Zabawy z dziećmi w domu – 10 kreatywnych pomysłów

Zabawy z dziećmi w domu – 10 kreatywnych pomysłów

Nieodpowiednie warunki pogodowe czy też choroba dzieci i przymusowe siedzenie w domu niekoniecznie muszą iść w parze ze znudzeniem. Zabawa w mieszkaniu może być równie atrakcyjna co ta na dworze czy w ogrodzie. Wspólne zabawy z dziećmi w domu mogą okazać się fantastyczną rozrywką dla całej rodziny, a dzieci będą bardzo szczęśliwe ze spędzenia czasu ze swoimi rodzicami. Dodatkowo, kreatywne zajęcia pozytywnie wpłyną na rozwój maluchów i wzmocnią poczucie więzi z opiekunami.

Kreatywne zabawy z dziećmi w domu

Poznaj więc 10 pomysłowych zabaw, które umilą i uprzyjemnią Twoim dzieciom czas spędzony w domu.

Wspólne gotowanie

Wspólne przygotowanie posiłku czy też słodkości to bardzo przyjemna zabawa. Dzieci z reguły lubią pomagać rodzicom w kuchni, dlatego chętnie podejmą się wspólnego gotowania i pieczenia. Maluchy mogą wykonywać różne czynności, mogą nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać, lepić ciasteczka czy też ozdabiać je kolorowymi dodatkami.

Taka zabawa zapewni sporo śmiechu i wygłupów, które dzieci uwielbiają. Wspólne sprzątanie powstałego bałaganu i nieładu to także świetna rozrywka.

wspólne gotowanie z dziećmi

Domowy teatrzyk

Zbudujcie razem scenę z pustego, dużego kartonu i przygotujcie kurtynę z jakiegoś materiału. Karton można ozdobić flamastrami czy markerami – dzieci uwielbiają malować i na pewno będą zachwycone, jeśli będą mogły stworzyć coś same.

Główne role w teatrzyku mogą grać ulubione maskotki i zabawki maluchów, gotowe pacynki lub postacie stworzone z naciągniętych na ręce skarpetek. Domowe przedstawienie to świetna zabawa dla dzieci, która rozwija ich kreatywność i wyobraźnię.

Gry planszowe

Rodzinna gra w planszówki to bardzo dobre rozwiązanie na nudne wieczory. Wybór gier jest naprawdę ogromny i warto dopasować je odpowiednio do wieku dzieci. Jest to świetna i rozwijająca zabawa dla wszystkich członków rodziny.

gra w planszówkę

Zabawy z dziećmi w domu – eksperymenty

Nic tak nie rozwija dzieci jak zabawa połączona z nauką. Maluchy chętnie obserwują i przyswajają nowe rzeczy. W mieszkaniu można przeprowadzić proste i ciekawe eksperymenty, które zachwycą i zafascynują dziecko oraz pomogą zrozumieć pewne zjawiska.

Doświadczenia, które są bezpieczne do przeprowadzenia w domu:

  • lampa lawa
  • ruchome piaski
  • magia na talerzu
  • samorosnące balony
  • wulkan
  • tęczowe cukierki
  • kolorowa sól
  • dwukolorowe słoiki
  • tornado w butelce.

Zabawy plastyczne dla dzieci

Wspólne malowanie, lepienie czy też kolorowanie to doskonała rozrywka zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Poprzez zabawy plastycznie maluchy rozwijają swoją wyobraźnię i kreatywność oraz dają przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i emocji.

Obrazki i malunki, które wspólnie stworzycie, można schować do albumu, powiesić na ścianie czy też na lodówkę. Dzieci będą zachwycone, że rodzice docenili ich pracę i talent.

zabawy plastyczne

Zabawy z masy solnej

Masę warto przygotować razem z dziećmi, co będzie dla nich kolejnym ciekawym doświadczeniem. Można z niej lepić i wycinać kształty specjalnymi foremkami, lub nawet tymi do ciastek.

Po wyschnięciu, figurki i płaskie kształty można pomalować farbami a później powstałe dzieła postawić w widocznych miejscach, ku uciesze dzieci.

Wspólna gimnastyka w rytm muzyki

Ruch jest bardzo ważny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie brakuje go maluchom, które bawią się na świeżym powietrzu, jednak w domu nie zawsze otrzymają odpowiednią dla nich dawkę ruchu.

Wspólna gimnastyka to więc wspaniały pomysł na domowy rozruch, który daje wiele korzyści. Włączcie waszą ulubioną muzykę i zacznijcie tańczyć, ćwiczyć czy nawet się wygłupiać.

Zabawa ze sznurkiem

Do tej zabawy potrzebujecie sznurek o długości 1,5 m. Sznurek połóżcie na podłodze, można utworzyć z niego dowolny kształt. Maluchy mogą spacerować po sznurku tak, by z niego nie „spaść” lub przechodzić po nim tyłem lub bokiem.

Domowe przebieranki

Każde dziecko ma swojego ulubionego superbohatera lub postać z bajki. Z dostępnych materiałów w domu można przygotować kostiumy, gadżety czy też specjalne atrybuty.

zabawy z dziećmi w domu przebieranie

Wykonajcie także makijaże, które pozwolą na wygląd jak najbardziej zbliżony do wybranej przez dziecka postaci. Efekt zabawy można uwiecznić aparatem, co będzie dla wszystkich pamiątką niezapomnianej zabawy.

Teatr cieni

Do tej zabawy potrzebujecie lampki. Pokaż dzieciom, w jaki sposób można ułożyć dłonie, by przypominały różne kształty np. króliczka, pieska czy krokodylka. Niech utworzone postacie rozmawiają ze sobą dokładnie tak, jak w prawdziwym teatrzyku.

Spróbujcie różnych ustawień dłoni i zgadujcie, co wam przypomina utworzony cień. Teatr cieni to wspaniała zabawa, która rozwija wyobraźnię dzieci.1 thought on “Zabawy z dziećmi w domu – 10 kreatywnych pomysłów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *