Nowoczesne systemy grzewcze – czym ogrzać dom?

Nowoczesne systemy grzewcze – czym ogrzać dom?

Czym ogrzewać dom? Co jest najbardziej korzystne? Czy lepiej jest ogrzewać prądem czy gazem? Przyjrzyjmy się kryteriom, które oprócz aspektów ekonomicznych i ekologicznych mogą odegrać rolę przy wyborze systemu. Przy wyborze systemu grzewczego należy również uwzględnić fakt, że sposób ogrzewania budynków musi być dostosowany do nowoczesnych wymogów w budownictwie. Poznaj nowoczesne systemy grzewcze.

Aspekty, które należy rozważyć przy wyborze źródła ciepła:

 • dostępność paliwa na terenie budowy
 • możliwość jego przechowywania
 • cena paliwa, która jest bezpośrednio związana z efektywnością ekonomiczną,
 • cena źródła ciepła,
 • przewidywany techniczny czas życia obiektu
 • kompatybilność nowego źródła ciepła z istniejącym systemem grzewczym,
 • zgodności legislacyjnej źródła ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze i ich rodzaje

pompa ciepła

Kwestia wyboru systemu grzewczego jest bardzo złożona i zależy od wielu innych czynników, takich jak warunki klimatyczne czy wielkość i liczba przeszklonych pomieszczeń w domu. Dlatego konieczne jest, by ocenić każdy budynek indywidualnie oraz wybrać i obliczyć najlepszy stosunek jakości do ceny spośród możliwych rozwiązań, a nie to, które na pierwszy rzut oka wydaje się dobrym pomysłem.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka nowoczesnych rozwiązań grzecznych:

 • kocioł gazowy
 • kocioł elektryczny
 • kocioł na paliwa stałe
 • pompa ciepła
 • promienniki cieplne na podczerwień
 • kominek z płaszczem wodnym
 • panele solarne na czynnik

Ogrzewanie domu paliwem stałym

W normalnych warunkach występują stabilne i bezpieczne źródła energii, takie jak gaz ziemny i elektryczność. Nie bierzemy pod uwagę ryzyka braków w dostawach spowodowanych na przykład wpływami politycznymi. Innym stosunkowo bezpiecznym i bezproblemowym paliwem jest węgiel lub podobne paliwo stałe. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę dużą liczbę wymogów i regulacji prawnych.

kotły na paliwa stałe

Nowoczesnym i wciąż stosunkowo nowym paliwem są produkty drewnopochodne lub biomasa. Należą do nich różne rodzaje tzw. eko – brykietów i pelletów, a także zrębki i wióry drzewne. Brykiety i pellety mogą podlegać różnym wahaniom wynikającym z popytu, który nie zawsze może być pokryty przez wystarczające moce produkcyjne.

Zaletą zrębków drewnianych jest ich stosunkowo łatwa dostępność, ale istnieją problemy z odpowiednim wysuszeniem materiału.  Jeśli spalane są mokre zrębki drzewne, sprawność spalania spada dość gwałtownie, ponieważ znaczna część energii przekształcanej w procesie spalania jest zużywana na wysuszenie masy w komorze spalania źródła ciepła. Do składowania węgla, peletów, brykietów i wiórów drzewnych wymagane są odpowiednie miejsca magazynowe.

Nowoczesne źródła energii cieplnej

Odnawialne źródła energii należą do tzw. alternatywnych źródeł. Wspomnimy tu o energii słonecznej, ale jej przydatność do ogrzewania domów w Polsce jest stosunkowo niewielka w naszych warunkach geograficznych.

Innym rodzajem energii, jest energia otoczenia, którą wykorzystuje się głównie przez pompy ciepła. Jest bardzo korzystnym źródłem ciepła. Jednak, aby wykorzystać ciepło z otoczenia (powietrza, wody, gleby) urządzenie musi być podłączone do prądu. Jest to niewątpliwie minus pomp ciepła, ponieważ zużywają one dosyć spore ilości energii elektrycznej.

Przykładową ofertę na pompy ciepła w mieście Opole znajdziesz tutaj.

panele fotowoltaiczne

Na rynku panuje popularny trend łączenia systemów pomp ciepła z systemami paneli solarnych na dachu. W ciągu lata energia elektryczna, a dokładnie rzecz ujmując jej nadwyżka jest magazynowana lub przekazywana dostawcy energii. Zimą, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest wyższe właśnie z uwagi na pompę ciepła – energia jest odbierana od dostawcy.

Nowoczesne systemy grzewcze – Wielkość powierzchni użytkowej a źródło ciepła

Istnieje dość prosta zależność pomiędzy wielkością powierzchni użytkowej a systemem grzewczym. Gdy wzrasta powierzchnia domu, sensowne jest zwiększenie inwestycji w system grzewczy. Większe budynki mają większe straty cieplne, a bardziej wydajny system może zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości. Takim systemem jest na przykład wspomniana wyżej pompa ciepła. Wysoki koszt początkowy inwestycji powinien zwrócić się po kilku latach.

Jeśli jednak mamy mały dom o wysokim standardzie energetycznym, warto rozważyć ogrzewanie gazowe, np. kotły dwufunkcyjne z systemem kondensacji, które są jedną z tańszych alternatyw pod względem ceny zakupu. Wybierając system grzewczy, powinieneś również zastanowić się, w jaki sposób będziesz podgrzewał ciepłą wodę. W przypadku kotła dwufunkcyjnego problem ten nie występuje. Wystarczy dokupić do niego zbiornik (bojler), w którym będzie magazynowana ciepła woda i zawsze gotowa do wykorzystania.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *