Piec na ekogroszek – zalety i wady

Piec na ekogroszek – zalety i wady

Decydując się na paliwo stałe jako główne źródło ciepła w instalacji centralnego ogrzewania, należy w zimowym kalendarzu obowiązków odnaleźć trochę czasu na obsługę pełnego mechanizmu wypalania. Znacznie mniej zainteresowania potrzebują kotły (nazywane popularnie piecami), w jakich spala się ekogroszek. W Polsce paliwo to jest wszechstronnie dostępne, więc wielu posiadaczy domów, skuszonych stosunkowo mniejszą opłatą za węgiel stawia na tę oczywiście technikę grzejną. Czy warto wybrać piec na ekogroszek?

Jakie są podstawowe zalety kotła na ekogroszek?

Ogrzewanie ekogroszkiem i sam kocioł na ekogroszek to przede wszystkim wygoda. W wypadku tego typu pieca właściwie nie musimy się niepokoić o właściwą temperaturę we własnym domu. Po właściwym nastawieniu kotła cały mechanizm ocieplania odbywa się mechanicznie, natomiast my nie musimy się niczym interesować.

piec na ekogroszek sterowanie

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie lepsze dla otoczenia. W przyrównaniu do opalania olejem lub zwykłem węglem ekogroszek nie przekazuje tak ogromnej ilości zabrudzeń. Czujnik kominowy kotła, cały czas obserwuje pracę wywietrznika, natomiast sterownik przez pomiar temperatury spalin oraz wody, dawkuje wystarczającą ilością ekogroszku oraz powietrza do ogniska podajnika.

Podajniki ślimakowe teraz są zaopatrzone w silniki bez zawleczek z biegiem wstecznym, co jest zdecydowanie niezwykle dużą zaletą. Dodatkowo kotły na ekogroszek nowej generacji szczycą się skomputeryzowanym działaniem. Obsługa takiego pieca to relatywnie proste zadanie. Bez kłopotu poradzi sobie z kotłem retorowym każdy posiadacz domu.

Skomputeryzowanie procesu podawania paliwa pozwoli na utrzymanie jego stabilności oraz trwałości, co gwarantuje użytkownikowi ogromną wygodę. Łatwa eksploatacja kotła sprowadza się do wypełnienia podajnika wystarczającą ilością paliwa mniej więcej raz na tydzień. Ruchomy palnik przeciwdziała tworzeniu spieków, natomiast to również oddziałuje na podniesienie efektywności ogrzewania.

Piec na ekogroszek – Zmniejszenie emisji toksycznych gazów oraz pyłów

węgiel

Odsiarczone, pełnowartościowe paliwo z niewielką ilością treści niepalnych, potrzebuje kotłów centralnego ogrzewania o innowacyjnych rozwiązaniach. Wysoka skuteczność spalania kotłów 5 klasy z podajnikiem oraz paleniskiem retortowym powoduje niewielką transmisję pyłów do atmosfery.

Minimalna ilość siarki w węglu ogranicza z kolei transmisję tlenków tego pierwiastka. Spalanie ekogroszku doskonałej klasy obniża transmisję dwutlenku węgla o ok. 25%, natomiast tlenku węgla oraz pyłów choćby o 90% oraz więcej.

Wady ekogroszku

O ile w trakcie użytkowania ekogroszek może tworzyć oszczędności, o tyle na etapie inwestycji w kocioł jest to dosyć kosztowne paliwo. Nowy kocioł klasy 5 spełniający wszelkie oczekiwania prawne to koszt od 6 do kilkunastu tysięcy złotych we współzależności od mocy oraz dysponowanych atestów.

By zagwarantować jego odpowiednią pracę, należy pamiętać o systematycznym oczyszczaniu oraz serwisowaniu. Dla pewnych inwestorów może być to wada ekogroszku, z czasem natomiast przeradza się ona w niewątpliwą zaletę. Pomimo dopisku “eko” przed nazwą sortymentu węgla, wciąż jest mu daleko do bycia czystym paliwem. Gdy chodzi o transmisję zabrudzeń, jest daleko w tyle w stosunku do pelletu lub gazu ziemnego.1 thought on “Piec na ekogroszek – zalety i wady”

  • Kiedyś zaletą tego rozwiązania była cena opału, w dzisiejszych czasach już bym wolał gaz, czy pellet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *