Pompa ciepła – czym w ogóle jest?

Pompa ciepła – czym w ogóle jest?

Pompa ciepła to urządzenie, które ma za zadanie dostarczenie ciepła. Służy ono do wykonania transportu ciepła z niskotemperaturowego źródła ciepła, które jest nazywane dolnym źródłem. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Pompa ciepła – zasada działania

Pompa ciepła najpierw pobiera ciepło z danego miejsca przy niskiej temperaturze, w którym jest obecnie umieszczony tzw. „zimny” wymiennik ciepła. Następnie przepompowuje ona w wyższej temperaturze już na tzw. „gorącym” wymienniku to samo ciepło. Należy zwrócić uwagę, iż mechanizm działania wszystkich pomp ciepła jest bardzo zbliżony.

To urządzenie wykorzystuje wyłącznie podstawowe zjawiska fizyczne, które wiążą się z gazami będącymi roboczymi czynnikami. Kiedy dochodzi do sprężenia gazu to temperatura wzrasta w proporcjonalny sposób. Natomiast w chwili rozprężania gazu, dochodzi do wchłonięcia z otoczenia dużej ilości ciepła.

Sprężarka stanowi bowiem jeden z najbardziej kluczowych elementów każdej pompy ciepła. Dzięki jej działaniu, czynnik grzewczy stale krąży we wnętrzu pompy ciepła. Skutkiem odparowania gazu, ciepło zostaje odebrane z otoczenia, a następnie w skroplonej postaci przekazane do instalacji grzewczej.

Zalety pomp ciepła

Działanie pompy ciepła przyczynia się do wielu zalet tego urządzenia. Przede wszystkim, odpowiednio dopasowana pompa ciepła do danego budynku jest wręcz bezobsługowa. Nie trzeba specjalnie poświęcać swojego czasu na inne wiążące się z nią czynności jak np. ładowanie węgla albo specjalne czyszczenie.

Niezwykle ważne jest to, że w miejscu, w którym użytkuje się pompę ciepła, nie wytwarzają się jakiekolwiek spaliny, przez co nie zanieczyszcza się atmosfery. Pompę ciepła można zamontować praktycznie na każdym budynku. To lepsze rozwiązanie niż montowanie centralnego kotła służącego do ogrzewania większej powierzchni mieszkalnej. Dodatkowo, pompy ciepła nie trzeba podłączać do komina.

Pompa ciepła a podgrzewanie podłogowe

Pompa ciepła najlepiej sprawdza się z ogrzewaniem podłogowym. Wiadomo, iż ten rodzaj ogrzewania jest droższy w porównaniu do tradycyjnej instalacji wysokotemperaturowej z grzejnikami. Jednakże należy podkreślić, że ten rodzaj instalacji stworzony jest do stosunkowo niskich temperatur.

Jest więc niemal idealną opcją dla pomp ciepła. Wydatki, które poniesiemy na wykonanie podłogówki z pewnością się zwrócą. Sama instalacja będzie dużo bardziej trwała i żywotna w porównaniu do tradycyjnych wysokotemperaturowych rozwiązań z grzejnikami.2 thoughts on “Pompa ciepła – czym w ogóle jest?”

  • Przy obecnych cenach i dostępności montaż w tym sezonie grzewczym jest dla mnie nierealny. Kto zamontował wcześniej, to chyba wygrał. A nie czekaj, jaki jest limit zużycia energii elektryczne, żeby mieć zamrożone stawki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *