Dom z garażem, czy bez?

Dom z garażem, czy bez?

Zastanawiając się czy wybrać dom z garażem lub bez, łatwo można stwierdzić, że jeśli chodzi o samochód to korzystniejszy jest jego postój w garażu. Warunki atmosferyczne będą w mniejszym stopniu wpływać na karoserię i inne elementy auta. Również wszelkie drobne naprawy auta będą łatwiejsze w garażu.

Jednak decyzja nie jest taka prosta. Często dom z garażem może nawet kosztować kilkadziesiąt tysięcy więcej (w zależności od stanu, wielkości i jakości wykonania garażu). Ponieważ koszty zakupu, czy budowy domu są istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie, decyzja jest bardzo trudna.

Domy z garażem – zalety

Dom z garażem może znacząco ułatwić przeprowadzkę. Jeśli dom nie jest gotowy do wprowadzenia się od razu lub przeprowadzka dotyczy dużej liczby mebli, garaż często sprawdza się jako magazyn pośredni. W garażu można zostawić wszystko na co nie mam jeszcze miejsca w domu.

W garażu można również przechowywać materiały budowlane. Ci, którzy remontują dom i nie przebywają ciągle na placu budowy, mogą zabezpieczyć się przed kradzieżą.

Korzyści garażu są również widoczne już po przeprowadzce i remoncie domu. Garaż może służyć jako warsztat, pralnia lub schowek na narzędzia ogrodnicze, zwłaszcza jeśli w domu brakuje piwnicy lub jest za mała. Zimą, przy lodzie i śniegu, podróż samochodem jest łatwiejsza. Jest mniejsza szansa, że mróz zmniejszy wydajność akumulatora i nie będzie możliwy rozruch. Jednak co ważniejsze, nie musimy auta odśnieżać ani skrobać szyb, więc możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie podróży. Myśląc przyszłościowo, garaż może również zwiększyć wartość odsprzedaży domu.

Wady domów z garażem.

Niewiele jest wad domów z garażem, ale do najważniejszej wady należy zaliczyć wyższy koszt budowy, czy podatek od nieruchomości, szczególnie jeśli garaż jest wolnostojący. Kłopotliwy może być również garaż połączony bezpośrednio z częścią mieszkalną. Przenoszenie się spalin do pokojów i hałas silnika może uprzykrzyć poranki wielu domowników. Często ważna okazuje się modernizacja garażu a w konsekwencji poniesienie dodatkowych kosztów.

A może wiata?

Alternatywnie można obejść się bez garażu i zbudować wiatę. Ma tę zaletę, że jest lepiej wentylowana niż garaż i chroni auto przed wilgocią a więc rdzą. W ten sposób można obniżyć koszty zakupu domu. Starsze domy często nadal mają stare i małe garaże. Zapewniają więc za małą przestrzeń dla dzisiejszych dużych samochodów. Koszt budowy wiaty powinien być niższy niż różnica między domem z garażem a bez.1 thought on “Dom z garażem, czy bez?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *