Samodzielne zakładanie trawnika w ogrodzie

Samodzielne zakładanie trawnika w ogrodzie

Kiedy mowa o urządzaniu ogrodu jednym z etapów jest zakładanie trawnika. Można rzecz jasna skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie. Można też jednak zarobić to samodzielnie i zasiać trawę w swoim wymarzonym ogrodzie własnymi siłami. Tak właśnie było w naszym przypadku. Nie ma co się oszukiwać, było to spowodowane głównie kwestami finansowymi. Budowa domu pochłonęła również środki zaplanowane na ogród. W tym artykule opiszemy krótko jak przebiegało sianie trawy przy naszym domu.

Porządkowanie i wyrównanie terenu.

Te prace na naszej działce został wykonane przed zimą. Po nieusunięciu wszelkich pozostałości po budowie domu, resztek materiałów budowlanych, śmieci ziemia została rozplantowana. Na tym etapie został wydzielony teren pod trawnik, zostały wkopane obrzeża trawnikowe, ustalone poziomy, spadki. Została też dowieziona ziemia. Działka nabrała kształtu.

Usunięcie chwastów przed zakładaniem trawnika.

Już kilka miesięcy przed planowanym sianiem trawy rozpoczęła się walka z niechcianą roślinnością na działce. My używaliśmy do tego popularnego środka chemicznego, który likwiduje chwasty wraz z korzeniami. Opryski powtarzaliśmy kila razy. Warto zacząć to robić już nawet podczas prac budowlanych. Całkowicie nie da się usunąć chwastów, jednak im więcej ich zlikwidujemy tym lepiej.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Był to zdecydowanie najbardziej pracochłonny etap jeśli chodzi o nasze zakładanie trawnika. Wynika to głównie z faktu, iż robiliśmy to ręcznie. Zachęcamy do wypożyczenia glebogryzarki, nie jest to duży koszt, a tego typu sprzęt bardzo ułatwi i przyspieszy prace. Zaleca się, aby ziemię przekopać na 20-25 cm. My robiliśmy to na 10-15 cm, u nas wystarczyło. Nie użyźnialiśmy ziemi, nie mieszaliśmy jej z piaskiem, żwirem, nie robiliśmy drenaży, nie sprawdzaliśmy pH. Wykorzystaliśmy podłoże jakie było na naszej działce. Jedynie przy spulchnianiu sypaliśmy trochę nawozu wieloskładnikowego. Nie było problemu, że trawa nie wzeszła lub uschła po krótkim czasie. Na tym etapie można pomyśleć jeszcze o zamontowaniu automatycznego systemu nawadniania, czy siatki na krety, jeśli nie chcemy w późniejszym czasie robić małej rewolucji.

Grabienie i wałowanie ważnymi czynnościami przy zakładaniu trawnika

Jeśli chcemy, aby nasz trawnik był płaski i równy, to tak właśnie musimy przygotować podłoże. Grabimy i wałujemy, tak na zmianę aż do uzyskania satysfakcjonującego nas efektu. Ważne, aby zrobić to dokładnie, unikniemy w ten sposób sytuacji, że ziemia będzie nierównomiernie opadać, a na naszym trawniku pojawią się dziury i zagłębienia. W miejscach trudno dostępnych, na przykład przy obrzeżach, na łukach, warto użyć ubijaka ręcznego.

Jak wykonać sianie trawy?

Siew trawy przeprowadziliśmy w połowie kwietnia. Powinno się to robić właśnie wiosną lub jesienią, wtedy panują idealne warunki do wzrostu trawy. Nie ma ryzyka, że ziemia zostanie wysuszona przez słońce lub przemrożona. Przed wysianiem nasion przegrabiliśmy całą powierzchnię. Do wysiewu użyliśmy siewnika, jednak można to też zrobić ręcznie. Zdecydowaliśmy się na zakup siewnika, gdyż służył nam następnie do nawożenia. Siejemy na krzyż. Następnie całą powierzchnię delikatnie przegrabiliśmy, aby przykryć nasiona, całość przysypaliśmy też dla pewności cienką warstwą torfu. Na koniec całość dokładnie wałujemy. Jest to bardzo ważne, gdyż ograniczy przemieszczanie nasion podczas podlewania, czy też opadów.

Jak podlewać i kiedy pierwsze koszenie?

Odpowiednia temperatura oraz wilgotność to podstawowe czynniki wpływające na szybkość kiełkowania nasion trawy. Dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu, rano, wieczorem, a najlepiej rano i wieczorem. Najlepiej używać delikatnego strumienia wody, tak aby nasiona się nie wypłukiwały i przemieszczały. Po kilku, kilkunastu dniach w zależności od warunków powinniśmy zobaczyć pierwsze źdźbła.

Pierwsze koszenie przeprowadzamy, kiedy osiągną wysokość 8 – 10 cm.
Skracamy trawnik nieznacznie. Warto pamiętać, aby nóż w kosiarce był ostry, unikniemy wtedy wyrywania traw. Regularne koszenie jest bardzo istotne, gdyż sprzyja krzewieniu i zagęszczeniu trawnika.

Zobacz jak przebiegało zakładanie trawnika w naszym ogrodzie.

Tak w skrócie przebiegało zakładanie trawnika na naszej działce. W galerii zamieściliśmy kilka zdjęć przedstawiających prace i efekt końcowy. Sianie trawy nie jest może trudne, ale o kilku aspektach trzeba pamiętać.3 thoughts on “Samodzielne zakładanie trawnika w ogrodzie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *