będziesz musiał podkręcać ogrzewania, co jest jednoznaczne z oszczędnością kosztów.

kącik sypialny w salonie

7. Niższa temperatura nocą.

Żeby dobrze, komfortowo się wyspać temperatura powinna oscylować w okolicy 17 stopni Celsjusza. W ciągu dnia możesz ją delikatnie podkręcać, ale na noc, po krótkim wietrzeniu, ustaw temperaturę na niższą. Nie dość, że jakość snu ulegnie zdecydowanej poprawie, to dodatkowo zaoszczędzisz sporo na wydatkach na źródło ogrzewania.

8. Stąpanie po dywanie.

Nie wszyscy lubią w pomieszczeniach dywany i nie wszędzie dywany wyglądają dobrze. Ale jeśli je lubisz i masz możliwość rozłożenia dywanu na podłodze, to gwarantuję, Twoje rachunki za ogrzewanie Ci za to podziękują.

Dywany izolują zimno z podłogi, dzięki czemu stąpanie po nich jest dużo przyjemniejsze niż po gołej podłodze zimą. No, chyba że masz ogrzewanie podłogowe w domu i to właśnie podłoga jest Twoim źródłem ciepła. Wtedy zapomnij o dywanach.

gruby dywan na podłodze w pokoju dziennym

9. Zakręcanie kaloryferów na wyjazd.

Jeżeli wychodzisz z domu na dłużej albo wybierasz się w kilkudniową podróż — zakręć ogrzewanie. Może powrót do wychłodzonego domu nie będzie bardzo komfortowy, ale ponowne nagrzanie zajmie Ci chwilkę, a ilość jednostek zużytego przez Twoją nieobecność ciepła będzie nieporównywalnie większa. Nie ma sensu ogrzewać pomieszczeń, z których i tak nikt nie korzysta.

10. Wymiana starego piecyka na nowy.

Jeżeli ogrzewasz dom piecykiem gazowym, zadbaj o to, by sprzęt był nowy i sprawny. Niestety takie urządzenia jak piece, po dłuższym czasie użytkowania przestają działać poprawnie, rozregulowują się i być może będziesz płacić dużo więcej, niż naprawdę powinieneś. Warto również serwisować taki sprzęt i korzystać z zewnętrznych usług firm zajmujących się konserwacją pieców gazowych.

11. Ogrzewanie gotowaniem.

Kuchnia jest pomieszczeniem, które stosunkowo najłatwiej ogrzać po prostu gotując. Kiedy przygotowujesz potrawy na ciepło i podgrzewasz je na kuchence gazowej lub elektrycznej, para wydostająca się z garnka ogrzewa całe pomieszczenie. Grzejnik, który masz w kuchni może pozostać wyłączony lub ustawiony na minimalne wartości grzania, bo i tak ciepło będzie się wydobywać z kuchenki lub piekarnika.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu – podsumowanie

Ogrzewanie jest tematem, który spędza sen z powiek wielu Polakom. Ceny opału wzrastają, więc warto poszukiwać sposobów na zminimalizowanie kosztów. Spróbuj zastosować kilka z tych metod i zobacz, ile pieniędzy zostanie dzięki temu w kieszeni.1 thought on “Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *