Jak stworzyć kącik jadalny w salonie?

Jak stworzyć kącik jadalny w salonie?

Wszyscy wiemy, jak ważny w domu jest salon. Urządzić go z głową to jedno z ważniejszych zadań w planowaniu przestrzeni mieszkalnej. W sytuacji, gdy nieco ogranicza nas metraż, musimy wykazać się szczególną kreatywnością. Może nawet zaprosić do współpracy projektanta wnętrz. Dowiedz się, jak sprytnie zorganizować przestrzeń, aby wydzielić miejsce na kącik jadalny w salonie? 

Kącik jadalny w salonie – krok w nowoczesność w projektowaniu przestrzeni mieszkalnej.

Stosowanie w projektowaniu wnętrz open space to trend, który od wielu lat przybiera na sile. To synonim nowoczesnego wnętrza. Oczekujemy tego nie tylko wtedy, gdy wprowadzamy się do mieszkania z rynku pierwotnego, ale również, wtedy gdy mieszkamy w kamienicy pragniemy otwartej przestrzeni. Praca w open space-ach to dziś standard, podobnie jak nowoczesne mieszkalnictwo.

Najwyraźniej mamy dosyć ciasnych klitek, rodem z ubiegłego wieku. Połączenie kuchni z salonem to współcześnie warunek kupna nowego mieszkania. Jeszcze kilka lat temu, budowano lokale wyposażone w osobną kuchnię i bardzo doceniano tę cechę. Narzekano na przenikające z kuchni zapachy ulatujące z przygotowywanych potraw. Panie domu wymieniały niemożność skupienia się na gotowaniu, gdy ktoś przebywał w pobliżu.

Po roku 2010 wyraźnym trendem w Polsce jest już kuchnia otwarta, czyli połączona z salonem. Celem takiego zabiegu jest stworzenie wrażenia przestronności, swobody i światła. 

Po co nam jadalnia?

Potrzebujemy tej przestrzeni, aby wspólnie celebrować posiłki i zintegrować z bliskimi. Mimo że coraz mniej gotujemy w domach, na przyjęciach korzystamy z cateringu, a na co dzień zamawiamy dietę pudełkową, dom bez jadalni nie może istnieć. Lubimy te chwile, gdy możemy się zatrzymać i pobyć wspólnie. Nawet single lub osoby mieszkające same nie zawsze rezygnują z oddzielnego miejsca do spożywania posiłków. Wiedzą, że przecież docelowo będą mieszkać z drugą osobą. 

dekoracje do salonu

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących projektowania kącika jadalnego jest spójność aranżacyjna. Dotyczy to przede wszystkim przestrzeni otwartej, gdyż z założenia całość wnętrza powinna być zachowana w jednym stylu. Równie ważna jest także kwestia zachowania odpowiednich proporcji. W dużym salonie mały stolik wyglądał będzie karykaturalnie, z kolei na małej przestrzeni niedobrym zabiegiem będzie duży stół. Organizując kącik jadalny w małym salonie warto również pamiętać, aby stół nadmiernie nie wyróżniał się w salonie, gdyż to nie on w tym miejscu jest najważniejszy.    

Przeczytaj też: Jak zorganizować kącik jadalny w kuchni?

Kącik jadalniany w małym salonie. 

Zalety kuchni otwartej przeważają nad minusami. Po pierwsze, optycznie powiększymy strefę dzienną. Szczególnie, jest to pożądane dla małego metrażu. Po drugie, kuchnia otwarta jest bardziej funkcjonalna. Stół jadalniany stawiamy wówczas między kuchnią, a salonem, co ma miejsce głównie w kawalerkach lub M-2.

Kącik jadalniany jednocześnie stanowi tutaj element dzielący obie strefy funkcjonalne. Ma to mnóstwo zalet. Przede wszystkim, nie ma ograniczeń w podawaniu posiłków. Bliskość stołu ułatwia również jego sprzątanie, a biesiadujący przy nim mogą również zerkać na telewizor w salonie. 

Kolejnym atutem salonu z aneksem jest możliwość wspólnego spędzania czasu. Ma to swoje plusy nie tylko na łonie rodzinnym. Również, osoby mieszkające w pojedynkę lubią angażować się we wspólne gotowanie podczas spotkań z przyjaciółmi. 

jak zorganizować kącik jadalny w kuchni?

Stół jadalniany w małym mieszkaniu może być stołem rozkładanym, dzięki czemu ugościsz większą liczbę osób, a na co dzień nie ograniczysz przestrzeni. Skorzystaj z tej rady tylko wtedy, gdy masz dużą rodzinę i często organizujesz różne spotkania. 

Innym, choć trochę podobnym zabiegiem aranżacyjnym jest wykorzystanie atutów barku z hokerami. Tak stworzony kącik jadalny może służyć również podczas szalonych imprez, za bar do serwowania drinków.   

Kącik jadalny w dużym salonie. 

Rozkład mebli kuchennych na planie litery L, U i G stosuje się w mieszkaniach i domach o dużym metrażu. Każdy z nich można wzbogacić wyspą. Wówczas posłuży on również jako kącik jadalny. Na wyspie można umieścić także płytę grzewczą i tutaj stworzyć strefę gotowania. Wiele zależy od powierzchni danej wyspy. Może się na niej znaleźć również zlewozmywak.  

jak urządzić jadalnię w salonie

W przypadku dużych salonów mamy o wiele większe pole do popisu, bo przestrzeń nas nie ogranicza. Tutaj granicę między strefami najczęściej stanowi sofa lub komoda. W takim wypadku warto położyć w obu miejscach inną podłogę. Ciekawym pomysłem będzie zastąpienie standardowych krzeseł drewnianą ławą lub kanapą ustawioną pod ścianą.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *