Nowoczesne systemy grzewcze – czym ogrzać dom?

Nowoczesne systemy grzewcze – czym ogrzać dom?

Czym ogrzewać dom? Co jest najbardziej korzystne? Czy lepiej jest ogrzewać prądem czy gazem? Przyjrzyjmy się kryteriom, które oprócz aspektów ekonomicznych i ekologicznych mogą odegrać rolę przy wyborze systemu. Przy wyborze systemu grzewczego należy również uwzględnić fakt, że sposób ogrzewania budynków musi być dostosowany do nowoczesnych wymogów w budownictwie. Poznaj nowoczesne systemy grzewcze.

Aspekty, które należy rozważyć przy wyborze źródła ciepła:

 • dostępność paliwa na terenie budowy
 • możliwość jego przechowywania
 • cena paliwa, która jest bezpośrednio związana z efektywnością ekonomiczną,
 • cena źródła ciepła,
 • przewidywany techniczny czas życia obiektu
 • kompatybilność nowego źródła ciepła z istniejącym systemem grzewczym,
 • zgodności legislacyjnej źródła ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze i ich rodzaje

pompa ciepła

Kwestia wyboru systemu grzewczego jest bardzo złożona i zależy od wielu innych czynników, takich jak warunki klimatyczne czy wielkość i liczba przeszklonych pomieszczeń w domu. Dlatego konieczne jest, by ocenić każdy budynek indywidualnie oraz wybrać i obliczyć najlepszy stosunek jakości do ceny spośród możliwych rozwiązań, a nie to, które na pierwszy rzut oka wydaje się dobrym pomysłem.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka nowoczesnych rozwiązań grzecznych:

 • kocioł gazowy
 • kocioł elektryczny
 • kocioł na paliwa stałe
 • pompa ciepła
 • promienniki cieplne na podczerwień
 • kominek z płaszczem wodnym
 • panele solarne na czynnik

Ogrzewanie domu paliwem stałym

W normalnych warunkach występują stabilne i bezpieczne źródła energii, takie jak gaz ziemny i elektryczność. Nie bierzemy pod uwagę ryzyka braków w dostawach spowodowanych na przykład wpływami politycznymi. Innym stosunkowo bezpiecznym i bezproblemowym paliwem jest węgiel lub podobne paliwo stałe. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę dużą liczbę wymogów i regulacji prawnych.

pelet drzewny

Nowoczesnym i wciąż stosunkowo nowym paliwem są produkty drewnopochodne lub biomasa. Należą do nich różne rodzaje tzw. eko – brykietów i pelletów, a także zrębki i wióry drzewne. Brykiety i pellety mogą podlegać różnym wahaniom wynikającym z popytu, który nie zawsze może być pokryty przez wystarczające moce produkcyjne.

Zaletą zrębków drewnianych jest ich stosunkowo łatwa dostępność, ale istnieją problemy z odpowiednim wysuszeniem materiału.  Jeśli spalane są mokre zrębki drzewne, sprawność spalania spada dość gwałtownie, ponieważ znaczna część energii przekształcanej w procesie spalania jest zużywana na wysuszenie masy w komorze spalania źródła ciepła. Do składowania węgla, peletów, brykietów i wiórów drzewnych wymagane są odpowiednie miejsca magazynowe.

Nowoczesne źródła energii cieplnej

Odnawialne źródła energii należą do tzw. alternatywnych źródeł. Wspomnimy tu o energii słonecznej, ale jej przydatność do ogrzewania domów w Polsce jest stosunkowo niewielka w naszych warunkach geograficznych. Innym rodzajem energii, jest energia otoczenia, którą wykorzystuje się głównie przez pompy ciepła. Jest bardzo korzystnym źródłem ciepła. Jednak, aby wykorzystać ciepło z otoczenia (powietrza, wody, gleby) urządzenie musi być podłączone do prądu. Jest to niewątpliwie minus pomp ciepła, ponieważ zużywają one dosyć spore ilości energii elektrycznej.

panele fotowoltaiczne

Na rynku panuje popularny trend łączenia systemów pomp ciepła z systemami paneli solarnych na dachu. W ciągu lata energia elektryczna, a dokładnie rzecz ujmując jej nadwyżka jest magazynowana lub przekazywana dostawcy energii. Zimą, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest wyższe właśnie z uwagi na pompę ciepła – energia jest odbierana od dostawcy.

Nowoczesne systemy grzewcze – Wielkość powierzchni użytkowej a źródło ciepła

Istnieje dość prosta zależność pomiędzy wielkością powierzchni użytkowej a systemem grzewczym. Gdy wzrasta powierzchnia domu, sensowne jest zwiększenie inwestycji w system grzewczy. Większe budynki mają większe straty cieplne, a bardziej wydajny system może zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości. Takim systemem jest na przykład wspomniana wyżej pompa ciepła. Wysoki koszt początkowy inwestycji powinien zwrócić się po kilku latach.

Jeśli jednak mamy mały dom o wysokim standardzie energetycznym, warto rozważyć ogrzewanie gazowe, np. kotły dwufunkcyjne z systemem kondensacji, które są jedną z tańszych alternatyw pod względem ceny zakupu. Wybierając system grzewczy, powinieneś również zastanowić się, w jaki sposób będziesz podgrzewał ciepłą wodę. W przypadku kotła dwufunkcyjnego problem ten nie występuje. Wystarczy dokupić do niego zbiornik (bojler), w którym będzie magazynowana ciepła woda i zawsze gotowa do wykorzystania.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *