Jakie zwierzęta do małego mieszkania?

Jakie zwierzęta do małego mieszkania?

Dom, w którym mieszkają też zwierzęta, od razu zaczyna tętnić życiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każde zwierzę będzie czuć się dobrze w mieszkaniu. Jeśli zatem szukamy odpowiedniego towarzysza dla siebie, warto przemyśleć tę kwestię. Na jakie zwierzęta do małego mieszkania się zdecydować?

Zwierzęta do mieszkania – Jakie zwierzę nadaje się do mieszania w bloku?

W mieszkaniu mogą znaleźć się różne zwierzęta, nawet pies i kot będzie się tutaj dobrze czuć. W ich przypadku trzeba dbać o regularny ruch, spacery, możliwość opuszczenia czterech ścian na parę godzin każdego dnia. Trzeba wtedy jednak zadbać o smycz, obrożę albo szelki, które zapewnią bezpieczeństwo pupilowi.

Można też zdecydować się na inne zwierzęta, które idealnie nadają się do małego mieszkania. Same nie mają zbyt wielkich rozmiarów, więc nawet pokój będzie dla nich sporą przestrzenią do zabaw.

Papugi – lotni przyjaciele w małym mieszkaniu

W mieszkaniach można trzymać małe papużki faliste. Im nie przeszkadza to, że będą miały mało przestrzeni. Wystarczy im klatka o wymiarach 35x60x40 oraz możliwość swobodnego latania po mieszczeniu. Warto też zadbać o różnorodność zabawek i atrakcji, dzięki którym nie będzie się nudzić.

papugi

Papużki faliste żyją przeważnie 7-9 lat i nie mają szczególnych wymagań, dlatego są odpowiednimi kompanami, nawet jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu i możliwości. Jednak są to dosyć głośne stworzenia, które potrafią odpłacić się wiernością

Ryby – podwodni towarzysze

Samo oglądanie podwodnego świata może sprawiać, że się odprężymy. Dlatego postawienie na rybki może być dobrym rozwiązaniem. W ich przypadku nie musimy martwić się o zniszczone meble czy wyposażenie. Jednak trzeba o nie odpowiednio dbać.

Każdy gatunek ryb ma nieco inne wymagania. Niektóre potrzebują szczególnych warunków, inne poradzą sobie w niemalże każdym. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z akwarystyką, warto stawiać na te mniej wymagające gatunki.

Duże akwarium o odpowiednich wymiarach, jedzenie, akcesoria podwodne – o to wszystko trzeba zadbać. Nie może zabraknąć filtra, grzałki czy też pokrywy.

Żółw – długowieczny gad

Okazuje się, że żółw jest jednym z prostszych zwierząt w hodowli. W idealnych warunkach dożywa nawet 100 lat. I posiada wiele zalet: nie wydaje krzykliwych dźwięków, nie linieje, jest łatwy w oswojeniu. Jednak tak jak o inne zwierzęta, tak i o niego trzeba odpowiednio zadbać. Regularne spacery na świeżym powietrzu, kąpiele, smarowanie skorupy wazeliną – to wszystko jest konieczne.

Zwierzeta do małego mieszkania - żółwie

Gryzonie – idealne zwierzęta do małego mieszkania

Wśród gryzoni możemy znaleźć kilka gatunków, które szczególnie nadają się do mieszkań:

  • Kawia domowa – znana też jako świnka morska. Może dożyć 7-9 lat. Wymagają hodowania w parach w klatce o min. 100 cm długości. Każdego dnia warto je wypuszczać, by mogły pobiegać po pokoju. Dobrze zadbać o własny kącik dla nich w mieszkaniu. Są dosyć strachliwe, przez co trudno się je oswaja.
  • Chomik – chomiki można hodować w pojedynkę na niewielkiej przestrzeni. Jednak warto je każdego dnia wypuszczać na przynajmniej pół godziny na bezpiecznym terenie. Dla nich klatka powinna mieć wymiary 60×40 lub 80×40. Wymagają bliskości człowieka. Żyją przeważnie 2-3 lata w warunkach domowych.

chomik

  • Szczur – jest zwierzęciem stadnym, dlatego konieczne jest posiadanie parki. Uwielbia się wspinać i badać teren, dlatego klarka powinna być dosyć duża min. 80 cm dla dwóch szczurów. Tak jak inne gryzonie, i on wymaga regularnego wypuszczania z klatki. Są to całkiem mądre i wdzięczne stworzenia, które żyją 2-3 lata. Są jednak dosyć mało odporne i szybko mogą zachorować.
  • Szynszyla – jeden z długowiecznych gryzoni, dożywa nawet 15 lat. Szynszyle są dosyć wymagające. Łatwo się stresują, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie warunki życia dla nich. Tak jak i inne gryzonie, są stadne, dlatego powinniśmy mieć przynajmniej parkę. Klatka musi mieć wymiary min. 40x70x100, im wyższa tym lepiej, bo szynszyle uwielbiają skakać. Regularne wypuszczanie ich z klatki jest niezbędne.

Królik – kompan do małego mieszkania

Jeśli zależy nam na puchatym zwierzaku, mniejszym od kota, ale większym od gryzonia, to królik może być doskonałym rozwiązaniem. Ważne jest, by zadbać o odpowiednią klatkę min. 100 cm długości. Każdego dnia jednak trzeba wypuszczać go, by mógł pobiegać po domu. Zamiast klatki można korzystać z wolnego wybiegu lub specjalnego kojca.

Króliki są mało odporne. Żyją jednak 6-8 lat i przeważnie nie przepadają za noszeniem czy przytulaniem. Jeśli się zdenerwują, mogą ugryźć.

królik do domu

Zwierzęta do małego mieszkania – Podsumowanie

Jeśli chcemy mieć w mieszkaniu zwierzaka, możemy zdecydować się na jedną z opisanych wyżej opcji. Jest wiele zwierząt, które będą dobrze czuły się na małej przestrzeni. Oczywiście, jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać i zapewnimy dobre warunki także pod innymi względami.

Konieczne jest zadbanie o to, by klatka była dopasowana pod względem rozmiarów. Nie można zapomnieć o odpowiedniej karmie, akcesoriach czy zabawkach. Regularnie wypuszczanie zwierzaka z klatki jest także konieczne dla jego komfortu. Warto przed wybraniem konkretnego zwierzaka, zapoznać się z wymaganiami związanymi z nim.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *