Mrówki w domu i ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Mrówki w domu i ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Mrówki w domu i ogrodzie bywają bardzo uciążliwymi szkodnikami. Zanieczyszczają jedzenie i gdy już założą gniazda, nie tak łatwo się ich pozbyć. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, jak trwale wyeliminować z otoczenia nieproszonych gości.

Skąd biorą się mrówki w domu i ogrodzie?

Najczęściej z problemem mrówek dostających się do wnętrza domu zmagają się lokatorzy mieszkań parterowych, domów jednorodzinnych oraz domów na przedmieściach i na wsiach. Mrówki dostają się do środka poprzez uchylone okna i drzwi oraz szczeliny w elewacji budynku.

Przede wszystkim poszukują pokarmu i odpowiedniego miejsca na założenie swoich kolonii. Przyciągają je więc pozostawione w łatwo dostępnych miejscach resztki jedzenia.

Domowe sposoby zwalczania mrówek

By wytępić mrówki, powinniśmy oczywiście pamiętać o regularnym chowaniu jedzenia do lodówki, do pojemników próżniowych i innych szczelnie zamkniętych miejsc. A także o dokładnym sprzątaniu – tak aby żadne resztki jedzenia nie znajdowały się w zasięgu owadów.

Następnie sięgamy po sprawdzone sposoby zwalczania mrówek. Chcąc wyeliminować z mieszkania nieproszonych gości, warto zacząć od prostych domowych metod. Wykorzystują one łatwo dostępne środki spożywcze, które w większości nie są toksyczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. W wielu wypadkach domowe sposoby na mrówki okażą się wystarczające.

jak pozbyć się mrówek z domu

Oto najbardziej popularne z nich:

  • Sól lub soda oczyszczona. Posyp obficie miejsca wędrówek owadów oraz ich gniazdo, jeśli jesteś w stanie je zlokalizować, następnie pozostaw na kilka dni. Nie unicestwi to mrówek, ale powinno silnie zniechęcić je do powrotu.
  • Ocet lub sok z cytryny z wodą. Zmieszaj ocet z wodą w stosunku 1:1, możesz też wycisnąć sok z jednej cytryny i zmieszać go ze szklanką wody. Taką miksturę przelej do butelki ze spryskiwaczem i codziennie spryskuj miejsca, w których widujesz mrówki. Silny zapach octu czy też cytryny zaciera ślady zapachowe pozostawione przez owady i utrudnia im ponowne odnalezienie swoich ścieżek.
  • Rozczyn z drożdży. Drożdże działają na mrówki drażniąco, a jednocześnie te owady bardzo je lubią. Należy rozmieszać 100g świeżych drożdży i 100g cukru z litrem wody i odstawić na godzinę. Następnie roztwór można przelać do mniejszych pojemniczków (na przykład wieczek od słoików) i rozstawić je w miejscach często odwiedzanych przez mrówki. Owady połakomią się na tę słodką mieszankę, a ponieważ ich organizmy nie tolerują drożdży, szybko zaczną umierać.
  • Pieprz, cynamon, goździki lub mięta pieprzowa. Wymienione przyprawy mają zapach, który działa drażniąco na mrówki, można więc posypywać nimi miejsca, w których występują owady, lub sporządzać roztwory z wodą i spryskiwać nimi owadzie ścieżki.
  • Skórka z pomarańczy. Zawiera ona substancje toksyczne dla mrówek, można więc zetrzeć ją na tarce i posypać nią miejsca, w których spotykamy mrówki.
  • Surowe ziarenka ryżu. Rozsypane w miejscach występowania mrówek zostaną przeniesione przez nie do ich gniazda, a następnie zaczną fermentować. Pojawiająca się pleśń jest dla mrówek bardzo toksyczna, zaczną więc stopniowo ginąć. Ta metoda wymaga jednak nieco więcej czasu.

Co jeśli domowe metody na mrówki w domu zawodzą? 

jak odstraszyć mrówki

Domowym metodom na zwalczanie mrówek powinniśmy dać kilka tygodni i stosować je regularnie. Może to zająć nawet miesiąc nim zobaczymy efekty, należy być jednak konsekwentnym. Jeśli tygodnie mijają i mimo regularnego stosowania domowych sposobów, nieproszeni goście nadal się rozprzestrzeniają, może należy sięgnąć po środki chemiczne dostępne w sklepach. Mogą one mieć wyższą skuteczność, jednak należy zabezpieczać wtedy spryskiwane miejsca przed dziećmi i zwierzętami. Substancje zawarte w tych środkach mogą być bowiem dla nich groźne.

Istnieją też urządzenia odstraszające mrówki za pomocą ultradźwięków. Należy je podłączyć do kontaktu i poczekać na efekty kilka tygodni. Emitują one dźwięki dla człowieka niesłyszalne, a dla domowych szkodników bardzo drażniące – będą więc one dążyć do opuszczenia miejsc, w których te ultradźwięki się rozchodzą.

Mrówki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Mrówki w ogrodzie mogą być bardzo pożyteczne i jeśli nie wyrządzają większych szkód, nie powinno się ich za wszelką cenę pozbywać. Czasem jednak występują zbyt licznie oraz przyczyniają się do rozwoju mszyc na roślinach. Wtedy warto rozpocząć eliminację mrówek w ogrodzie, najlepiej domowymi i mało inwazyjnymi sposobami, by nie nadużywać szkodliwej dla środowiska chemii.

Jak pozbyć się mrówek z odrodu

Wszystkie powyżej opisane domowe sposoby na mrówki w mieszkaniu sprawdzą się również w ogrodzie. Dodatkowo, jeśli zlokalizujemy mrowisko, możemy polać je wrzątkiem. Istnieją także rośliny odstraszające mrówki, które warto posadzić w kilku miejscach w ogrodzie. Należy do nich lawenda, tymianek oraz mięta. Również zapach świeżego wrotyczu pospolitego i liści pomidorów działa drażniąco na mrówki – możemy je wykładać w miejscach częstego pobytu naszych nieproszonych gości.

Podsumowując, istnieje wiele metod na zwalczanie mrówek z domu i ogrodu, jest to bowiem problem bardzo powszechny. Musimy wykazać się pewną dozą cierpliwości oraz konsekwencji, jednak przy regularnym stosowaniu opisanych w tym tekście metod, na pewno uda nam się w końcu osiągnąć cel.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *