Jakie materiały na ściany domu?

Jakie materiały na ściany domu?

Budując dom, gdy wybraliśmy już strukturę i materiały na fundamenty przychodzi pytanie – jakie materiały na ściany do domu? Na rynku istnieje wiele rozwiązań, a każde z nich ma swoje zarówno plusy jak i minusy. Na początku powinniśmy zacząć od budżetu, którym dysponujemy. Jest to w gruncie rzeczy najważniejszy etap, ponieważ wykluczy nam na początku już wiele rozwiązań i ukróci proces wyboru materiałów.

Materiały na ściany domu – możliwe rozwiązania.

Ściany zazwyczaj klasyfikujemy do ścian jedno, dwu lub trójwarstwowych. W zależności od tego w jaki sposób będziemy chcieli ocieplić nasz budynek. Najczęstszym rozwiązaniem jest budowa ścian z cegieł, bloczków, pustaków ceramicznych lub silikatowych, keramzytobetonu czy też betonu komórkowego.

Nie możemy teraz zapominać również o coraz to bardziej popularnym budownictwie szkieletowym. Jest to bardzo szybki sposób na postawienie ścian, choć wymaga osób, które mają doświadczenie w tej dziedzinie.

Mimo iż ściany stawiane są w całym szkielecie najczęściej przy użyciu podnośników lub ekipy budowlanej to kluczowe jest odpowiednie połączenie ze sobą owych szkieletów i dobranie odpowiednich materiałów ocieplających nasze ściany. To ważne, by ciepło nie uciekało, a nasze rachunki za ogrzewanie nie przerosły naszych oczekiwań.

Budynki z materiałów tradycyjnych.

Jeśli wybierzemy ściany jednowarstwowe to polecamy beton komórkowy lub ceramikę poryzowaną. Dzięki tym materiałom i odpowiednim ociepleniu ściany możemy osiągnąć około 0,25 W/(m²·K). ciepłochronności. Oczywiście rozwiązanie z budową ścian jednowarstwowych może nas niemiło zaskoczyć. Przy tej metodzie trzeba przyłożyć się naprawdę do staranności budowy by uniknąć powstawania mostków cieplnych.

Materiały na ściany domu

Ściany dwuwarstwowe – jest to najbardziej popularny sposób budowy ścian. A co najważniejsze gdy popełnimy delikatny błąd w budowie nie będzie kosztowało nas to wysoką utratą ciepłochronności. W budowie ścian dwuwarstwowych mamy również większe pole do popisu jeśli chodzi o materiały, które użyjemy.

Możemy wtedy w zależności od budżetu wybrać cegły, bloczki, pustaki ceramiczne, silikatowe, keramzytobeton lub beton komórkowy. Jeśli już wybierzemy nasz materiał na ściany do domu pod względem ceny, możemy teraz skupić się na zdolnościach cieplnych owego materiału, czy też tłumieniu hałasu.

Co jeśli żadna z tych klasyfikacji nam nie odpowiada?

Możemy skorzystać jeszcze z opcji trójwarstwowej, jakie materiały na ściany do domu wtedy użyjemy? Warstwa konstrukcyjna nie różni się jeśli chodzi o materiały od ściany dwuwarstwowej. Możemy postawić z dowolnych materiałów ściennych (cegły, bloczki, pustaki ceramiczne, silikatowe itd.).

Ludzie decydujący się na taki wybór najczęściej mają w planach zrobić ściankę elewacyjną z klinkieru. Wizualnie przypomina to cegłę, a fizycznie jest to tworzywo ceramiczne o czerepie spieczonym przypominające płytkę. Coraz częściej możemy spotkać klinkier nawet we wnętrzu domów jako „ściana ozdobna” w salonie lub kuchni.

Gdy dalej mamy problem z wyborem materiałów na ściany do domu, to przychodzą na pomoc ogólnodostępne statystyki budowy domów jednorodzinnych. W Polsce ok. 44% stawiamy na ceramikę tradycyjną, 32% to beton komórkowy, tylko 3% to silikaty, a reszta – 17% to rosnące na popularności wyżej opisane ściany szkieletowe oraz pozostałe technologie budowlane np. ściany murowane z bloczków keramzytobetonowych.

A co jeśli chodzi o dom z drewna?

Marzy Ci się zamieszkanie w domu, który po otwarciu drzwi wejściowych pachnie lasem? Dom z bali jest to doskonałe rozwiązanie dla pasjonatów przyrody, jednak nie jest to najtańszy sposób budowy domu. Zaletą tego rozwiązania jest równie szybkie postawienie całej konstrukcji jak w przypadku domów szkieletowych. No dobrze – mamy wizję na taki dom. Co dalej?

ściany domu z drewna

Najważniejszy jest wybór materiału – w tym przypadku rozchodzi się o drewno. Najpopularniejszym drewnem do takiej inwestycji są bale sosnowe, świerkowe, modrzewiowe czy też jodłowe. Oczywiście każda bala wymaga odpowiedniej selekcji i musi zostać odpowiednio zabezpieczona by ściany naszego domu przetrwały lata bez korozji biologicznej naszego drewna. Jeśli dysponujemy większym funduszem możemy skusić się na coraz to popularniejsze bale klejone.

To rozwiązanie jest zdecydowanie droższe od bali litych, lecz drewno obrabiane maszynowo nie jest podatne na odkształcenia i dzięki temu łatwiej jest łączyć wybrane elementy ścian ze sobą. Dodatkowo pomaga to uszczelnić bardziej budynek. Minusem tego rozwiązania jest efekt wizualny. Bale klejone mają zazwyczaj płaski kształt, a bale lite są okrągłe, lub ciosane co znacznie poprawia estetykę budynku i sprawia, że jest on naturalniejszy.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *