Ogrzewanie w domu – co wybrać?

Ogrzewanie w domu – co wybrać?

Przystępując do budowy domu, jedną z najważniejszych kwestii jest pytanie, jakiego rodzaju ogrzewanie wybrać. Obserwując zmieniające się trendy w branży budowlanej oraz mając na uwadze ekonomię, wybór nie wydaje się oczywisty. Elementami, na które zwraca się szczególną uwagę, są oszczędność użytkowania, koszty początkowe, lokalne możliwości i komfort. Obecnie rynek dysponuje kilkoma rozwiązaniami w tym zakresie. Jakie ogrzewanie w domu wybrać?

Ogrzewanie w domu – możliwe rozwiązania.

Jaki sposób na ogrzewanie domu jest najlepszy? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy ma swoje wady i zalety. Należy dobierać metodę do swoich osobistych preferencji oraz budżetu, jakim dysponujemy. Obecnie na rynku budowlanym dostępnych jest kilka rozwiązań ogrzewania budynków, miedzy innymi:

  • Kotły gazowe na gaz ziemny i płynny
  • Piece na ekogroszek i pellet z podajnikiem
  • Pompy ciepła

Dodatkowo oprócz wyżej wymienionych stosowane są rozwiązania takie jak piece akumulacyjne, konwektorowe grzejniki elektryczne, piece elektryczne i maty grzewcze. Te typy ogrzewania opierają swoje działanie na prądzie i są oprócz pieca akumulacyjnego, który może pracować w dwustrefowej taryfie dość drogie w użytkowaniu.

Zanim zdecydujemy się na wybór ogrzewania domu, trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Tam wyszczególnione są zakazy dotyczące stosowania paliw stałych. Dodatkowo warto wiedzieć, czy działka ma możliwość przyłączenia do sieci gazowej.

Kocioł gazowy – komfort i niskie koszty początkowe.

ogrzewanie gazowe

W ciągu ostatnich lat kotły gazowe zostały bardzo unowocześnione. Piece z otwartą komorą spalania zostały wyparte przez kotły z zamkniętą, czyli tzw. kondensacyjne. Na rynku dostępne są kotły kondensacyjne z wkładką kondensacyjną oraz pełne kondensaty. Różnice polegają na większej sprawności. Jest to najczęściej spotykane rozwiązanie ogrzewania domu w gotowych projektach domów spotykanych w katalogach.

Decydując się na kocioł gazowy, trzeba zwrócić uwagę czy posiadamy przyłącze gazowe z sieci. Jeśli nie to koszty początkowe wzrosną o zakup zbiornika na gaz płynny, o ile warunki działki na to pozwalają. Piece tego typu są w niektórych przypadkach oszczędniejsze w użytkowaniu niż np. maty grzewcze, ale zazwyczaj droższe niż kotły węglowe, pelletowe oraz pompy ciepła. Zaletą są koszty początkowe, cena za dobrej jakości kocioł kondensacyjny to około 3500 zł. Niestety nie wszystkie działki mają możliwość ich zastosowania.

Komfort użytkowania tego typu ogrzewania jest na bardzo wysokim poziomie. Sterowanie temperaturą pokojową odbywa się poprzez regulatory często cyfrowe. Przy bardziej zaawansowanych można zastosować sterowanie dobowe, co zwiększy oszczędność zużywanego gazu.

Kotły na paliwo stałe ekogroszek i pellet – jeszcze nie tak dawno oszczędność użytkowania.

kotły na paliwa stałe

Podobnie jak w przypadku kotłów gazowych rozwiązanie ogrzewania domu paliwem stałym ewoluowało na przestrzeni lat. Wymuszone przez przepisy unijne tak zwane kopciuchy zostały wyparte przez piece z podajnikiem. Zastosowanie takich kotłów wiąże się z wieloma zaletami i wadami.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę czy MPZP pozwala na jego instalację. Jeśli tak kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy kotłownia spełnia wymagania montażu tego typu ogrzewania. Musi mieć odpowiednie wymiary oraz wentylację. Zaletą jest uniezależnienie się od dostawcy surowca. Jako użytkownik nie jesteśmy skazani na jednego dystrybutora, tak jak często bywa w przypadku kotła gazowego z przyłączem do sieci.

Szacunkowo piece na pellet i ekogroszek są najtańszą metodą ogrzewania. Niestety ich wadą są dość wysokie koszty początkowe. Należy pamiętać, że mimo oszczędności w postaci zastosowanego paliwa komfort użytkowania jest na bardzo niskim poziomie. W sezonie trzeba wyposażyć się w węgiel lub pellet, który musi być gdzieś składowany. Dodatkowo zasypywanie podajnika wiąże się z dźwiganiem worków i ciągłym pamiętaniem o tej czynności. 

Pompy ciepła –  komfortowe i oszczędne ogrzewanie w domu.

pompa ciepła

Ostatnią metodą ogrzewania zyskującą coraz większa popularność są pompy ciepła. Jest to prawdopodobnie najmłodszy wynalazek z wyżej wymienionych. ”Paliwem” wykorzystywanym do ich funkcjonowania jest prąd. Według przepisów jest to jedno z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania domu.

Oszczędność użytkowania to duża zaleta pomp ciepła. Jeśli budynek wyposażymy w instalację fotowoltaiczną, koszty ogrzewania mogą być nawet niższe niż w przypadku pieców na paliwa stałe. Największą wadą jest cena początkowa, jaką trzeba zapłacić za sprzęt. Rozpiętość kwotowa jest bardzo duża i zaczyna się mniej więcej od 25 000 zł za pompę dobrej jakości.

Jeśli chodzi o lokalne możliwości montażu pompy ciepła na działce, w większości przypadków nie ma przeciwwskazań. Komfort użytkowania jest porównywalny z tym, który występuje przy kotłach gazowych. Również tutaj sterownik odpowiada za ustalenie temperatury w domu.1 thought on “Ogrzewanie w domu – co wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *