Kuna w domu – powiedz dość kunie domowej

Kuna w domu – powiedz dość kunie domowej

Obecność kuny w domu, zaobserwować można szczególnie w okresie jesiennym. To wtedy właśnie, gryzonie te szukają schronienia i szykują sobie gniazdko, które pozwoli im przetrwać zbliżający się okres godowy. W tym czasie, są niezwykle agresywne i wyrządzają ogromne szkody w domach, stając się utrapieniem dla ich właścicieli. Zapach z nimi związany, przypominający woń zgniłych owoców, jaj czy padliny, stanowi nie lada problem dla ludzkiego węchu. Kuna w domu to spory problem. Aby skutecznie pozbyć się gryzonia z terenu posesji, należy skorzystać z popularnych i sprawdzonych sposobów, dzięki którym znów zapanuje ład i porządek.

O kunie domowej słów kilka…

Kuna domowa jest ssakiem drapieżnym, który wywodzi się z rodziny łasicowatych. Występuje praktycznie w całej Europie, Azji a nawet i w Chinach. Zauważyć ją można najczęściej w okolicach, gdzie regularnie przebywają ludzie, tj, domach jednorodzinnych, pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych, wolnostojących sklepach, fabrykach, czy centrach zatłoczonych miast.

Często mylona jest z przystosowaną do życia w domowych warunkach tchórzofretką, gdyż podobnie jak ona, ma wydłużone ciało, długi ogon i krótkie, ale niebywale zwinne nóżki. Całkowita długość ciała kuny nie przekracza 60 cm, a waga to niecałe 1,5 kilograma.

Ssak ten żywi się głównie żabami, owadami, ptakami i jajami, które zdążyły złożyć, oraz owocami. Te, przebywające w jaskiniach, bez problemu skosztują nietoperza, a odważniaki, ulokowane w gospodarstwach rolnych zapolują na myszy i szczury, chowające się wśród siana. Kuna żyje maksymalnie 10 lat, a jej naturalnym wrogiem jest wilk, lis, borsuk i zwierzęta domowe, utrudniające jej zadomowienie się pośród ludzi.

kuna

Jakie szkody wyrządza kuna?

Z racji tego, iż zwierzę żywi się owocami, to pierwszą szkodą, jaką może wyrządzić, jest podjadanie ludziom ich jesiennych plonów. W ogromnych ilościach pochłania winogrono, śliwki, czereśnie, czy owoce jarzębiny. Są łatwo dostępne, z racji rośnięcia na niskich krzewach. Gdy już zadomowi się na dobre, pozostawia wszędzie, gdzie to tylko możliwe swoje odchody. Przez to piwnice, strychy, poddasze, oraz zadbany i wypielęgnowany ogród zyskują nieestetyczne dodatki wizualno-zapachowe.

Uszkadza elewację i elementy ocieplenia domów, wygryza dziury w dachach, co powoduje wychładzanie budynków, a nawet przegryza kable, doprowadzające elektrykę do domu, co stanowi podwalinę do wystąpienia pożaru!

Kuna w domu. Jak odstraszyć kunę?

Po pierwsze – uszczelnij dom i posprzątaj w obrębie posesji!

Proces związany z wypędzeniem kuny winien rozpocząć się od naprawy powstałych w obrębie gospodarstwa usterek. W pierwszej kolejności trzeba uszczelnić elewacje i zasklepić dziury, które wygryzła kuna. Warto też zablokować wszystkie otwory, ułatwiające jej poruszanie się. Pęknięcia w fundamentach, luki i ubytki wokół okien i drzwi, a nawet otwory odpowiadające za wentylację powietrza i kominy połączone z piecem, muszą obowiązkowo zostać naprawione!

W momencie, gdy nabierzemy pewności, iż zwierze jednak u nas zamieszkało, warto podjąć kroki, zniechęcające je do dalszego bytowania pod naszym dachem. Pozbycie się myszy, stanowiących ich główne źródło pożywienia, zabezpieczenie kurnika tak, by kurze jajka nie były podkradane, a także uprzątnięcie owadów, którymi się posiłkuje sprawią, iż zniechęcona nieefektownymi polowaniami i głodna szybko postanowi zmienić lokum. Walkę z kuną warto również rozpocząć od wypłoszenia ptaków zakładających gniazda w pobliżu budynku, czy na przykład w rynnach.

kuna w domu - jak się pozbyć?

Rozbite jajka sposobem na wypędzenie kuny.

Kuna jest drapieżnikiem niezwykle wrażliwym na otaczające ja zapachy. W związku z tym, można pokusić się o pozostawienie rozbitych jajek w miejscach, w których podejrzewamy, że zamieszkała. Ważnym jest, aby przedsięwzięcie to wykonać w rękawiczkach. Tak, aby na jajku nie dało się wyczuć zapachu człowieka. Tak rozłożone i roztłuczone surowe jajka spowodują, że kuna zmęczona ich zapachem zacznie je omijać i będzie się starała unikać ich towarzystwa.

Gdy w wyniku procesu gnicia, jajko zacznie coraz bardziej śmierdzieć, zdegustowany jego wonią ssak, postanowi się wyprowadzić i poszukać lokum o nieco przyjaźniejszym zapachu. By przyspieszyć ów proces wypędzania, należy zwiększyć ilość rozbitych jajek w przeliczeniu na obszar o jaki walczymy – im więcej ich będzie, tym większy smród odczuje drapieżnik i szybciej podejmie decyzję o wyprowadzce.

Jak odstraszyć kunę z domu? Pupil jako pomoc w odstraszeniu gryzonia.

Naturalnym wrogiem kuny są zwierzęta domowe. Czyli pies i kot w roli głównej. Aby więc rozpocząć walkę z jej wypędzaniem, można rozrzucić sierść pupila w miejscu, w którym ją wcześniej zauważyliśmy. Istotne jest tutaj, by nową porcję sierści dokładać regularnie tak, aby zapach był wyczuwalny przez cały czas.

Zamierzony efekt uzyskać powinniśmy w odstępie średnio 3-4 tygodni. Jeśli jednak po tym czasie kuna nadal z nami mieszka, oznacza to, że przyzwyczaiła się do zapachu drugiego zwierzęcia. Zaczęła go ignorować, bądź woń zawarta w sierści była niewystarczająca, a jej porozrzucane kępki zdecydowanie za małe.

kuny na strychu

Jak pozbyć się kuny – Zapędzenie kuny do żywołapki.

Kuna w domu to niezwykle inteligentne zwierzę, dlatego proste sposoby jej wypędzenia nie zawsze się sprawdzą. Kiedy podstawowe pomysły na jej wygnanie zawiodły, warto zaopatrzyć się w żywopułapkę, która skutecznie ją złapie i pozwoli wywieźć poza granice gospodarstwa domowego. Po tym, jak utknie ona w naszej zasadzce i znajdzie się złapana w specjalnie zakupionej do tego klatce, winno się pamiętać o tym, by wywieźć ją jak najdalej od domu. Tak aby powrót był utrudniony i długi.

Wtedy znudzona kilometrami, jakie musi pokonać osiedli się w innym miejscu, które jako pierwsze napotka na swej drodze. Do pułapki trzeba włożyć coś, co posłuży za wabik. Najlepiej przekąskę zachęcająca do wejścia w jej wnętrze. W tym wypadku świetnie sprawdzi się świeży chleb oblany miodem, lub soczyste jabłko, pocięte w małe kawałki.

pułapka na kuny

Kuna w domu – Środki chemiczne i urządzenia elektroniczne odstraszające kuny.

Bardziej agresywnym sposobem na pozbycie się gryzonia, jest sięgnięcie po urządzenia odstraszające i spryskiwacze. Pierwsze z nich, to specjalne elektryczne odstraszacze, emitujące głosy wrogich kunie zwierząt. Dzięki nim będzie bała się przebywać na terenie, w którym zostały ulokowane. Ten, który emituje odgłosy borsuka, idealnie sprawdzi się w walce z nieproszonym gościem.

Siatka z kolcami, przypominająca tę, stosowaną przeciwko gołębiom, spełni swą rolę. Najlepiej, gdy rozłożona zostanie na elewacji, w sposób utrudniający kunie wspinaczkę na strych. Podobne zabezpieczenia sprawdza się na rynnach, głównie po nich kuna wspina się na poddasze.

Środki chemiczne, stawiające kontrę kunie, to preparaty w formie płynu, bądź aerozolu. Ich zapach niebywale drażni węch ssaka. Należy je rozpylić w miejscu występowania zwierzęcia. A dla wzmocnienia efektu można dołączyć naftalinę. Nie zagrażające człowiekowi, a niezwykle denerwujące kunę są kostki do WC. Ich zapach zapewni uczucie czystości i świeżości każdemu z nas. Powoduje przy tym, iż kunie odechce się harców na terenie naszej posesji. Bez większego oporu ją opuści.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *