Oszczędzanie energii elektrycznej – możliwe rozwiązania

Oszczędzanie energii elektrycznej – możliwe rozwiązania

Chociaż możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, jesteśmy przyzwyczajeni do codziennego marnowania energii elektrycznej. Na przykład poprzez pozostawianie ładowarki do telefonu komórkowego podłączonej do prądu po zakończeniu ładowania, włączanie wszystkich świateł naraz, przekraczanie temperatury w mieszkaniu itd. Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii, jest uświadomienie sobie codziennych zaniedbań, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wtedy oszczędzanie energii elektrycznej będzie stawało się realne.

Porady dotyczące oszczędzania energii w domu

Na początku oszczędzanie energii może wydawać się skomplikowane. Z czasem przekonasz się, że to tylko kwestia rutyny. Zachęcamy do oszczędzania energii. Dlatego chcemy zaproponować Ci serię porad i wskazówek, które pozwolą Ci zaoszczędzić na comiesięcznym rachunku zaprą.

1. Odłącz z gniazdka wszystko, co możesz

Kiedy nie używasz urządzeń elektrycznych, spróbuj odłączyć je od prądu. Zawsze istnieje minimalna ilość energii, która jest tracona podczas gdy kabel jest podłączony do gniazdka (zużycie fantomowe). Dlatego warto nie zostawiać w gniazdku niczego, co nie jest w danym momencie używane.

Oszczędzanie energii elektrycznej

2. Mycie naczyń i pranie letnią wodą

Podgrzewanie wody siłą rzeczy wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej w celu podniesienia jej temperatury. Piorąc w zimniejszej wodzie, eliminujesz ten koszt. Bez zmiany rezultatu dla Twoich ubrań.

Obecne detergenty są bardzo wydajne nawet w zimnej wodzie. Co więcej, w ten sposób lepiej zadbasz o tkaniny i kolory ubrań. To samo dotyczy naczyń.

3. Optymalizacja wykorzystania urządzeń gospodarstwa domowego

Dzisiejsze urządzenia posiadają specjalne programy pozwalające na oszczędzanie energii podczas ich pracy. Jeśli twoje urządzenia są zbyt stare, może nadszedł czas, aby je wymienić. Ale jeśli są nowoczesne, istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zaoszczędzić energię. Wybierz programy ECO, a zobaczysz, że oszczędzanie energii elektrycznej w domu nie jest takie skomplikowane.

4. Wyłączyć światła

Wydaje się, że to bardzo oczywista wskazówka, ale w domu zawsze mamy włączone więcej świateł niż potrzebujemy. Ten wydatek może stanowić 20% zużycia energii elektrycznej w domu.

Dlatego polecamy zadbać o ten szczegół. To właśnie drobne szczegóły robią różnicę, jeśli chodzi o znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną w domu.

żarówka energooszczędna

5. Wymień tradycyjne żarówki na LED-y

Być może nie pomyślałeś o wymianie żarówek jako o pomyśle na oszczędzanie energii elektrycznej w domu. Jednak żarówki LED są świetną alternatywą do rozważenia w celu zaoszczędzenia energii i pieniędzy.

Są droższe, ale zużywają 10 razy mniej energii niż zwykłe żarówki i mają dłuższą żywotność, więc w perspektywie średnioterminowej z nawiązką zwróci Ci się ta inwestycja.

6. Postaw na taryfę

Wszyscy sprzedawcy oferują możliwość zakontraktowania taryfy różnicującej godziny szczytowe i pozaszczytowe. Oznacza to, że w niektórych godzinach dnia cena energii spadnie do minimum, choć w innych będzie miała wyższą cenę.

Modyfikując nawyki konsumpcyjne tak, aby zużywać więcej energii w tzw. godzinach pozaszczytowych (najtańszych), obniżenie rachunku będzie bardziej niż widoczne – to świetny sposób na oszczędzanie na rachunku za energię elektryczną.

Oszczędzanie energii elektrycznej – Czy „Stand By” urządzeń elektronicznych jest skuteczne?

Gdy urządzenia elektroniczne są w stanie „Stand By”, nadal zużywają energię. Zużycie energii jest minimalne (do 10%), ale nadal jest ona zużywana. Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie energii i korzystać z niej w sposób odpowiedzialny, zalecamy, aby nie pozostawiać żadnego urządzenia na „czuwaniu”.

A także całkowicie je wyłączyć i odłączyć od sieci. Każde urządzenie podłączone do sieci elektrycznej w dalszym ciągu zużywa prą, a zatem w dalszym ciągu zwiększa zużycie energii w Twoim domu.

oszczędzanie prądu

Dlaczego powinniśmy oszczędzać prąd?

Większość gospodarstw domowych zaczyna oszczędzać prąd, aby zmniejszyć wysokość rachunku na koniec miesiąca. Ale oprócz oszczędzania ze względów ekonomicznych są jeszcze inne, równie lub bardziej istotne powody, które warto wziąć pod uwagę:

  • Panuje kryzys na rynku energetycznym: większość energii pochodzi z kopalnych źródeł energii (głównie węgla i ropy naftowej), a inwestycje, zaangażowanie i akceptacja odnawialnych źródeł energii są wolniejsze niż konsumpcja całego społeczeństwa. Jeśli tempo konsumpcji jest większe niż tempo produkcji (czy to z kopalnych czy odnawialnych źródeł energii), nadejdzie taki moment, w którym popyt przewyższy podaż.
  • Ochrona środowiska: Oszczędzanie energii to najprostszy sposób na ochronę środowiska. Sektor energetyczny to sektor, który najbardziej zanieczyszcza środowisko i atmosferę. Dlatego oszczędzanie energii może przyczynić się do spowolnienia i zmniejszenia wpływu zmian klimatycznych i efektu cieplarnianego.


1 thought on “Oszczędzanie energii elektrycznej – możliwe rozwiązania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *