Las w słoiku krok po kroku. Jak zrobić leśny słój?

Las w słoiku krok po kroku. Jak zrobić leśny słój?

Chcesz wiedzieć, jak zrobić las w słoiku krok po kroku, aby dodać naturalny akcent do swojego domu? W tym artykule poprowadzimy Cię przez kolejne etapy. Leśny słój to najlepsza opcja na udekorowanie przestrzeni w domu w oryginalny i kreatywny sposób. Musisz tylko mieć świadomość, jakie rodzaje roślin, słoiki i dekoracje nadają się najbardziej. Las w słoiku może również służyć jako miniaturowe naturalne siedlisko dla niektórych gadów lub grup owadów. Opcje są nieskończone!

Czym jest las zamknięty w szkle?

Rośliny i natura wpływają pozytywnie na naszą psychikę i samopoczucie, a ogród lub zieleń w domu może stać się dla nas źródłem relaksu i wytchnienia. Doskonałym sposobem na wprowadzenie natury do naszych domów jest stworzenie „lasu” w słoiku lub innym pojemniku ze szkła.

Zielone słoiki, nazywane również szklanymi ogrodami, to pojemniki ze szkła, w których umieszczamy rośliny i ziemię, tworząc w ten sposób miniatury krajobrazów. Las w słoiku jest rodzajem ogródka w szkle, zaprojektowanego w taki sposób, aby rośliny tam umieszczone mogły się rozwijać, bez konieczności podlewania i donoszenia ziemi.

Jakie rośliny są idealne do zrobienia lasu w słoiku?

Jest to najważniejszy punkt w tworzeniu lasu w słoiku. Chociaż istnieje wiele rodzajów roślin, które mogą być wykorzystane i wybrane zgodnie ze Twoimi gustami i preferencjami, musisz najpierw upewnić się, że rośliny:

 • Dobrze rosną razem.
 • Mają podobne właściwości.
 • Są łatwe w utrzymaniu.
 • Nie wystają ze słoika.

Te cechy nie podlegają negocjacjom, ponieważ przyczynią się do przetrwania Twojego całego ekosystemu. Zawsze upewnij się, że twoje rośliny tolerują cień, wchłaniają wilgoć i mogą wytrzymać wysokie temperatury. Oto kilka wspaniałych roślin, które zapewnią Ci dobry start w świecie miniaturowych ogrodów.

 1. Paprocie – paprocie są łatwe w uprawie, co czyni je idealnymi do założenia leśnego słoja. Nie potrzebują one również dużo światła, ponieważ rozwijają się w wilgotnym środowisku.
 2. Mchy – kiedy uczysz się, jak zrobić las w słoiku i nie wiesz, które rośliny wybrać, mchy są idealną alternatywą, aby rozpocząć dekorowanie dowolnej przestrzeni w domu. Jednakże, aby mech zachował zdrowie, podlewaj roślinę około dwa razy w tygodniu.
 3. Sukulenty – sukulenty są idealnym wyborem, ze względu na ich proste piękno i nieodparte kolory. A co najlepsze, są łatwe w pielęgnacji, ponieważ wystarczy zapewnić im odpowiednią ilość światła, aby rośliny mogły rosnąć zdrowo.
 4. Kaktusy – kaktusy są jedną z najbardziej wszechstronnych roślin, z których można nauczyć się robić leśny słój, ponieważ ich zdolność do przetrwania w ekstremalnych warunkach przekształciła je w rośliny, które mogą wytrzymać każde środowisko. Aby dobrze zadbać o kaktusy, zalecamy podlewanie ich raz w tygodniu wiosną i latem, natomiast zimą i jesienią tylko raz na dwa tygodnie.

Rośliny do lasu w słoiku

Jakie materiały są potrzebne do wykonania leśnego słoja?

Oto materiały, które musisz posiadać, aby z powodzeniem stworzyć ten ekosystem:

 1. Słoik – musisz zaopatrzyć się w słoik, który jest najlepiej wykonany ze szkła i ma duży otwór. Możesz wykorzystać słoik, który masz w domu lub kupić nowy w sklepie ogrodniczym lub sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.
 2. Gleba – najważniejszą rzeczą przy tworzeniu lasu w słoiku jest zaopatrzenie się w glebę, która jest lekka i dobrze zdrenowana. Idealnie byłoby, gdyby zawierała elementy takie jak mech lub torf.
 3. Żwir – jego główną funkcją jest wspomaganie drenażu wody i umieszcza się go na dnie słoika, pod ziemią. Żwir może być również używany jako dekoracja.
 4. Węgiel aktywny – materiał utrzyma twój miniaturowy ogródek w dobrym stanie, dzięki utrzymaniu świeżości gleby.
 5. Mech – mech pomaga e w absorpcji nadmiaru wody w Twoim miniaturowym naturalnym siedlisku, więc gleba nie będzie przeciążona za każdym razem, gdy ją podlewasz.
 6. Rękawiczki – zalecamy używanie rękawiczek podczas kontaktu z materiałami, aby uniknąć kontaktu z grzybem.

Nie zapomnij udekorować leśnego słoja Możesz dodać kolorowe kamienie, wybrane przez siebie figurki, miniaturowe zwierzęta – co tylko chcesz. Jak już wspomnieliśmy, możesz nawet ponownie wykorzystać żwir jako dekorację.

Jak zrobić las w słoiku - czego będziemy potrzebować?

Jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

Zabierajmy się do pracy! Nadszedł czas, aby nauczyć się jak zrobić leśny słój. Zwróć uwagę i nie pomijaj żadnego z kroków w poradniku, który dla Ciebie przygotowaliśmy. W ten sposób uzyskasz najlepsze rezultaty.

 • Krok 1: bardzo dobrze wyczyść słoik, który wybrałeś/ wybrałaś do wykonania leśnego słoja.
 • Krok 2: nałóż żwir do pojemnika, aż powstanie podstawa o grubości od 2 cm do 4 cm. Delikatnie spłaszcz podstawę, aby była równa i wygładzona. Powtarzaj ten krok za każdym razem, gdy będziesz dodawać nowy materiał w kolejnych krokach.

żwirek na dnie słoja

 • Krok 3: użyj mchu do przykrycia żwirowej podstawy, którą wykonałeś/ wykonałaś w kroku 2.
 • Krok 4: czas na użycie ziemi. Ilość do użycia powinna być uzależniona od posiadanego słoika i wielkości korzeni roślin, które kupiłeś do wykonania słoja.

Podłoże - warstwy w leśnym słoju

 • Krok 5: usuń rośliny z pojemników, w których się znajdują, aby można było je umieścić w słoju. Potrząśnij korzeniami, aby usunąć z nich ewentualną ziemię.
 • Krok 6: Wykop otwory w glebie zgodnie z wielkością korzenia każdej rośliny. Następnie włóż do nich rośliny i przykryj ziemią, aż korzenie zostaną przykryte. Pamiętaj, że liście roślin nie powinny dotykać szkła, aby zapobiec rozwojowi grzybów.

Sadzenie roślinek w słoju

 • Krok 7: Ostatnim krokiem jest dodanie wybranych dekoracji.

Jak utrzymać las w słoiku?

Teraz, gdy już wiesz, jak stworzyć las w słoiku, ważne jest również, aby zrozumieć, jak prawidłowo go utrzymać

 • Utrzymuj słój w chłodzie przez cały czas i unikaj bezpośredniego kontaktu ze słońcem, umieszczając go w miejscu, w którym nie występują nagłe zmiany temperatury, aby zapewnić jego konserwację.
 • Rośliny mają duży wpływ na opiekę, jaką powinieneś zapewnić swojemu leśnemu słojowi. Na przykład, niektóre rośliny nie wymagają codziennego podlewania, zazwyczaj podlewa się je raz w tygodniu lub nawet raz w miesiącu. O tym, że rośliny potrzebują wody, dowiesz się, gdy zauważysz, że ziemia wysycha.
 • Zawsze sprawdzaj wilgotność. Jeśli w środowisku jest nadmiar wilgoci, istnieje możliwość pojawienia się grzybów. Aby tego uniknąć, możesz przetrzeć wewnętrzne krawędzie słoja ściereczką lub szmatką.
 • Gdy tylko zobaczysz chore rośliny, grzyby lub chwasty, ważne jest, aby je usunąć, aby nie zanieczyścić całego środowiska. W ten sposób można dłużej cieszyć się swoim domowym lasem w słoiku.

Leśny słój - rośliny w słoiku

Dlaczego warto zrobić samodzielnie zielony słoik z roślinami?

Tworzenie lasu w słoiku to doskonała okazja do zabawy z dekorowaniem, ale przede wszystkim umożliwia nam przeniesienie natury do naszego domu lub mieszkania. Dodatkowo, stworzenie zielonego słoika jest proste i tanie, a ponieważ wszystkie materiały są lekkie, możemy je łatwo przenieść z jednego miejsca do drugiego. Możemy sobie również sami ustalić, jakie rośliny mają być umieszczone w naszym „lesie”, co pozwoli nam zaspokoić nasze preferencje estetyczne oraz funkcjonalne.

Ogród w słoiku – uniwersalny element dekoracyjny

Jest to przede wszystkim fantastyczna dekoracja domu, biura czy innego pomieszczenia. Ta miniaturka ogrodu może także być prezentem dla naszych bliskich. Słoik wypełniony roślinami w szkle to nie tylko oryginalny, ale i praktyczny upominek, który sprawi radość obdarowanemu.

Zielone słoiki idealnie pasują niemal wszędzie. Do naszych domów, biur, szkół, a nawet do kawiarni, barów i restauracji. Dzięki temu, że rośliny są umieszczone w szklanej bańce, a ziemia nie jest widoczna, taki zestaw prezentuje się bardzo estetycznie i elegancko.

Jak zrobić las w słoiku krok po kroku? Podsumujmy

To tyle jeśli chodzi o nasz poradnik dotyczący wykonania lasu w słoiku w domu. Mamy nadzieję, że instrukcje były dla Ciebie jasne i możesz zastosować wszystkie nasze zalecenia tak, aby wyniki były doskonałe.

Pamiętaj, aby użyć roślin i materiałów dekoracyjnych, które lubisz. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i wyglądu, jaki chcesz uzyskać. Nie zapominaj, że oprócz tego, że jest to doskonała dekoracja dla Twojego domu, może być również siedliskiem dla żywych organizmów.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *