Ogrzewanie gazowe – wady i zalety

Ogrzewanie gazowe – wady i zalety

Czy warto postawić na ogrzewanie gazowe? Instalacja gazowa w domu gwarantuje nie jedynie ogrzewanie wnętrz, jednak również ogrzewanie wody użytkowej oraz dopływ paliwa do kuchenki. By całość funkcjonowała dobrze, wymagany jest kocioł grzewczy. Przeważnie zlokalizowany jest on w piwnicy, kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym.

Jakie więc wady i zalety ma ogrzewanie gazem?

Jaki gaz do ogrzewania gazowego? Do ogrzewania przeważnie stosujemy gaz ziemny wysokometanowy. Jedynie na niewielkim obszarze kraju w gazociągach rozpowszechniany jest gaz zaazotowany z krajowych kopalni, o niższej wartości opałowej (jednak także mniejszej cenie).

Za to prawie w każdym miejscu Polski można zamówić dostawy gazu ciekłego (mieszanki propanu oraz butanu, inaczej LPG, czy samego propanu). Jedyny warunek jest taki, aby mogła tam dotrzeć ciężarówka.

Jakie zalety wynikają z ogrzewania gazowego?

Korzystanie z kotłów gazowych ma niezwykle wiele korzyści. Zwłaszcza chętnie są one instalowane poprzez osoby, jakie szanują własny czas. We własnym domu pragną poczuć się wygodnie. Ogrzewanie gazowe jest w zasadzie bezobsługowe.

Kocioł, po ustawieniu wszelkich parametrów zgodnie z własnym zapotrzebowaniem, działa samodzielnie. Co jednakże istotne, to należy natomiast pamiętać o regularnych przeglądach urządzenia i całej instalacji. Dzięki temu wykluczymy potrzebę stałego nadzorowania pracy urządzenia (tak, jak to przeważnie jest w wypadku ogrzewania na paliwa stałe).

Kotły gazowe są niezwykle innowacyjne oraz oszczędne. Na wyjątkową uwagę zasługują urządzenia kondensacyjne. Ich budowa zapewnia osiąganie niezwykle wysokiej wydajności. Powoduje to, że z jednej porcji paliwa, można osiągnąć większą ilość ciepła, aniżeli w wypadku wykorzystania kotłów niekondensacyjnych. Efektem tego są mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Ogrzewanie gazowe – wady.

Bardzo dużą wadą, jaką ma ogrzewanie gazowe, jest jego podłączenie do sieci. Możliwe jest, iż w miejscu, w jakim mieszkamy, nie ma możliwości, czy nie opłaca się podciągać sieci gazowej, czy to dla nas, lub poprzez dostawcę. Kłopot pojawia się, kiedy zabudowanie, w jakim ma pojawić się dopływ gazu, stoi z dala od pozostałych, czy w okolicy nie ma ogólnego gazociągu. Same procedury dotyczące podłączenia, także mogą być męczące, jak również pracochłonne.

Dodatkowo w wypadku gazu ziemnego w zakładzie gazowym należy złożyć wniosek o określenie wymogów przyłączenia do sieci gazowej oraz oczekiwać na ich wydanie. Później mamy rok na zawarcie umowy o przyłączenie do niej oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na budowę instalacji.

Należy także złożyć wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Potrzebne jest także zrobienie projektu (co kosztuje) i uzgodnienie go w ZUD-zie (na co się czeka). Gdy przyłącze prowadzi zakład gazowniczy może się to wiązać z oczekiwaniem, choćby kilkumiesięcznym na jego realizację. Rzeczonych procedur nie należy załatwiać, kiedy zdecydujemy się na gaz ze zbiornika. Inną często wymienianą wadą jest duży koszt takiego ogrzewania, wynikający z wysokiej ceny gazu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *