Pokrycia dachowe – możliwe rozwiązania

Pokrycia dachowe – możliwe rozwiązania

Pokryciem dachowym nazywamy najbardziej wierzchnią warstwę dachu. To właśnie ona ma największy wpływ na wygląd całego budynku. Kwestia estetyki nie jest jednak jedynym aspektem, które należy brać pod uwagę, wybierając pokrycia dachowe swojego domu. Rodzaje pokryć dachu różnią od siebie zarówno parametry wytrzymałości jak i sposób montażu.

Pokrycia dachowe – Co warto wiedzieć?

Pokrycie dachu jest to po prostu warstwa wierzchnia dachu, która narażona jest na działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Jej wykonanie może składać się ze sztucznych bądź naturalnych materiałów.

W dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć duży wybór pokryć dachu wykonanych z materiałów o całkiem różnych fakturach i kolorach. Główną funkcją pokrycia dachowego jest zabezpieczenie dachu, ale ma ono też wpływ na ogólny wygląd budynku.

Jakie są dostępne rodzaje pokryć dachowych?

Podczas poszukiwań najlepszych dla siebie rozwiązań, można trafić na całkiem różne od siebie rodzaje pokryć dachowych. Różnią się one wyglądem oraz właściwościami. Na jakie rodzaje pokryć dachowych najczęściej decydują się inwestorzy?

Rodzaje poryć dachowych:

* Przezroczyste pokrycia dachowe

Ten rodzaj pokryć zazwyczaj wykonany jest z tworzyw sztucznych. Są to dosyć lekkie pokrycia dachowe stosowane głównie przy wykańczaniu balkonów, tarasów, budynków gospodarczych czy altan. Mimo tego, że nie wszyscy uważają je za estetyczne, wpuszczają one sporą ilość światła oraz mogą nadać nowoczesny charakter budynkowi.

* Bitumiczne pokrycie dachowe

Są uznawane za uniwersalne ze względu na swoją elastyczność i na to, że posiadają wysokie walory estetyczne. Można spotkać je w kilku wariantach, w tym popularnej i znanej papy bitumicznej. Coraz częściej na dachach domów można zauważyć też gonty bitumiczne. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku dachów o dużym nachyleniu, jednak ich wadą są słabe właściwości termoizolacyjne.

dach pokryty gontem

* Pokrycie dachowe z papy

Papę najczęściej wykorzystuje się jako warstwę pod główne pokrycie dachowe ze względu na jej aspekty estetyczne. Z roku na rok jest to coraz mniej popularny wybór, ponieważ sprawia wiele trudności przy jej montowaniu oraz ma też dosyć słabe parametry techniczne. Papa natomiast sprawdza się dobrze przy wypełnianiu różnego rodzaju ubytków. Nie należy jej stosować na dachach, które mają większy kąt nachylenia niż 20 stopni.

* Pokrycie dachu z  blachodachówki

Ten rodzaj pokryć produkuje się z blachy stalowej lub tez aluminiowej. Bardzo często posiadają one podwójne wzmocnienie na przykład pod postacią dwustronnego cynkowania. Blachę wykorzystuje się głównie na budynkach mieszkalnych. Jej zaletą jest lekkość oraz to, że jest łatwa w montażu i prosta w utrzymaniu czystości. Plusem jest też dosyć niska cena. Blacha ma jednak słabą izolacyjność akustyczną.

blachodachówka

Czy warto decydować się na pokrycie dachowe PCV?

Coraz częściej w projektach domów pojawia się pokrycie dachowe z tworzywa sztucznego. Z jego wykorzystaniem projektowane są zadaszenia basenów, tarasów czy też na przykład ogrodów zimowych.

Dużą zaletą pokrycia dachowego z materiałów sztucznych jest to, że można uzyskać dzięki nim przezroczystą powierzchnię, przez którą będą wpadały duże ilości światła dziennego. Wyróżniają je także świetna wytrzymałość oraz właściwości termiczne i akustyczne. Pokrycia dachowe z PCV mają też swoje wady. Niestety nie są one zbyt efektowne i wiele osób uważa je za nieestetyczne.

Co takiego wyróżnia nowoczesne pokrycia dachowe?

Najczęściej i najchętniej wybieranym rodzajem pokrycia dachowego na nowoczesne budynki jest dachówka ceramiczna. Dostępna jest ona w wielu różnych kolorach i kształtach. Dachówki płaskie o kształcie prostokąta mają jednak najbardziej modernistyczny charakter. Tworzą one jednolitą płaszczyznę, która idealnie wpasowuje się w minimalistyczny kształt domu.

dach pokryty dachówką ceramiczną

Nowoczesne płaskie dachówki nazywane są zakładkowymi. Montaż ich jest stosunkowo łatwy, ale wymaga jednak precyzji, ponieważ każda niedoróbka jest bardzo widoczna ze względu na to, iż tworzą jedna płaską powierzchnię. Warunkiem wykorzystania tego rodzaju pokrycia dachowego jest dach, który ma kąt nachylenia przynajmniej 20 stopni. W przypadku mniejszego kąta nachylenia niezbędne będzie jakieś dodatkowe zabezpieczenie przed niepożądanym działaniem wody.

Nowoczesne domy zazwyczaj są wykańczane dachówką w jakimś ciemnym kolorze. W trendach są wszelkiego rodzaju grafity, szarości a nawet czerń. Projektanci najczęściej decydują się na matową powierzchnię. Błyszcząca prezentować się może równie dobrze, jeżeli w odpowiedni sposób zostanie wykończona.1 thought on “Pokrycia dachowe – możliwe rozwiązania”

  • Mam na dachu blacho dachówkę. Byłbym zadowolony, gdyby nie uciążliwe odgłosy podczas opadów deszczu i gradu. Mam sypialnie na poddaszu i jest to męczące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *