Ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki?

Coraz więcej ludzi decyduje się na ogrzewanie podłogowe, które powoli zaczyna wypierać tradycyjne grzejniki. Podłogówka jest bardzo wygodna, zapewnia w mieszkaniu równomierne ciepło i dodatkowe miejsce w przypadku urządzania pomieszczeń mieszkalnych. Zastanawiasz się jakie ogrzewanie wybrać? Warto przed remontem porównać oba te systemy, żeby wiedzieć, jaka opcja będzie dla nas najlepsza.

Ogrzewanie podłogowe i tradycyjne, czyli różnice w sposobie przekazywania ciepła

Aby móc dobrze wybrać, jakie ogrzewanie będzie idealne dla naszego mieszkania, warto najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób ono działa i czym różnią się od siebie grzejniki tradycyjne od ogrzewania podłogowego. Kluczową kwestią w tym przypadku są różnice w sposobie przekazywania ciepła.

W przypadku grzejników powietrze ociepla się na zasadzie konwekcji. Podgrzane powietrze unosi się do góry, a następnie opada, aby zostać podgrzane ponownie. Konsekwencją tego jest powstanie prądu gorącego i chłodnego powietrza, które mieszając się, zapewniają nam optymalne ciepło.

Inaczej ma się sprawa w przypadku ogrzewania podłogowego. Równomiernie rozgrzane powietrze posiada taką samą temperaturę na każdej wysokości, w przeciwieństwie do grzejników, gdzie najwyższa temperatura jest tuż przy suficie, a najniższa na samym dole.

ogrzewanie podłogowe

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma niewątpliwie liczne zalety. Pozwala nam efektowniej urządzić mieszkanie, ponieważ nie musimy tracić miejsca na zainstalowanie grzejników, zapewnia nam równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu. Jest idealne dla alergików, ponieważ nie powoduje osiadania drobinek kurzu. Zapobiega także rozwojowi pleśni.

Taki rodzaj zasilania można połączyć z pompą ciepła lub kolektorem słonecznym, co pomoże nam znacznie zaoszczędzić. Wadami natomiast jest tu stosunkowo powolny proces ogrzewania pomieszczenia, wysoka cena instalacji.

Wady i zalety tradycyjnych grzejników

Zdecydowaną zaletą grzejników tradycyjnych (szczególnie tych żeliwnych) jest ich zdolność do długiego utrzymywania ciepła, oraz stopniowego jego oddawania, co oznacza, że po nagrzaniu się zapewnią nam ciepło na długi czas. Grzejniki też dużo szybciej nagrzewają pomieszczenie niż podłogówka, oraz wolniej stygną, jest to więc spora zaleta, kiedy wracamy do domu zmarznięci i chcemy szybko się ogrzać.

Inna zaleta grzejników to także ich trwałość i solidność, oraz odporność na korozję. Wadą grzejników żeliwnych jest na pewno ich rozmiar oraz ciężar, zajmują dodatkowe miejsce w pomieszczeniach i niekoniecznie wyglądają estetycznie, dodatkowo ciężko utrzymać je w czystości, ze względu na ich chropowatą powierzchnię. Nadmienić także należy, że nowe modele grzejników żeliwnych są dość drogie.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki tradycyjne – jaką opcję wybrać?

Jak możemy zauważyć, obie opcje mają zarówno wady jak i zalety. Na to, jaką opcję wybierzemy, wpływ ma oczywiście wiele czynników i wszystko zależy tutaj od naszych oczekiwań. Na pierwszy rzut oka ogrzewanie grzejnikowe wydają się bardziej opłacalne finansowo, cena podłogówki jest natomiast wysoka i zwróci nam się dopiero po latach.

Z drugiej jednak strony, jeżeli najważniejszy jest dla nas komfort mieszkańców, bezapelacyjnie wygrywa tutaj ogrzewanie podłogowe.2 thoughts on “Ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *