Zakup domu – rynek pierwotny, czy wtórny?

Zakup domu – rynek pierwotny, czy wtórny?

Zakup domu to droga i wieloletnia inwestycja. W takich przypadkach bardzo często w głowie rodzi się pytanie, jaki rynek wybrać? Pierwotny, czy wtórny? Właściwie nie ma w tym nic dziwnego. Zwłaszcza przez wzgląd na dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości. W tym tekście można się dowiedzieć, jakie są różnice między rynkiem wtórnym i pierwotnym oraz który z nich wybrać. Warto zapoznać się z tymi informacjami!

Kupno domu. Rynek wtórny i pierwotny – podstawowe różnice

Podejmując decyzję o kupnie domu, koniecznie trzeba zastanowić się, jakie są wobec niego nasze oczekiwania. Wbrew pozorom nie każdy chce remontować nieruchomość lub urządzać ją od podstaw.

Przeglądając oferty sprzedaży, można znaleźć wiele zróżnicowanych ogłoszeń, ale te najlepsze bardzo szybko znikają z serwisów internetowych bądź gazet. Wszystko za sprawą tego, że obecnie ciężko trafić na wymarzony dom, czy też mieszkanie za adekwatną cenę i dobrym stanie.

I tym sposobem udało nam się dotrzeć do rodzajów rynku. Pierwotny jak sama nazwa wskazuje, to domy, które dopiero co zostały wzniesione i wystawione na sprzedaż. Z reguły pochodzą od dewelopera. Nie trudno się domyślić, że nieruchomości z rynku wtórnego były wcześniej zamieszkane, a oferty nierzadko pochodzą od prywatnych osób, które postanowiły je sprzedać. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a o nich można przeczytać poniżej!

Dom z rynku pierwotnego – zalety i wady

Wybierając dom z rynku pierwotnego, kupujący przede wszystkim zyskuje pewność, że będzie jego pierwszym właścicielem. Co z kolei prowadzi do tego, że ryzyko wystąpienia wad ukrytych jest znikome. Deweloperzy stawiając nieruchomości, najczęściej decydują się na nowoczesne rozwiązania, czyli w przyszłości koszty utrzymania będą niższe.

zakup domu czy budowa domu

Co ciekawe, dom z rynku pierwotnego nie musi być droższy niż ten pochodzący z wtórnego. Cena używanych nieruchomości może rosnąć wraz z upływem czasu. Zresztą nowe domy przez wiele kolejnych lat nie będą wymagały od nas generalnego remontu. Natomiast w zależności od własnych potrzeb można wybrać taki, który będzie wykończony i gotowy do zamieszkania lub w stanie deweloperskim.

Decydując się na drugą opcję właściciel sam może zgodnie z własnym gustem zagospodarować wolną przestrzeń. Ostatecznie do zakupu może przekonać nas fakt, że zarówno domy, jak i mieszkania powstają na monitorowanych i ogrodzonych osiedlach, zapewniających większe bezpieczeństwo mieszkańcom.

Jeśli chodzi o wady rynku pierwotnego, to jedną z najistotniejszych jest to, że domy dość często są w stanie surowym, co powoduje, że nabywca musi ponieść dodatkowe koszty na wykończenie. Nie bez znaczenia jest również czas oczekiwania na wymarzone miejsce do życia, ponieważ może trwać nawet kilka lat. Ponadto nowe budynki zwykle powstają poza granicami miasta bądź na ich obrzeżach,a więc dostęp do infrastruktury jest znacznie utrudniony.

Zakup domu z rynku wtórnego – zalety i wady

W dużej mierze na cenę domów z rynku wtórnego ma wpływ kilka czynników. Do najważniejszych można zaliczyć, chociażby lokalizację, metraż, czy stan techniczny. Ich największą zaletą jest to, że z reguły znajdują się blisko infrastruktury miasta. W wielu przypadkach używane domy są tańsze i nowe, nawet jeśli wymagają kapitalnego remontu. Poza tym dostępne są od ręki i nie trzeba na nie czekać miesiącami lub latami.

zakup nieruchomości

Z kolei wadą jest to, że dotychczasowi właściciele stosunkowo często sprzedają domy z całym wyposażeniem, a to naraża nas na dodatkowe koszty wywózki lub utylizacji. Nabywca nie ma też gwarancji, że dom nie posiada wad, o których sprzedawca nie zechciał poinformować. Dlatego zbyt niska cena powinna zapalić w naszej głowie lampkę ostrzegawczą. Oczywiście zdarza się tak, że obecny właściciel chce sprzedać nieruchomość za okazyjną cenę, ale takie sytuacje są po prostu rzadkością.

Zakup domu z rynku pierwotnego i wtórnego – koszty i formalności

Zakup domu wiąże się także z dodatkowymi kosztami, o których często nabywcy zdają się nie wiedzieć lub pamiętać. Niezależnie od wybranego rynku należy liczyć się z tym, że konieczne jest uiszczenie opłaty za sporządzenie aktu notarialnego tzw. taksy. Jednak za rynkiem pierwotnym przemawia fakt, iż połowę pokrywa inwestor. Drugą natomiast nowy właściciel.

Z kolei domy z rynku wtórnego wymagają od nas także odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. W wysokości 2% wartości nieruchomości. Jeżeli wcześniej nie została założona księga wieczysta, to także za nią trzeba zapłacić oraz za wpis prawa własności. Osoby, które na zakup domu zaciągnęły kredyt hipoteczny, zobowiązane są zadbać o stosowny wpis do księgi wieczystej. Tego typu transakcje zawsze powinniśmy sfinalizować na podstawie umowy.

Przy korzystaniu z rynku pierwotnego podpisuje się tzw. umowę deweloperską. To w niej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące domu oraz stron. Za to na rynku wtórnym należy podpisać umowę kupna-sprzedaży. Przy czym wcześniej niezbędne jest sprawdzenie wpisu w księdze wieczystej. Dzięki temu nabywca może uzyskać informacje dotyczące stanu nieruchomości oraz potencjalnego zadłużenie.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *