Roboty koszące przydatnym gadżetem

Roboty koszące przydatnym gadżetem

Często mijamy piękne i idealnie przystrzyżone trawniki. Podziwiamy boiska piłkarskie z idealna murawą, zastanawiając się jak to jest możliwe? Aby trawnik w naszym ogrodzie prezentował się równie dobrze wymaga to od nas systematycznej pracy. Musimy posiadać sporą wiedzę na temat założenia a następnie pielęgnacji trawy, chcąc posiadać soczyście zielony trawiasty dywan. Przydatne okażą się też roboty koszące (kosiarki automatyczne).


Pięć kroków do idealnego trawnika:

Podłoże pod trawnik

Odpowiednio przygotowana gleba jest istotnym czynnikiem. By trawnik był gęsty i zdrowy ziemia powinna być starannie przekopana bądź przeorana. Pozbądź się wszystkich kamieni, gruzu oraz śmieci znajdujących się na działce.

Żyzna gleba o odpowiednim pH wpłynie korzystnie na jakoś trawnika. Ziemia niskiej jakości powinna być wzbogacona o dużą ilość torfu lub ziemi próchniczej. Odpowiednie pH gleby wynosi 6, warto sprawdzić czy jest ona kwaśna czy zasadowa.

Nasiona traw

Odpowiednią porą na wysiew nasion trawy jest przełom lata i jesieni, w okresie dużej wilgotności.  Producenci oferują wiele mieszanek nasion traw, różniących się od siebie przeznaczeniem, składem oraz ceną.

Wybierając nasiona zwróć uwagę na wysoką jakoś mieszanki, w celu posiadania pięknego i gęstego trawnika. Od ich jakości zależeć będzie wygląd i kondycja soczyście zielonej trawy.

Nawodnienie

Idealnie piękny trawnik to marzenie wielu osób, aby tak się jednak stało musimy pamiętać o jego odpowiednim nawadnianiu. W celu zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do rozwoju, musimy utrzymać odpowiedni poziom wilgotności gleby. Pomoże nam w tym sztuczne zraszanie. Nie należy przesadzić z podlewaniem, grozi to rozwojowi szkodliwych grzybów.

Nawożenie trawnika

Aby zwiększyć intensywność rozwoju trawy konieczne jest odpowiednie nawożenie. Głównymi składnikami, które należy dostarczać glebie w celu dużego rozwoju jest: azot, sód, potas i fosfor. 

Odpowiadają za odporność, regenerację oraz prawidłowy rozwój systemu korzeniowego trawy. Na rynku znajdziemy różne nawozy dostosowane do rodzaju trawy i gleby.

Koszenie trawnika

Częste i regularne koszenie trawy sprzyja intensywnemu wzrostowi oraz jej krzewieniu. Przycinanie pobudza do wzrostu kolejnej pięknej murawy. MA ono ogromny wpływ na stan trawnika, nieskoszona trawa może doprowadzić do nadmiernego wzrostu co skutkuje kwitnieniu jej.

kosiarki automatyczne

Roboty koszące – kosiarki automatyczne


Odpowiednie dbanie o trawnik zapewni nam zdrowy i gęsty wygląd trawy. Nie każdy jednak może poświęcić tak dużo czasu na dbanie o niego. Najważniejszą z czynności jest koszenie jej. Brak czasu to nie jest problem, robot koszący może to zmienić. Odpowiednio przygotowany ogród pozwoli na skuteczną i bezobsługowa pracę robota.

Po jego instalacji, uruchamiamy go poprzez aplikacje dostępną na smartfonie. Robot koszący działa na podobnej zasadzie co robot sprzątający. Automatyczne kosiarki wymagają fizycznego ograniczenia koszonego terenu, poprzez wkopanie w ziemie przewodu. Pozwoli on wyznaczyć odpowiedni teren do skoszenia. Robot koszący pracuje codziennie, ścinając drobne przyrosty trawy. Nie posiada on zbiornika na skoszone źdźbła, zostają one na trawniku tworząc naturalny nawóz. Robot może pracować w dzień i w nocy, tak aby był w stanie skosić cały obszar. Wyjątkiem są przerwy na ładowanie. Dlatego im większy akumulator tym może on dłużej pracować.

Codzienne koszenie zapewni nam piękny zielony dywan a trawa zawsze jest tej samej długości. Robot koszący jest niemal bezgłośny. Dzięki aplikacji możemy ułożyć odpowiedni harmonogram koszenia bez wychodzenia z domu, a nawet być daleko od niego. Kosiarka automatyczna wymaga czyszczenia raz na tydzień, co zajmie nam nie więcej niż 15 minut. Niektóre modele można czyścić przy pomocy wody a niektóre sprężonym powietrzem. Dodatkowym obowiązkiem jest ostrzenie lub wymiana noży. W zależności od modelu należy to robić mniej więcej raz na miesiąc. Koszt takiego sprzętu to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od modelu. Wyposażone są w alarm, który pozwoli na uniknięcie kradzieży. Uruchamiania się on gdy zostanie podniesiony.  Główną zaletą robota koszącego jest to że my odpoczywamy a on pracuje za nas.2 thoughts on “Roboty koszące przydatnym gadżetem”

  • Polecam każdemu, kto chce mieć piękny, zadbany trawnik, a nie ma czasu na koszenie 2 razy w tygodniu. U nas sprawdza się rewelacyjnie, obok nawadniania najlepsza inwestycja w ogród.

  • Jestem szczęśliwym posiadaczem automatycznej kosiarki (od 2 miesięcy). Jak na razie mega zaskoczenie, oczywiście na plus. Jeździ codziennie, lub co drugi dzień (w zależności od warunków pogodowych, szybkości wzrostu trawy). Porusza się według kilku schematów. Nawet jeśli coś ominie, to w następnym cyklu koszenia wyrówna. Efekt jest więcej niż satysfakcjonujący, przerósł moje najśmielsze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *