Pomieszczenia na poddaszu – jak modnie i funkcjonalnie zaaranżować?

Pomieszczenia na poddaszu – jak modnie i funkcjonalnie zaaranżować?

Przestrzeń pod dachem, choć wymaga aranżacji, daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jednak dekoracja poddasza musi odpowiadać potrzebom przyszłych użytkowników, aby na poddaszu można było wygodnie mieszkać. Jak prawidłowo zaaranżować pomieszczenia na poddaszu? Jakich błędów aranżacyjnych uniknąć?

Aranżacja pomieszczeń na poddaszu – co musisz wiedzieć zanim zaczniesz remont?

Układ poddasza powinien być dobrze przemyślany. Dopiero wtedy skromny strych możemy zamienić w przyjemne, mieszkalne wnętrze. Na początek warto przyjrzeć się projektowi spadzistego pokoju po ciekawą inspirację. Pomogą w tym galerie zdjęć, które można znaleźć na wielu stronach internetowych.

Przyglądając się aranżacji wnętrz loftu, zwróćmy uwagę na układ spadzisty. Czasami okazuje się, że więźby dachowe to świetny sposób na niebanalną aranżację. Skos można dodatkowo podkreślić lub zamaskować. Wszystko zależy od kreatywności i oczekiwań wizualnych inwestorów.

Ciekawe aranżacje mieszkania na poddaszu powinny być również praktyczne w codziennym użytkowaniu. Jest to coś, na co trzeba zwracać uwagę, patrząc na projekty adaptacji poddaszy. Ważne jest również doświetlenie wnętrza naturalnym światłem. Warto zwrócić na to uwagę przed rozpoczęciem pracy.

Sypialnia na poddaszu

Projektowanie sypialni na poddaszu należy rozpocząć od zastanowienia się nad funkcją pomieszczenia oraz meblami jakie będą w nim znajdować. Gdy zaplanujemy tylko łóżko, szafkę nocną i komodę, mamy większą swobodę w aranżacji. Trudność wzrasta, gdy chcemy zainstalować tam komodę z siedziskiem i szafę. Układ mebli sypialni na poddaszu musi również umożliwiać swobodne poruszanie się.

aranżacja sypialni na poddaszu

W sypialni na poddaszu aranżacja łóżka jest narzucona – zwłaszcza, gdy jest dobrze zwymiarowana. Zbyt duże pochylenie nad głową sprawia, że czujemy się przytłoczeni, a reszta staje się mniej komfortowa. Lepszym pomysłem jest zbudowanie tych miejsc z szafek o niestandardowych rozmiarach lub ustawienie koszy do przechowywania. Sypialnia na poddaszu, podobnie jak pozostałe sypialnie, nie powinna być wyposażona w telewizor. Jego obecność może zakłócać higienę snu, a na dłuższą metę nawet prowadzić do bezsenności.

Dobrze zaprojektowana garderoba na poddaszu

Decydując się na stworzenie garderoby na poddaszu musimy dobrać do niej odpowiednie meble. Jest to trudniejsze niż tradycyjne pomieszczenie ze względu na spadzisty dach. Istnieje jednak kilka możliwości aranżacji pochyłej garderoby na poddaszu. Szafa nie musi wyglądać jak królewski salon, ważna jest estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność. Dlatego wiele osób na pewno zdecyduje się na zakup gotowych mebli do przechowywania ubrań.

Tego typu rozwiązanie zazwyczaj nie będzie w 100% odpowiednie do programowania ukośnego, ale będzie stosunkowo tanie i proste. Tutaj ważne jest zmierzenie i zaplanowanie rozmieszczenia mebli. Będą dostępne w standardowych rozmiarach, dlatego musimy dokładnie sprawdzić, czy pasują do planowanej lokalizacji.

przechowywanie w szafie

Lepiej zaaranżować garderobę z meblami modułowymi. Meble tego typu wykonane są w formie pasujących do siebie elementów o różnych rozmiarach, które można łączyć w niemal dowolny sposób. Szafy z meblami modułowymi najlepiej rozmieścić schodkowo, umieszczając niską szafkę w najniższym punkcie poddasza i nieco wyżej obok niej, aż do długich ubrań szafy. W ten sposób część przestrzeni między górną powierzchnią szafki a pochyloną powierzchnią nie zostanie wykorzystana.

Pomieszczenia na poddaszu – łazienka

Projektując łazienkę na poddaszu, nie możemy skupić się tylko na wielkości podłogi, to ona determinuje całkowitą powierzchnię. Bardzo ważna jest wysokość, kształt i kąt nachylenia ściany kolankowej, na której opiera się dach. Im wyższa ściana, tym bardziej strome nachylenie, tym większe pomieszczenie i wyższa wysokość stania. Czasem jednak musimy liczyć się z tym, że przy niższej ścianie kolankowej i mniejszym nachyleniu dachu będziemy w stanie efektywnie zagospodarować np. tylko połowę powierzchni, a resztę np. na szafki.

Wanna pod skosem to zawsze najbardziej praktyczne rozwiązanie. Do niedawna łazienki były w większości prostokątne i wyłożone płytkami. Obecnie ten trend się zmienił i wanny wolnostojące lub naścienne to najczęściej wybierane wanny, oferujące pełną swobodę aranżacji. Nie wymaga instalacji, można go ustawić pod dowolnym kątem i w dowolnej odległości od ściany, można przy nim stać swobodnie, a po kąpieli wyprostować ręce i wysuszyć ciało. Co równie ważne, wanny wolnostojące zawsze wyglądają lekko i nowocześnie. Doskonale podkreślają charakter łazienki.

aranżacja łazienki na poddaszu

Pomieszczenia na poddaszu – Jaki styl aranżacji wybrać?

Wybierając styl, w jakim urządzamy poddasze, weźmy pod uwagę jego metraż. Przy dużych powierzchniach mamy większą dowolność. Małe poddasza najlepiej prezentują się, gdy są inspirowane stylem skandynawskim czy minimalistycznym.

Nowoczesne meble o prostych formach, często utrzymane w jasnych tonacjach nie przytłoczą wnętrza i sprawią, że optycznie będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości. Styl rustykalny, którego cechą charakterystyczną są masywne meble, sprawdzi się raczej w dużych pomieszczeniach.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *