Klimatyzacja do domu i mieszkania – jakie mamy możliwości?

Klimatyzacja do domu i mieszkania – jakie mamy możliwości?

Klimatyzacja do domu i mieszkania powoli staje się standardem w naszym kraju. Wynika to głównie z niestabilnej pogody, do której wahań organizmowi ludzkiemu trudniej jest się przystosować. Klimatyzator zapewnia komfortową temperaturę w domu lub mieszkaniu nawet w dni, kiedy na zewnątrz jest bardzo gorąco. Dodatkowo dobry klimatyzator może także zapewnić relatywnie tanie ogrzewanie zimą.

Klimatyzacja mobilna – dla domów i mieszkań

Jeśli potrzebujesz ochłodzić powietrze tylko w jednym pomieszczeniu, na przykład w sypialni lub gabinecie, przyda ci się klimatyzator przenośny. Powierzchnia pomieszczenia, które chcesz schłodzić będzie kluczowym czynnikiem. Konwencjonalne klimatyzatory przenośne mogą schłodzić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni od 10 do 25 m2. Zawsze jednak zależy to od konkretnych warunków.

W przypadku tych klimatyzatorów trzeba zwracać uwagę na hałas – niektóre mają natężenie hałasu 44 dB, inne aż 56 dB. Ogólnie rzecz biorąc do domu lub małego biura wystarczy klimatyzator przenośny o mocy chłodniczej około 3 kW. Takie urządzenie można kupić już nawet za około 1600 PLN, a podczas jego użytkowania należy się spodziewać zużycia energii elektrycznej na poziomie około 1,3 kW na godzinę.

klimatyzator przenośny

Problem – wąż do odprowadzania gorącego powietrza

Największym problemem w przypadku klimatyzatorów przenośnych jest konieczność zainstalowania węża do odprowadzania ciepłego powietrza. Wąż jest elastyczny, ale jego średnica może wynosić nawet 15 cm. Użytkownicy często wystawiają wąż przez otwarte okno, ale to oczywiście nie jest idealne rozwiązanie. Jeśli to możliwe, wąż powinien być wyprowadzony przez otwór w ścianie. Ponadto wąż nie powinien być zbyt długi, ponieważ wraz z jego długością rośnie strata ciśnienia i obciąża on kompresor klimatyzacji.

Klimatyzacja do domu i mieszkania – Klimatyzatory typu split

O wiele bardziej praktycznym, ale też droższym i wymagającym instalacji rozwiązaniem zarówno w mieszkaniach jak i domach, jest zastosowanie klimatyzacji typu split. Składa się on z dwóch jednostek – zewnętrznej z kompresorem i wewnętrznej z elementami kontrolnymi. Ponadto jedna jednostka zewnętrzna może obsługiwać kilka jednostek wewnętrznych. W tym przypadku mówimy o klimatyzatorach typu multisplit.

Klimatyzacja typu split ma kilka zalet. Jest on mniej dokuczliwy pod względem hałasu, ponieważ sprężarka znajduje się poza pomieszczeniem i zazwyczaj posiada bardziej zaawansowany system sterowania. Dzięki temu nie obciąża lokatorów bezpośrednim strumieniem chłodnego powietrza.

Zapotrzebowanie na energię jest zredukowane dzięki wysokiej jakości regulacji z ustawieniami dziennymi i nocnymi oraz dzięki technologii inwerterowej sterowania sprężarką. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w inteligentny czujnik, który potrafi wykryć obecność osoby w pomieszczeniu i skierować strumień powietrza na zewnątrz.

klimatyzator naścienny

Zalety klimatyzatorów naściennych

Wielką zaletą klimatyzatorów typu multi-split jest różnorodność instalacji – jednostki wewnętrzne mogą być montowane w suficie (jednostki kasetonowe i antresolowe) lub pod parapetem okiennym (jednostki parapetowe).

Niektórzy producenci oferują możliwość zdalnego sterowania klimatyzatorem za pomocą telefonu komórkowego lub komputera. Elektronika sterująca jest podłączona do sieci komputerowej poprzez wi-fi i możesz wtedy po prostu sterować całym urządzeniem zdalnie z twojego telefonu komórkowego poprzez internet. Oczywiście, dotyczy to głównie droższych urządzeń.

Wady tego rozwiązania

Wadą klimatyzatorów typu split jest to, że są one trudniejsze w instalacji. Ich cena jest również wyższa.  Zużycie energii w konwencjonalnych klimatyzatorach split jest dość niska. Urządzenia multisplit mają wyższy pobór mocy w zależności od liczby jednostek wewnętrznych.

Cena usługi instalacyjnej klimatyzatora

Cena za instalację zależy od złożoności całego procesu i długości wymaganych przewodów. Instalacja pojedynczego klimatyzatora w domu kosztuje od około 1,500 PLN, multisplit w domu to koszt przynajmniej 2,200 PLN. Jest to jednak przybliżony szacunek, w praktyce ceny mogą być wyższe w zależności od warunków lokalnych.

Klimatyzacja do domu i mieszkania – Wskazówka dotycząca oszczędności

jak oszczędzać prąd

Technologia inwerterowego sterowania sprężarką przyczynia się do bardziej ekonomicznej pracy klimatyzatora. Pozwala to na ciągłą regulację wydajności kompresora w zależności od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Procesor sterujący reguluje wydajność sprężarki zgodnie z zaprogramowanym algorytmem na podstawie danych z czujników temperatury. W rezultacie zapotrzebowanie klimatyzatora na energię elektryczną może być zredukowane nawet o 40%.

Technologia inwerterowa ma również pozytywny wpływ na żywotność sprężarki, ponieważ pracuje ona bardziej płynnie przy mniejszej ilości cykli włączania/wyłączania. Według ekspertów, żywotność dobrej jakości klimatyzatora powinna wynosić co najmniej dziesięć lat.2 thoughts on “Klimatyzacja do domu i mieszkania – jakie mamy możliwości?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *