Roboty ziemne podczas budowy domu

Roboty ziemne podczas budowy domu

Budowa domu to złożony proces, który rozpoczyna się od prac ziemnych. Dzieje się tak aby położyć fundament i zapewnić stabilność całej konstrukcji. Bez względu na to, czy jest to fundament listwowy, płyta fundamentowa czy fundament tradycyjny, należy najpierw odpowiednio przygotować teren i zaplanować roboty ziemne. Składa się z kilku elementów, za które odpowiadają eksperci. Sprawdźmy, o czym mówimy, ile czasu zajmują roboty ziemne podczas budowy domu.

Od czego zacząć roboty ziemne podczas budowy domu?

Analizę i stabilizację gruntu należy przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Tereny podmokłe lub zrekultywowane wymagają badań, aby wykazać, czy można na nich budować. Kolejnym elementem jest dopełnienie formalności, czyli złożenie zgłoszenia do urzędu. Dopiero wtedy można rozpocząć prace ziemne.

Pierwszym etapem prac ziemnych jest wycięcie drzew i krzewów. Po wycince drzew i krzewów przechodzimy do wyrównywania terenu naszej działki. Niwelacja terenu składa się z trzech części. Pierwszym z nich jest usunięcie humusu. Do tej pracy potrzebujesz koparko-ładowarki, która zbiera żyzną glebę i umieszcza ją w wyznaczonych miejscach. Humus świetnie sprawdza się na końcowym etapie pracy, ponieważ służy do uprawy roślin. Jeśli jest za dużo lub na działce nie ma miejsca do przechowywania, należy go zabrać.

prace ziemne na działce budowlanej

Jakie przyłącza na działce musisz wykonać?

Procedury dotyczące energii elektrycznej i wody są podobne. Obie są mediami i obie są wymagane do uzyskania warunków zabudowy i pozwolenia na budowę. Jednym z elementów projektu, który należy złożyć wraz z wnioskiem, jest określenie sposobu zasilania budynku oraz warunków technicznych przyłączenia do poszczególnych sieci.

Podłączenie do sieci do naszej nieruchomości może mieć formę połączenia napowietrznego lub kabli podziemnych. Ze względów estetycznych i bezpieczeństwa ta druga forma daje większy wybór, ale wymaga też przygotowania i zatwierdzenia projektu, przez co jest pracochłonna, czasochłonna i kosztowna.

Jak zrobić odwodnienie terenu pod budowę domu?

Właściwe odwodnienie działki pozwoli uniknąć zalania lub zawilgocenia fundamentu i ścian piwnic. Odwodnienie taśmowe jest konieczne, jeśli Twoja nieruchomość ma problemy z wysokim poziomem wód gruntowych. Natomiast drenaż liniowy należy wykonać na glebach gliniastych i nieprzepuszczalnych.

Przed budową domu opłaca się przeprowadzić badania geotechniczne, aby zrozumieć warunki wodne i gruntowe panujące na działce. Wysoki poziom wód gruntowych wymaga odwodnienia. Nadmierny deszcz na działce po ulewie to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim istnieje ryzyko uszkodzenia roślinności i konstrukcji budowlanych.

Wilgoć lub woda, która przedostała się do budynku i nie wnikała przez długi czas w grunt, może spowodować osłabienie wytrzymałości ścian zewnętrznych domu i zawilgocenie piwnicy, co może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

opaska drenażowa

Oczyszczenie i wyrównanie działki – roboty ziemne podczas budowy domu

Gradacja działek i gradacja gruntów to terminy, które są często używane zamiennie. Niwelację można wykorzystać do określenia różnicy między punktami na działce budowlanej (na różnych wysokościach). Ta praca jest wykonywana przez geodetów, którzy określają wysokość różnych punktów.

W wyniku tych działań dowiemy się, czy nasza działka jest płaska, oraz jaka jest jej wysokość w stosunku do sąsiednich działek czy np. dróg dojazdowych. Jeśli teren okaże się znacznie nierówny, konieczne będzie jego wyrównanie. W zależności od okoliczności może to wiązać się z wywiezieniem ziemi z działki lub odwrotnie – przetransportowaniem jej w wybrane miejsce.

Wytyczenie budynku na działce

Rozmieszczenie budynku na działce jest ważnym czynnikiem przy rozpoczęciu budowy. Powinien to zrobić uprawniony geodeta (zwykle ta sama osoba, która sporządziła mapę do celów projektowych, o czym jest mowa we wpisie dotyczącym formalności przedbudowlanych).

prace geodezyjne na działce budowlanej

Tyczenie należy odnotować w dzienniku budowy, w którym geodeta wpisze datę wytyczenia, a następnie podpisze wpis. Brak tego wpisu będzie oznaczał błąd w dzienniku budowy, który trzeba będzie uzupełnić, aby oficjalnie ukończyć budowę. Tyczenie to przeniesienie budynku z projektu na plac budowy – na działkę, na której powstanie budynek. Następnie geodeta określa położenie budynku względem granic, innych charakterystycznych elementów działki i otaczającego środowiska oraz orientację budynku względem kierunków świata.

Zebranie humusu i wykopy pod fundamenty

Wykopanie fundamentu pod dom może wydawać się banalne: wystarczy wynająć koparkę i powiedzieć operatorowi, gdzie ma kopać. To rzeczywiście trochę tak. Z drugiej strony grunt, na którym stoi dom, jest w rzeczywistości częścią fundamentu. Stanie na czymkolwiek, bez względu na to, jak mocny jest punkt oparcia, jest bezużyteczne. Dlatego grunt należy traktować jako element konstrukcyjny, od którego zależy bezpieczeństwo budynku!

Przeczytaj też: Rodzaje fundamentów pod budynki

Jak więc głęboko kopać? To zależy od warunków glebowych i wodnych na działce. Jeśli zapoznałeś się z powyższymi wskazówkami, powinieneś być w stanie samodzielnie je zidentyfikować. Jeśli nie, kierownik budowy może pomóc.

prace ziemne na działce budowlanej

Przejdźmy więc do szczegółów. Humus to pierwsza warstwa żyznej gleby. Jest to grunt, który w żaden sposób nie nadaje się do celów budowlanych i musi zostać usunięty z całego wykopanego terenu. Warstwa ta ma zwykle grubość 20-40 cm. Usunięta wierzchnia warstwa gleby powinna być składowana (układana) oddzielnie, tak aby nie wpływała na cały obszar budowy. Nie warto też go zabierać, gdyż przyda się później do odnowienia powierzchni trawnika.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *