Praca w domu – jak się zmotywować?

Praca w domu – jak się zmotywować?

Praca w domu staje się codziennością. Coraz więcej firm proponuje swoim pracownikom pracę zdalną. Jednak nie tylko osoby zatrudnione w dużych przedsiębiorstwach pracują w domowym zaciszu. Rękodzielnicy również wykonują zadania bez wychodzenia z domu. Home office dotyczy już całkiem sporej listy profesji. Jak się zmotywować do pracy, kiedy wykonujemy ją w domu?

Praca w domu – rutyna kluczem do sukcesu 

Pracując poza miejscem zamieszkania musimy trzymać się pewnej rutyny. Pobudka o wcześniej ustalonych godzinach. Dojazd do pracy. Wszystko to sprawia, że musimy trzymać się dziennego grafiku. W przeciwnym razie z niczym nie zdążymy.

Pracując w domu też musimy wyrobić sobie rutynę. Jest to klucz do sukcesu. Inaczej nigdy nie uda nam się przyzwyczaić. Ustalmy więc codzienne godziny pracy i trzymajmy się ich. Nie rezygnujmy z harmonogramu zajęć ze względu na pobyt w domu. Pamiętajmy, że dalej jest to praca.

codzienna rutyna

Rozciąganie na powitanie 

Dzień zacznijmy od krótkiej gimnastyki. Przyspieszy ona bicie serca. Dzięki temu nasz organizm szybciej obudzi się do życia. W ten sposób będziemy gotowi do działania niemal od razu po przebudzeniu.

Nigdy też nie róbmy sobie drzemek. Kiedy zadzwoni budzik, trzeba się podnieść. Przekładanie pobudki sprawi, że zmarnujemy masę czasu. Trudniej będzie nam się zorganizować. Możemy również odczuwać bóle głowy. Codziennie z rana wykonajmy kilka ćwiczeń rozciągających. Zachowamy wtedy jasny umysł.

Plan dzienny – czas start!

Pracując zdalnie, ustalmy sobie plan dzienny. Nie ważne, czy zajmujemy się tłumaczeniem, czy tworzymy ozdoby. Znając swoje możliwości, ustalmy ile pracy dziennie jesteśmy w stanie wykonać.

Następnie trzymajmy się tej reguły. W dni, w które uda nam się osiągnąć wyznaczony cel, pozwólmy sobie na małą przyjemność. Nagrody zawsze motywują. W zależności od upodobań, może to być kostka czekolady, czy kieliszek wina.

plan dzienny

Niezbędny relaks

Każdego dnia po zakończonej pracy, przystąpmy do obowiązków domowych. Po wykonaniu wszystkich prac, postawmy na relaks. Wypoczęty organizm lepiej funkcjonuje.

Relaks i odpoczynek sprawią, że będziemy mieli więcej energii do działania. Sama świadomość, że po ciężkim dniu pracy czeka nas spokojny wieczór sprawi, że lepiej się do niej przyłożymy.

Przerwa dla pracownika

Przerwa obowiązuje każdego pracownika. Nawet jeśli pracujemy w domu. Ustalmy czas, w którym my pozwolimy sobie na chwilę odpoczynku. Najlepiej, żeby było to kilkanaście minut. Możemy spędzić je na przygotowywaniu kawy, czy krótkim spacerze do piekarni. Ważne, żebyśmy fizycznie i psychicznie oderwali się od obowiązków.

przerwa w pracy

Marzenia, marzenia 

Żyjmy w świadomości, że wszystko co robimy ma większy sens. Codzienny relaks jest nagrodą drobną i łatwą do osiągnięcia. Jednak warto wyznaczać również większe cele.

Całe nasze życie powinno polegać na spełnianiu marzeń. Załóżmy więc, że pracujemy aby móc pozwolić sobie na zagraniczne wakacje. Róbmy wszystko, aby móc spełnić to założenie. Mając cel, łatwiej się zmotywować.

Przeczytaj również: Jak dorobić? Dodatkowa praca w domu.

Hobby, czy praca?

Najważniejsza kwestia motywacyjna. Praca zgodna z zainteresowaniami jest przyjemnością. Oczywiście zdarza się, że pewnego dnia nam się po prostu nie chcę. Jest to całkowicie normalne. O ile to jednorazowa sytuacja.

Dlatego podejmując się zlecenia, czy wybierając zawód, kierujmy się naszymi zainteresowaniami. Znienawidzone obowiązki sprawią, że za każdym razem będziemy szukać wymówki. Trudno będzie nam się zabrać do pracy. Jeszcze trudniej wykonać wszystkie powierzone nam zadania.

Praca w domu – przygotuj miejsce do pracy 

Jeśli pracujesz w biurze, czy innym zakładzie, masz tam wyznaczone stanowisko pracy. To samo stwórz we własnym domu. Przygotuj wszystkie niezbędne sprzęty w jednym miejscu. W ten sposób nie będziesz odrywać się od obowiązków w poszukiwaniu mniej lub więcej znaczących przyborów.

Odejście od stanowiska pracy, w trakcie wykonywania ważnych obowiązków spowoduje, że prawdopodobnie nasza uwaga zostanie skupiona na czymś innym. Nasze myśli zostaną wybite z rytmu. Przez to turniej będzie nam przypomnieć sobie, na czym skończyliśmy.

praca zdalna - miejsce pracy

Biurko pełne cudów?

Przygotowane miejsce pracy, to połowa sukcesu. Musimy jednak pamiętać, że codziennie należy je posprzątać. Dokonajmy tego, po zakończeniu pracy. Chociaż czasami nie mamy już na to ochoty, jest to dużo rozsądniejsze wyjście. Rozpoczynając dzień od porządkowania, możemy stracić zapał do działania.

Praca w domu – zadbaj o swój wizerunek 

Brzmi zaskakująco? Wychodząc z domu czeszemy włosy, nakładamy makijaż, czy starannie się ubieramy. Wtedy poprawia się nasza samoocena i humor. Przed przystąpieniem do pracy, również zadbajmy o nasz wizerunek. W ten sposób będziemy zadowoleni i chętniej zajmiemy się obowiązkami.1 thought on “Praca w domu – jak się zmotywować?”

  • Już drugi rok pracuje zdalnie. Motywacja to mój największy problem. Spróbuje zastosować się do wskazówek z artykułu, zobaczymy czy będą pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *