Zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę

Zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę

Zakup działki budowlanej to jedna z pierwszych czynności jakie wykonamy, kiedy zdecydujemy się na budowę własnego domu. Działka budowlana to podstawa. W dużej mierze to od niej zależy jaki wybierzemy projekt i jak będzie wyglądał nasz budynek. To również miejsce, w którym przynajmniej teoretycznie zamierzamy mieszkać już do końca życia.

Kształt i wielkość działki budowlanej

Jest to bardzo istotna kwestia. Wiadomo, że im większa powierzchnia działki tym wyższa cena. Warto jednak pamiętać, że na małej działce nie będziemy w stanie postawić dużego domu parterowego. Nawet nie dlatego, że się nie zmieści. Problemem mogą tu być na przykład wytyczne zawarte w prawie budowlanym, miejscowym planie zagospodarowania, czy warunki zabudowy.

Okazać się może, że na przykład nie będziemy w stanie usytuować domu względem stron świata tak, jak byśmy chcieli. Od wielkości działki wiele zależy. Dlatego jeśli mamy już wybrany swój wymarzony projekt, to warto sprawdzić jaki rozmiar działki będzie dla niego preferowany.

Lokalizacja działki i uzbrojenie

Pewnie wielu z nas nie może zdecydować się, czy postawić na ciszę i spokój, piękny krajobraz i widoki, czy może jednak wybrać działkę już uzbrojoną, gdzie mamy wszystkie media i udogodnienia, jak choćby asfalt, latarnie, czy przystanek autobusowy. Jest to bardzo istotna decyzja. Przecież zakładamy, że wybieramy miejsce, w którym będziemy żyć i mieszkać do końca życia.

Ukształtowanie terenu

To również bardzo istotna kwestia. Kiedy wybierzemy działkę w górach może się okazać, że grunt będzie skalisty, co utrudni wykopy pod fundamenty i inne prace ziemne. Jeśli nasza działka będzie znajdować się w tak zwanej niecce lub poniżej poziomu drogi może się okazać, że poziom wód gruntowych będzie zbyt wysoki, aby w ogóle myśleć o budowie na niej domu. Dlatego przed zakupem działki warto zrobić badanie gruntu.

Widać więc, że zakup działki pod budowę domu nie jest łatwym zadaniem i znalezienie tego wymarzonego miejsca może wcale nie być proste.1 thought on “Zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę”

  • Źle wybrana działka budowlana to potem problem na całe życie, dlatego musi to być rozsądny i przemyślany wybór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *