Jak zorganizować kącik sypialny w salonie?

Jak zorganizować kącik sypialny w salonie?

Nie zawsze konieczne jest łączenie sypialni z salonem. Coraz częściej decydujemy się na takie aranżacje także wtedy, gdy wolimy otwarte przestrzenie od mniejszych pomieszczeń. Warto w tym miejscu dodać, że taki schemat jest niezwykle skuteczny. Pod warunkiem umiejętnego wykorzystania atutów całego pomieszczenia. Jak zaaranżować kącik sypialny w salonie? Jak stworzyć przestrzeń, która jednocześnie służy rozrywce i spaniu?

Aranżacja sypialni z salonem w jednym pomieszczeniu wymaga przestrzegania kilku zasad. Te pozwolą nam stworzyć spójne, efektowne i wygodne aranżacje w dobrym stylu. W końcu będzie pełnił dwie zupełnie różne funkcje. Jak w takim razie urządzić salon i sypialnię, aby stały się nie tylko wygodnym miejscem spotkań bliskich i przyjaciół, ale także zacisznym zakątkiem do wypoczynku? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu odpowiedź na to pytanie będzie znacznie łatwiejsza.

Jak zorganizować kącik sypialny w salonie o niewielkich rozmiarach?

Decydując się na pokój dzienny pełniący jednocześnie funkcję sypialni, możemy zastanawiać się, jak podzielić poszczególne obszary. Najpierw musimy się zastanowić, czy wolimy bardziej otwartą przestrzeń, czy wyraźne rozgraniczenie między nimi.

W pierwszym przypadku nasza aranżacja sypialni w salonie może polegać na ustawieniu mebli jednej strefy blisko siebie. Aby podkreślić przeznaczenie poszczególnych miejsc, możemy zastosować różne zestawienia kolorystyczne. Biała komoda, łóżko, czy po prostu przestrzeń podzielona kolorem fototapety z pewnością nam w tym pomoże. W salonie możemy wybrać meble w niemal każdym kolorze – biel, podobnie jak szarość czy czerń, pasuje niemal do wszystkiego. 

Proponujemy kilka alternatywnych rozwiązań. Decydującą rolę odgrywa tutaj wielkość mieszkania i układ salonu. Łóżko w szafie, ten mebel nazywano kiedyś półłóżkiem. Jej unowocześniona wersja przypadnie do gustu zarówno miłośnikom ciekawych patentów, jak i miłośnikom minimalistycznego wnętrza. Podczas użytkowania pełnowymiarowe łóżko jest wyposażone w wąskie półki, na których możesz umieścić swoje ulubione przedmioty. Po przebudzeniu, dzięki specjalnemu mechanizmowi, łóżko można złożyć do szafy.

„Sleeping up high” to nieśmiałe nawiązanie do dzieciństwa, kiedy każdy właściciel piętrowego łóżka chciał spać „na górze”. Ogromną zaletą antresoli jest pełna dowolność aranżacji znajdującej się pod nią części salonu. Na antresoli, ze względu na dostępną przestrzeń, zazwyczaj kładzie się sam materac. Łóżko na antresoli z pewnością urozmaici wygląd salonu i pozwoli stworzyć mini sypialnię.

sypialnia w salonie oddzielona drzwiami przesuwnymi

Jak zorganizować kącik sypialny w dużym salonie?

Drzwi przesuwne są bardzo popularne, jeśli chodzi o oddzielenie sypialni od salonu. Jest to najefektywniejsze rozwiązanie, gdy część sypialna znajduje się za wnęką lub niepełną ścianką działową. Ponieważ takie drzwi są wykonane z różnych materiałów, bez problemu dopasujemy je do innych elementów wystroju wnętrza.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych rozwiązań jest zawieszenie firanek lub parawanów, które zapewnią sypialni odrobinę prywatności i intymności. Zaletą tej opcji jest to, że w każdej chwili możemy z niej zrezygnować. Ekran jest lekki i łatwo go przenieść w inne miejsce lub złożyć i schować, gdy nie jest potrzebny. Jeśli wybierzemy parawan o ciekawym designie i wykończeniu – będzie to element wystroju wnętrza, który dodatkowo ozdobi pomieszczenie.

Jak zorganizować kącik sypialny w salonie  – uniwersalne rozwiązania

Aranżacja łóżka w salonie bez stworzenia prowizorycznej ścianki działowej może być trudna. Ten konkretny mebel wprowadza do przestrzeni intymność, która nie do końca pasuje do reprezentacyjnego charakteru salonu. Jeśli więc zamiast wielofunkcyjnego mebla wybierzesz tradycyjne łóżko, pamiętaj o fizycznym oddzieleniu dwóch stref: odpoczynku i snu.

Łóżko we wnęce

Łóżko, które wpasowuje się we wnękę pokoju, można dodatkowo podzielić zasłonami przesuwanymi po szynach przymocowanych do sufitu. Możemy to zrobić również wtedy, gdy układ pomieszczenia nie sprzyja podziałowi na strefy. Dobrym pomysłem może być oddzielenie części sypialnej od regałów na książki, na których znajduje się sprzęt RTV. Wtedy można mówić o oszczędności miejsca, ponieważ właściciele telewizorów zwykle kupują takie stojaki.

W tym przypadku spełni dwie ważne role – szafki RTV i ścianki działowej. Nawiasem mówiąc, jasny regał bez tylnej ściany może optycznie powiększyć pomieszczenie. Łóżko można również oddzielić parawanem, regałem na książki lub lekką przegrodą na kółkach, a także jest świetnym meblem do przechowywania drobiazgów na wieszaku i dolnej półce. Możemy też zainwestować nieco więcej i zbudować mocniejsze ogrodzenie w postaci płyt kartonowo-gipsowych, paneli przesuwnych czy szklanych drzwi.2 thoughts on “Jak zorganizować kącik sypialny w salonie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *