Odkurzacz centralny – jakie ma zalety i wady?

Odkurzacz centralny – jakie ma zalety i wady?

Jakie są plusy i minusy odkurzacza centralnego? Jak wygląda w porównaniu do odkurzaczy tradycyjnych? Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w system centralnego odkurzania dla swojego domu, na pewno zadajesz sobie podobne pytania. Przyjrzyjmy się więc jego zaletom i wadom. Oto fakty, które pomogą ci zdecydować, czy warto wyposażyć w niego dom, czy raczej pozostać przy standardowych, tradycyjnych rozwiązaniach. Czy więc warto wybrać odkurzacz centralny?

Czym jest odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to kompleksowe rozwiązanie pozwalające usuwać z podłóg i reszty pomieszczenia kurz i inne podobne zanieczyszczenia. Jego głównym punktem jest duża jednostka zasilająco-ssąca, zwykle znajdująca się w piwnicy lub garażu. To właśnie z tego urządzenia zbiór rurek i przewodów elektrycznych biegnie przez ściany domu i łączy się z różnymi pokojami oraz pomieszczeniami użytkowymi.

W zależności od wybranego typu systemu może on posiadać np. zdejmowane węże, lub takie, które ukrywane są w portach. Niektóre systemy oprócz otworów na węże ssące obejmują również szczeliny w listwach przypodłogowych. Zasysają one wszelkie zanieczyszczenia, które zostają do nich zamiecione.

Najlepiej, gdy systemy te instalowane są podczas budowy domu, ponieważ wymaga to przeprowadzenia rur przez ściany. Jednak nawet jeśli budowę domu masz już za sobą, wciąż istnieją sposoby instalacji centralnego odkurzacza.

Zalety posiadania centralnego odkurzacza

Zainstalowanie w domu odkurzacza centralnego wiąże się z wieloma korzyściami. Oto niektóre z nich:

  • Dzięki centralnemu odkurzaczowi, sprzątanie domu jest oczywiście o wiele łatwiejsze. Wystarczy podłączyć wąż do portu i zacząć odkurzać. Znika potrzeba noszenia ze sobą ciężkiego sprzętu do czyszczenia, a sam wąż jest lekki i łatwo nim manewrować.
  • Silniki odkurzacza centralnego są większe i mocniejsze niż w przypadku odkurzaczy tradycyjnych, co zwiększa moc ssania, dzięki czemu odkurzanie domu wymaga mniej wysiłku i jest szybsze.
  • Odkurzacze centralne są produktami, które bez problemu przetrwają lata.
  • W przypadku alergików nie będą oni narażeni na wdychanie powietrza wydmuchiwanego przez odkurzacz z powrotem do pomieszczenia. Centralny system odkurzania wydmuchuje zanieczyszczone powietrze na zewnątrz.
  • Nie musisz się martwić o ciągłą wymianę worka, jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Wszystkie odkurzacze centralne posiadają zewnętrzny worek zbiorczy, który zbiera wszelkie odpady. Mieści więcej niż zwykłe worki i nie trzeba go zmieniać tak często, jak w przypadku zwykłego odkurzacza. Ponadto worki znajdują się na zewnątrz lub w piwnicy, co oznacza mniejszą ekspozycję na alergeny.
  • Odkurzacz centralny zwiększa wartość nieruchomości i jest inwestycją. Ze względu na jego jakość, skuteczność i wszystkie wyżej wymienione korzyści, kupujący chętnie zapłacą więcej za dom z systemem centralnego odkurzania.

Wady posiadania centralnego odkurzacza

Mimo że odkurzacz centralny posiada wiele zalet i niezaprzeczalnie jest ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu i sprzątaniu, zwłaszcza większych domów, jego instalacja i użytkowanie niosą też ze sobą pewne minusy. Oto kilka wad, jeśli chodzi o zainstalowanie systemu centralnego odkurzania w domu:

  • Instalacja centralnego odkurzacza może być kosztowna. Jednak ostateczny koszt zależy od tego, którego producenta i jaki model wybierzesz oraz na jakiej powierzchni mają zostać zainstalowane rury.
  • Naprawy centralnego odkurzacza, jeśli w trakcie jego użytkowania okażą się konieczne, mogą być drogie. Jednak ponownie, koszt konserwacji i napraw zależy od producenta i modelu.
  • Nie jest idealnym wyjściem dla mieszkań lub małych domów.
  • Silne ssanie sprawia, że do systemu trafić może wszystko, również przedmioty, które mogą grozić uszkodzeniem odkurzacza.


1 thought on “Odkurzacz centralny – jakie ma zalety i wady?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *