Naturalny wróg kreta – jak się pozbyć kretów z ogrodu?

Naturalny wróg kreta – jak się pozbyć kretów z ogrodu?

Każdy z nas, kto choć raz miał do czynienia z kretami w ogrodzie wie, jak trudno jest się ich pozbyć. Ich nienasycona aktywność doprowadza do powstania licznych kopców nieestetycznie wieńczących nasz pięknie utrzymany trawnik. Ale czy musi to oznaczać koniec naszej dbałości o wygląd ogrodu? Naturalny wróg kreta może okazać się kluczem do rozwiązania problemu. W tej inspirującej podróży przez mozolną walkę z tymi małymi stworzeniami, odkryjemy, jak pozbyć się kretów z ogrodu, jakie są naturalne sposoby na ich zwalczanie i jak chronić nasz ogród przed nimi w przyszłości.

Kret w ogrodzie niechcianym gościem

Kto z nas choć raz nie stanął przed problemem kreta, który postanowił zasiedlić nasz ogród? Cóż, ja miałem do czynienia z nimi niejednokrotnie. Ich charakterystyczne kopce, rozrzucone po całym terenie, połyskujące w porannym słońcu jak biżuteria, to widok, który niejedną osobę doprowadza do białej gorączki. Kopce, które zasypują nasze drogie rośliny, a kret, niczym wredny intruz, radośnie fruwa po naszym terenie, ignorując nasze próby usunięcia go stamtąd.

Pogląd, że kret jest uroczy i nieszkodliwy, jest daleki od prawdy. Jego wygląd może zwodzić – futro jest jedwabiste, a małe oczy się błyszczą. Ale to małe zwierzątko, które się wprowadziło do ziemi w naszym ogrodzie, potrafi narobić sporo szkód.

Włóżmy na moment nogi (a właściwie łapy) w buty kreta. Jego praca, to przede wszystkim robienie komunikacyjnych tuneli, korzystając z mocnych łap i ostrych pazurów. Powstające w wyniku tego kopce to jednak efekt uboczny. Głównym zadaniem kreta jest wędrówka w poszukiwaniu pokarmu. Węszenie, kopanie, przechodzenie z jednego końca ogrodu na drugi, to dla niego codzienność.

A dla nas? Powód do zmartwień. Ale dowiemy się, jak z tym walczyć. Zaopatrzyć się w odstraszacz kretów? Czy warto postawić na pułapki na krety? Jak chronić swój ogród, nie używając do tego trutki? Zostańcie ze mną, a spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak wypłoszyć kreta z ogrodu?

Co na krety w ogrodzie?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć w walce z kretami jest odpowiednie zabezpieczenie naszego terenu. Niestety skoro mamy problem z kretami na trawniku to z pewnością podczas jego zakładania nie zdecydowaliśmy się na położenie siatki na krety. W tej sytuacji skutecznym środkiem na te małe stworzenia, mogą okazać się odstraszacze. Możemy wybrać zarówno te mechaniczne, jak i akustyczne.

Odstraszacze mechaniczne to zazwyczaj stacje zapachowe, które umieszczamy w pobliżu kopców. Emitują zapachy, które są nieprzyjemne dla kretów, i zniechęcają je do dalszych prac na naszym terenie.

Odstraszacze akustyczne to natomiast urządzenia emitujące dźwięki, które krety uznają za nieprzyjemne. Umieszczamy je w ziemi i co pewien czas emitują one dźwięk, który odstrasza kreta. Możemy także wybrać modele solarnie zasilane, które są ekologiczne i nie wymagają od nas stałego kontrolowania poziomu baterii.

Pułapki na krety to zazwyczaj rozwiązanie ostateczne. Trutka na krety, choć skuteczna, powinna być stosowana z umiarem i zawsze zgodnie z instrukcjami, by nie narazić na szwank innych zwierząt.

Jednak żeby była jasność, ostatecznych rozwiązań nie popieramy, zachęcamy do skorzystania z naturalnych sposobów na przepędzenie kreta z ogrodu.

Naturalny wróg kreta – naturalne sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu

Oprócz mechanicznych i chemicznych metod walki z kretami, możemy spróbować skutecznych naturalnych sposobów. W naszą podróż po naturalnych sposobach walki z kretami zapraszam już teraz!

Chronić się przed kretami nie musi oznaczać uciekania się do drastycznych środków. Najpierw trochę teorii, której niestety raczej nie uda nam się wprowadzić w życie. Naturalnym wrogiem kretówsowy i jastrzębie, ale nie możemy oczekiwać, że te pojawią się w naszym ogrodzie. Innym naturalnym wrogiem kretów są lisy, które jednak są bardzo trudne do przyciągnięcia do ogrodu.

Naturalne sposoby, które już możemy zastosować, to także stosowanie zapachów, które odstraszają kreta. Do tych należy gorczyca, czosnek i chilli. Najprościej posiać nasiona gorczycy – to roślina, której kret unika. Możemy też spróbować zasypać tunel kreta czosnkiem lub chilli – ale tutaj skuteczność jest mniejsza. Innymi roślinami, których krety nie lubią są tuje. Można zerwać kilka gałązek i włożyć do dziur po kretach.

Ważne jest także dobranie odpowiednich roślin do naszego ogrodu. Niektóre z nich, jak na przykład aksamitki, bazylia, bzy białe czy jałowiec sabiński, naturalnie odstraszają kreta. Nie lubią również zapachu ludzkich włosów, a także sierści psów czy kotów.

Możemy także spróbować skutecznych naturalnych trików. Na przykład, może się okazać, że kret zniechęci się do kopania, jeśli będziemy regularnie naciskać kopce, które zrobił. Zwalczenie kreta nie musi oznaczać walki na śmierć i życie. Wypróbujmy te naturalne metody, by żyć z naszym małym intruzem w zgodzie!

Przeczytaj też: Kuna w domu – powiedz dość kunie domowej

Jak odstraszyć kreta? Wypróbujcie odstraszacze na krety.

Gdy mówimy o odstraszaniu kretów, mamy do wyboru wiele środków na te małe stworzenia. Najczęściej sięgamy po odstraszacze mechaniczne i odstraszacze akustyczne. Te pierwsze działają na zasadzie wytwarzania zapachów nieprzyjemnych dla kreta. To na przykład stacje zapachowe czy specjalne granulki, które wsypujemy do tuneli.

Z kolei odstraszacze akustyczne emitują dźwięki, które męczą, a nawet przerażają kreta. Są to urządzenia, które umieszczamy do ziemi, a one co pewien czas emitują dźwięk o dużej częstotliwości, który nie jest zauważalny dla ludzi, ale dla kreta jest niezwykle irytujący. Oferują one skuteczność do 700 metrów kwadratowych. Niektóre odstraszacze akustyczne są zasilane solarnie, co czyni je ekologicznymi i energooszczędnymi.

Mamy też do dyspozycji różnego rodzaju naturalne odstraszacze. Kopce, które robi kret w naszym ogrodzie, można zasypać gorczycą, cebulą czy czosnkiem. To są zapachy, których kret nie znosi.

Wielu ludzi twierdzi, że skutecznym odstraszaczem jest również dym. Chodzi o to, aby w rtęć kreta wprowadzić dym. Można to zrobić poprzez podpalenie suchej trawy czy siana wprost w otworze. Kret, nie mogąc znieść dymu, szybko opuści nasz ogród.

Jak złapać kreta?

Może zdarzyć się, że odstraszanie kreta nie przyniesie spodziewanych efektów. W takich sytuacjach zazwyczaj musimy sięgnąć po bardziej radykalne środki i złapać kreta. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą jest użycie pułapek na krety. Jest wiele typów pułapek, a wybór zależy od indywidualnych preferencji i sytuacji w ogrodzie.

Jednym z rodzajów są pułapki dźwigniowe. Wkładamy je do tuneli kreta, a kiedy wchodzi on do środka, uruchamia mechanizm, który zamyka pułapkę, a my możemy wtedy bezpiecznie usunąć kreta z ogrodu. Innym rodzajem są pułapki na sprężynie. Tutaj mechanizm zamyka wejście do pułapki, gdy kret w nią wchodzi. Umożliwia nam to przeniesienie kreta do innego miejsca.

Kiedy już złapiemy kreta, musimy go uwolnić z dala od naszego ogrodu. Dobrym miejscem może być las, łąka czy pola uprawne.

Kopce kreta na trawniku

Dlaczego w moim ogrodzie są krety? Co wabi krety?

Krety mogą pojawić się w naszych ogrodach z różnych powodów. Głównym jest poszukiwanie pożywienia. Krety żywią się głównie dżdżownicami, więc jeśli w naszym ogrodzie jest ich dużo, kret może uznać to miejsce za atrakcyjne. Do tego dochodzi wilgotna i miękka gleba – to idealne warunki do kopania tuneli.

Krety mogą też być wabione przez nasze nawyki ogrodnicze. Nawadnianie i nawożenie trawnika mogą sprzyjać pojawieniu się kretów. Nawadnianie sprawia, że gleba staje się wilgotna i miękka, co ułatwia kopanie tuneli. Nawożenie natomiast promuje rozwój dżdżownic – głównego pokarmu kretów.

Chociaż krety są często postrzegane jako intruzi, są one ważnym elementem ekosystemu. Pomagają w naturalnej kontroli populacji dżdżownic i innych szkodników, a także przyczyniają się do ulepszania struktury gleby poprzez swoje kopanie. Dlatego właśnie stanowczo NIE polecamy stosowania trutki i środków chemicznych na krety.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *