Pomysły na zabawy z dziećmi w ogrodzie

Pomysły na zabawy z dziećmi w ogrodzie

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na wielką radość i prawidłowy rozwój. Zorganizowanie czasu własnym dzieciom w ogrodzie może być pewnego rodzaju wyzwaniem, które jednak z pewnością warto podjąć. Wspólny czas pozwoli się odprężyć, doskonale zabawić oraz cieszyć chwilami, które szybko przeminą. Poznaj pomysły na zabawy z dziećmi w ogrodzie.

Pomysły na zabawy z dziećmi w ogrodzie – coś dla aktywnych

Mając do dyspozycji cały ogród warto wykorzystać teren do aktywnej zabawy. Dzieci przez pierwsze lata życia potrzebują dużej dawki ruchu każdego dnia, aby mogły się rozwijać psychomotorycznie.

Oprócz klasycznych sportów z wykorzystaniem piłek lub innych akcesoriów warto czasem przygotować jeszcze inne propozycje na zabawy pełne aktywności we własnym ogrodzie.

Tor przeszkód

Mając do dyspozycji cały teren ogrodu można zaplanować dla dzieci ciekawy tor przeszkód. Do jego przygotowania potrzebne są wszelkie krzesła, ławeczki, piłki, koce, poduszki, szyszki, kamyczki oraz wiele innych akcesoriów, które pozwolą wykonać przeszkody.

Tor przeszkód należy dopasować do możliwości dziecka w taki sposób, aby tor stanowił pewne wyzwanie, lecz jednocześnie był bezpieczną formą zabawy.

tor przeszkód dla dzieci

Podchody z zadaniami

Przygotowanie podchodów dla dzieci na terenie ogrodu wymaga nieco zaangażowania. W przeciwieństwie do toru przeszkód w podchodach kluczowe nie jest pokonanie całej trasy, lecz prawidłowe wykonanie wszystkich zadań. Rodzaje i treść zadań mogą być najróżniejsze, jednakże nie przekraczające możliwości dziecka.

Doskonałymi zadaniami dla dzieci są między innymi piosenki do zaśpiewania, układy taneczne do przedstawienia, wszelkie rebusy obrazkowe do rozwiązania oraz lekkie ćwiczenia do wykonanie takie jak na przykład pajacyki lub podskoki. Wykonanie szeregu zadań powinno zakończyć się odnalezieniem tak zwanego skarbu, którym może być przygotowany deser owocowy lub ulubione lody zjedzone wspólnie z rodzicem.

Przeczyta też: Przydomowy plac zabaw dla dzieci w ogrodzie – czy to dobre rozwiązanie?

Pomysły na zabawy z dziećmi w ogrodzie – coś dla kreatywnych

Wspieranie rozwoju kreatywności oraz wyobraźni dziecka to inwestowanie w jego przyszłość. Poświęcając czas na wszelkie artystyczne zabawy wymagające od dziecka wykorzystywania wyobraźni twórczej można być spokojnym o jego dalszy wszechstronny rozwój. Spędzanie czasu w ogrodzie nie musi zawsze oznaczać ruch i aktywność.

Naturalny obraz

Bogactwo naturalne jakie daje ogród można wykorzystać podczas kreatywnej zabawy polegającej na tworzeniu obrazów. Należy przygotować ramkę z kartonu i z jednej strony okleić ją taśmą klejącą, która stworzy imitację szybki. Następnie dzieci powinny zebrać wybrane przez siebie rośliny, takie jak trawa, kwiaty polne oraz niewielkie kamyczki.

Wszystkie zebrane skarby ogrodu dzieci mogą dowolnie przykleić do stworzonej wcześniej ramki tym samym wykonując własny obraz. Po zakończeniu ramkę należy okleić ponownie taśmą klejącą z drugiej strony niż wcześniej, dzięki czemu rośliny zostaną na stałe przymocowane z dwóch stron w ramce. Skończony projekt można umieścić w pokoju dziecięcym, aby maluch mógł każdego dnia podziwiać swoje dzieło.

zabawa na świeżym powietrzu

Mozaika z kolorowych liści

Ten rodzaj zabawy można z powodzeniem zorganizować w okresie jesiennym, gdy ogród pełen jest kolorowych liści na drzewach. Dzieci mają za zadanie uzbierać bukiety kolorowych liści, a następnie porwać je na niewielkie kawałeczki.

Do zadań rodzica należy wydrukowanie rysunku z dowolnie wybranym szablonem. Wnętrze szablonu trzeba w całości posmarować klejem, a następnie dać dziecku pełną dowolność w przyklejaniu kawałków kolorowych liści. Powstałą w ten sposób wielokolorową mozaikę można oprawić w ramkę, a następnie umieścić w wybranym miejscu dziecięcego pokoju w formie ozdoby.

Zabawy wodne z dziećmi w ogrodzie

Zabawa z wodą w ogrodzie jest szczególnie satysfakcjonująca w letnie i bardzo słoneczne dni, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Zabawa z wodą to nie tylko pluskanie się w basenie, lecz również inne aktywności, do których jest ona niezbędna.

zabawy wodne z dziećmi

Obrazki z wodnych bąbelków

Do tej zabawy należy przygotować kilka miseczek z wodą, do których dodaje się odrobinę barwników spożywczych w najróżniejszych kolorach. Niezbędne do całej zabawy będą słomki, łyżeczki oraz czyste kartki papieru. Zabawa polega na delikatnym wdmuchiwaniu powietrza do wody przez słomkę, aby powstały bąbelki.

Dziecko musi za pomocą łyżeczki przenosić bąbelki na powierzchnię kartek. Obrazki powstałe w trakcie zabawy będą kolorowe ze względu na barwniki spożywcze dolane do wody w miseczkach. Oprócz rozwijania kreatywności zabawa tego rodzaju wspiera również motorykę małą dziecka. Nawet tak niepozorne zajęcia w ogrodzie mogą nieść za sobą wiele korzyści i ogromnej radości.1 thought on “Pomysły na zabawy z dziećmi w ogrodzie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *