Pompy do basenów – co warto o nich wiedzieć?

Pompy do basenów – co warto o nich wiedzieć?

Basen w przydomowym ogródku to zdecydowanie jedna z lepszych inwestycji, której wartość doceniamy szczególnie w czasie letnich upałów. Korzystanie z basenu jest świetne, ale tylko gdy woda w nim pozostaje czysta. Niestety, niezmieniana, stojąca woda w basenie z czasem robi się nieprzejrzysta i brudna. Jak temu zapobiegać? W jaki sposób pompa filtrująca do basenu ochroni nas przed kosztownym częstym wymienianiem wody w basenie? Czym są pompy do basenów i jakie pełnia funkcje?

Czy pompa do basenu jest potrzebna i niezbędna?

Pompa do basenu jest niezbędna, jeśli nie chcemy co kilka dni wymieniać całej wody w basenie. O ile w niewielkich basenach przeznaczonych dla dzieci nie jest to dużym problemem, o tyle w przypadku większych basenów jest to wysoce nieopłacalne oraz nieekologiczne. Pompa filtrująca ułatwi nam utrzymanie czystości wody w basenie, ułatwiając proces czyszczenia. Może być stosowana zarówno w basenach stelażowych, jak i rozporowych. 

Czy warto kupić pompę do basenu? 

Do głównych zalet pompy basenowej należą przede wszystkim usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych wody (liście, pyłki, kurz, piasek) oraz utrudnianie rozwoju glonów na dnie basenu – glony rozwijają się w basenach, w którym woda nie jest odpowiednio często wymieniana. 

Pompa basenowa to inwestycja, gdyż dzięki jej zakupowi nie będziemy musieli tak często wymieniać wody w naszym basenie, co jest kosztowne oraz czasochłonne.

Jak działa pompa basenowa? 

Pompa powoduje krążenie wody w zamkniętym obiegu. Woda z basenu wpływa jednym wężem do pompy, gdzie jest oczyszczana przez znajdujący się w środku filtr, a następnie wraca drugim wężem do zbiornika. 

W pompie może znajdować się filtr piaskowy lub kartuszowy. Filtr piaskowy należy regularnie czyścić, poprzez płukanie wodą. W przypadku filtru kartuszowego należy pamiętać o jego regularnej wymianie. 

Wpływ pompy do basenów na czystość wody 

W przypadku pompy basenowej należy pamiętać, że o ile pompa świetnie usuwa zanieczyszczenia wody, zarówno te większe jak i drobne, to nie powoduje ona uzdatniania wody. Jeśli więc chcemy aby woda w naszym basenie była tak czysta jak przy pierwszym wlaniu, należy sięgnąć po chemię basenową, np. chlor. Pompa filtrująca sama bowiem nie usunie bakterii, grzybów czy innych mikroorganizmów znajdujących się w naszym basenie, za to chlor, ozon czy aktywny tlen świetnie sobie z tym poradzą, dlatego nie należy się ich obawiać. Zastosowane w odpowiedniej ilości skutecznie oczyszczą naszą wodę, a ryzyko podrażnień występuje jedynie w przypadku alergii i uczuleń na dane środki chemiczne. 

W celu utrzymania najczystszej wody w basenie, najlepiej sprawdzi się stosowanie zarówno pompy filtrującej jak i chemii basenowej. 

wpływ pompy na czystość wody w basenie

Jak często należy włączać pompy do basenów? 

Należy pamiętać, że pompę lepiej jest włączać częściej, ale na krótszy czas, niż rzadko, ale długo. Większość producentów zaleca, aby włączać pompę filtrującą na około 4 godziny dziennie. Dodatkowo warto jest to zrobić w nocy, gdy nikogo nie ma w wodzie, a filtr upora się wtedy z wszystkimi zanieczyszczeniami. 

Ile kosztuje pompa filtrująca do basenu? 

Ceny pomp filtrujących wahają się mniej więcej od 100 do nawet 3000 zł. Wszystko zależy od rozmiaru basenu, rodzaju filtru zastosowanego w pompie oraz przede wszystkim mocy pompy. Niektóre pompy basenowe dostępne na rynku oprócz filtrowania wody mają dodatkową opcję podgrzewania jej po oczyszczeniu. 

Podczas wyboru odpowiedniej pompy filtrującej należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i tym, jaki basen posiadamy. 

Jak często należy wymieniać pompę? 

Wymiana samego urządzenia pompy nie jest zwykle konieczna, dopóki nie dojdzie do jej awarii. Aby przedłużyć żywotność pompy oraz jej wydajność, należy koniecznie pamiętać o wymianie filtrów. Stare, zużyte filtry nie będą spełniały swojej funkcji wystarczająco dobrze. W przypadku klasycznych filtrów papierowych należy je wymieniać średni co 2-3 tygodnie. A w przypadku filtrów piaskowych wymiana powinna się odbywać co sezon. 

Jak przechowywać pompy do basenów po zakończeniu sezonu? 

Kiedy skończą się letnie upały, zwykle pojawia się problem; co zrobić z basenem i pompą? Jeśli chcemy aby te sprzęty służyły nam przez długie lata, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i przechowywaniu przez zimę. Wszystkie elementy pompy oraz jej akcesoria należy porządnie wysuszyć i wyczyścić. Warto zachować fabryczne opakowanie pompy – dzięki temu można ja łatwiej przechowywać. 

Pompy filtrującej w żadnym wypadku nie powinno zostawiać się na dworze na zimę. Niskie temperatury mogą uszkodzić urządzenie i na nowy sezon będziemy musieli kupić nową pompę. Osuszone i wyczyszczone urządzenie należy zapakować albo do firmowego opakowania, albo do kartonowego pudła. Schować razem z basenem w suchym pomieszczeniu – garażu lub domku narzędziowym. Ważnym jest, aby przechowywane sprzęty nie miały kontaktu z wodą czy wilgocią. Mogłyby wtedy zacząć nawet pleśnieć, szczególnie jeśli był niedokładnie wyczyszczone.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *